„V Jihomoravském kraji snad neexistuje jediné oddělení, které by nebylo personálně poddimenzované. Když z dvanácti sester chybí jedna nebo dvě, dalších deset si musí jejich práci rozebrat. Nemůžeme říct pacientům, ať jich přijde polovina,“ líčí Procházková, která pracuje na urgentním příjmu a zároveň působí v Odborovém svazu zdravotnictví a sociální péče.
Odboráři z nemocnic, záchranné služby a dalších zařízení v úterý v Brně vyzvali vládu, aby personální situaci spojenou s přesčasy řešila. „Spustili jsme akci na podporu mladých lékařů. Napříč nelékařskými profesemi probíhá podpisová akce,“ oznamuje Procházková.
Akutní péči zajistíme, zní z jihomoravských nemocnic. Zbytek se dál řeší |
Právě u nelékařských profesí je podle ní situace se službami nad rámec pracovní doby ještě horší, protože nemohou jednoduše vypovědět dohodu o přesčasech jako lékaři, kteří k tomu od 1. prosince ve velkém přistoupili i na jižní Moravě. Sestry takovou dohodu nemají, přesčasy plní v rámci běžného úvazku. Výpovědí by tak přišly o zaměstnání.
„Za covidu bylo vidět, že když bylo potřeba, všichni jsme prostě v práci byli. Žádná sestřička ale nechce dělat přesčas, chce jít domů za rodinou. Jsme taky jenom lidé,“ podotýká Procházková, která pracuje ve zdravotnictví 32 let.
20. října 2023 |