Na fungování bodového systému se od Nového roku nic nemění. Větší změny by v "obodování" jednotlivých přestupků by měly přibýt v dubnu (více o chystaných změnách zde). Od doby zavedení bodového systému (1. 7. 2006) už uplynulo pět let. Za tu dobu došlo k několika změnám. Hlavní je možnost umazávání bodů po absolvování speciálního kurzu.
Jak body získáte
Celkem jednoduše: pokud porušíte silniční zákon jedním z přestupků, za něž je uloženo připsání bodů. Maximálně můžete nasbírat 12 bodů, pak přijdete o řidičský průkaz.
Za některé přestupky dostanete body i bez předvolání na úřad k takzvanému správnímu řízení. Pokud souhlasíte s přestupkem, zaplatíte blokovou pokutu. Jeden bod třeba za nesvícení ve dne či dva za nepřipoutání bezpečnostním pásem vám budou připsány automaticky. Velké přestupky, třeba jízda pod vlivem alkoholu nebo zakázané předjíždění, se vždy řeší ve správním řízení, takže o jejich uložení víte.
Katalog bodů a pokutPřehled přestupků a bodového ohodnocení zde |
Pokud si nejste jisti, kolik bodů už máte, a hrozí vám na silnici připsání dalších, je lepší s přestupkem nesouhlasit. Ve správním řízení sice hrozí vyšší pokuta, zato máte mnohem účinnější možnost bránit se, třeba i s pomocí právníka. Naopak proti blokové pokutě už není odvolání!
Zvláštní případ nastává u překročení povolené rychlosti v případech, kdy vás zaznamená automatický radar s kamerou. Body nemůžete získat jen tak, nejprve musíte být předvoláni na policii nebo na úřad k "podání vysvětlení" a teprve po dokázání přestupku vám budou naděleny.
Momentálně je zvláště ve velkoměstech obrovský problém s počtem automaticky zaznamenaných přestupků, které úřady nestíhají projednávat ve lhůtě 12 měsíců od spáchání. Stává se proto, že řidič přijde vyřešit jeden přestupek a až na úřadě se ukáže, že jich má na kontě dalších šest, a namístě přijde o řidičák. Tuto praxi má zrušit novela silničního zákona, která bude platit zřejmě od 1. dubna 2011.
Proti uložení pokut (kromě blokových) se samozřejmě můžete odvolat, do té doby vám body nemohou být připsány. O řidičský průkaz přijdete automaticky po nasbírání 12 trestných bodů. Za čtyři roky fungování bodového systému v Česku se to stalo 30 tisícům řidičů. K 30. listopadu loňského roku mělo minimálně jeden bod přesně 664 937 lidí, což je zhruba 10 procent celkového počtu řidičů. Takže každý desátý Čech už dostal alespoň jeden trestný bod.
Jak zjistíte, kolik máte bodů
Přestože současné civilizaci vládne internet, česká realita je mnohem přízemnější. Počet svých trestných bodů nezjistíte jinak, než že se osobně vydáte na obecní či městský úřad. Případně nově na takzvaný Czech Point, což jsou kontaktní místa sloužící právě ke komunikaci s úřady, k vyřizování různých výpisů nebo ověřování podpisů. Bývají na poštách, na obecních a městských úřadech, ale třeba i u notářů. Takzvaný "Výpis z bodového hodnocení řidiče" vám tam za poplatek 100 korun vytisknou po předložení dvou dokladů (občanského a řidičského průkazu). Nikdo jiný než úřad vám počet bodů nesdělí, je proto zbytečné ptát se třeba policisty při kontrole.
Jak můžete body umazat
Trestné body z karty řidiče mohou zmizet automaticky v případě, že celý další rok po jejich připsání (to se stane až po pravomocném rozhodnutí úřadu) nespácháte ani jediný přestupek. Umažou se vám však pouze čtyři body. Pokud máte třeba jen dva, konto se vynuluje, získat "body k dobru" nemůžete.
kde si zajistíte umazání bodŮKurzy bezpečné jízdy Polygon Most Autodrom Sosnová Libros Ostrava |
Základní podmínkou je, že nesmíte mít na kontě víc než 10 trestných bodů a mezi těmi uloženými nesmí být žádný přestupek za šest a víc bodů (což je většina vážných provinění vůči bezpečnosti provozu).
Každý rok můžete na "umazávku" přijít pouze jednou. Předtím si však musíte zajít pro výpis bodů z karty řidiče, který nesmí být v době absolvování kurzu starší než tři dny. Na stránkách center bezpečné jízdy si stáhnete přihlášku, vyplníte ji a musíte si telefonicky domluvit termín.
A jak takový kurz v ceně zhruba od čtyř do pěti a půl tisíce korun vypadá? "Náplň i průběh je přímo stanoven zákonem. Celý kurz trvá jeden den. Tři hodiny se probírá teorie, což je defenzivní ježdění, dopravní psychologie, zásady bezpečné jízdy. Další tři a půl hodiny se jezdí, trénují se všechna pravidla i takzvaná škola smyku. Pak následuje ještě půlhodinová diskuse v učebně, kdy si všichni vzájemně vyměňují získané informace a vyhodnocují přínos školení," popisuje šéf mosteckého polygonu Jiří Patera, jehož cvičištěm prošlo za tři roky (Most byl první v ČR, kde se tyto odpočty prováděly) zhruba 3 200 "odpočtářů".
Po absolvování dostane účastník kurzu certifikát. "Aby nemohl být padělán, má vodoznak i registrované pořadové číslo. S ním je třeba zajít na úřad, který neprodleně provede umazání tří trestných bodů," říká Patera.
Jak získat zpět řidičský průkaz
Ne vždy umazávání bodů pomůže, mnozí hříšníci přijdou na jeden rok o řidičský průkaz. Teprve po této době mohou požádat o jeho vrácení, zákon přitom nepřipouští žádnou výjimku. Předtím však musí absolvovat povinné přezkoušení v autoškole (stojí zhruba 700 korun správního poplatku plus příprava v autoškole podle dohody). Při podání žádosti o vrácení řidičáku na obecní úřad musíte předložit potvrzení z autoškoly ne starší než 30 dnů.
jak vypadá výpis z bodového kontaVýpis dostanete na obyčejném papíru formátu A4, uvedeny jsou údaje o bodech včetně historie jejich udělení. Můžete se tedy například dozvědět, že "Aktuální stav bodového hodnocení je 0 bodů". Dále následuje: "Historie bodového hodnocení: 29. 9. 2008, přestupek dle § 22/1l 200/1990 Sb., Policie ČR Karviná, 1 bod; 29. 9. 2009, odečet po 12 měsících, -1 bod." Následuje ověření s razítkem městského úřadu a podpisem úředníka, který výpis vytiskl. Za výpis se platí 100 Kč. |