Dávali to do kontextu s nyní již nejspíš zažehnanou krizí ohledně výpovědí přesčasů.
Podle asociace je pracovní doba praktiků a ambulantních specialistů daná, a měl by v ní být proto pořádek. „Ve smlouvách s pojišťovnami mají lékaři a ambulantní pracovníci danou pracovní dobu. Pokud chtějí ambulanci zavřít dřív, musí si za sebe domluvit zástup. Obvykle jsme svědkem toho, že si pověsí ceduli na dveře, že pacienty ošetří v nejbližší nemocnici,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík, jenž je zároveň výkonným předsedou asociace.
Lékaři se dohodli s Fialou, kolaps péče zažehnán. Dostanou navíc 9,8 miliardy |
Právě ještě před oznámením Fialy Ludvík prohlásil, že „letos zkrátka nemohou praktici zavřít 15. prosince a vrátit se 5. ledna“. Uvidí se, jak dynamický vývoj ovlivní dohoda, která má být uzavřená v následujících dnech, a jestli lékaři skutečně začnou stahovat výpovědi přesčasů.
Asociaci se nelíbí ani údaje o počtech výpovědí z přesčasové práce, počtech zavřených lůžek a poměr k celkovému počtu lékařů vydávané Českou lékařskou komorou. „Většina ředitelů nemocnic bývá naprosto překvapená, když se tato čísla dozví,“ poznamenal Ludvík, podle nějž se tím šíří jen strach mezi lidmi.
„Část lidí, kteří podali výpověď, třeba nikdy přesčasy nesloužila, lékaři z kardiochirurgické kliniky svůj nesouhlas zrušili,“ doplnil ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Aleš Herman.