Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

VIDEO: Proč jsou kanály na silnici jak naschvál tak, abychom do nich vlítli

Jízda po českých silnicích často připomíná slalom. Řidiči se totiž snaží vyhýbat kanálům. Těch je na vozovkách neuvěřitelné množství a často jsou jak naschvál umístěné v dráze, kudy jedeme. Navíc víka i povrch kolem nich bývají rozbité, takže když kanál přejedeme, celé auto nadskočí. Reportér Matěj Smlsal se vydal pátrat, proč jsou umístěné tak nešťastně.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Kulaté poklopy skrývají vstupní šachty do kanalizace, pod velkými čtvercovými jsou umístěny vodoměry, mřížkované u stran vozovky fungují jako uliční vpusti na dešťovou vodu. Poklopů je v silnicích mnohem víc, ale tato trojice rozčiluje řidiče nejvíc.

Především proto, že bývají umístěné v jízdním pruhu přesně v místě, kudy jedeme. „V dráze, kdy to vychází na to kolo našeho auta, tak to jsou historicky umístěné stoky, které z nějakého důvodu nebylo možné přemístit do ideálního místa, což by bylo uprostřed vozovky,“ vysvětluje mluvčí pražské Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Některé poklopy sice jsou uprostřed pruhu, takže se jim nemusíme vyhýbat, ale spíš bývají v dráze naší jízdy.

Prý si musíme také uvědomit, že dřív vypadaly ulice jinak. V průběhu let se například měnila šířka pruhů, ať už kvůli stavbě tramvajových tratí nebo parkovacím místům. Poklopy tak třeba uprostřed vozovky původně byly, ale vlivem těchto změn se nám dostaly „pod kola“.

„V poslední době se nám také velmi často stává, že město maluje na vozovky populární cyklopruhy. Tím je na vozovce namalované něco jiného, než tam historicky bylo. Pak se opravdu může stát, že kanál je v jízdní dráze automobilu a vy se tomu prakticky nemáte šanci vyhnout,“ říká mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

Nabízí se otázka, proč dříve nebudovali vstupy do kanalizačních šachet v chodnících. Odpověď se nachází v brožuře zvané Městské standardy vodovodů a kanalizací na území hl. m. Prahy. „Vstupní šachty je nutno umísťovat do zpevněných přístupových míst, ke kterým je možný příjezd těžkými technologickými vozidly (nosnosti 12—22 tun) pro údržbu, opravy a čištění,“ píše se v příručce.

8. listopadu 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Ta také stanovuje, že vstupy do šachet, a tedy i poklopy, musí být od sebe poměrně blízko. „Vzdálenost by měla být maximálně 50 metrů, v nejhorším případě šedesát,“ cituje z pravidel Tomáš Mrázek.

Na to, že by se vstupy do kanálů přestavěly, například při velkých rekonstrukcích vozovek, se netváří. „To se děje minimálně. Protože ta kanalizační stoka je tam historicky, to vyústění je tam také dané. Kdyby se to posouvalo, tak by náklady byly nesrovnatelně vyšší,“ líčí Mrázek. 

Kanály blízko sebe značí, že pod povrchem vede několik kanalizačních stok. A...

Kanály blízko sebe značí, že pod povrchem vede několik kanalizačních stok. A každá má vlastní vstup.

Že jsou někdy poklopy od sebe vzdálené jen pár jednotek metrů, vysvětluje tím, že pod povrchem může vést více kanalizačních stok a každá má vlastní vstup.

Řidiče pravděpodobně až tak nerozčiluje fakt, že kanály jsou v cestě, jako to, v jakém jsou stavu. Povrch kolem nich bývá popraskaný, poklopy se propadají dolů, a jsou tak i několik centimetrů pod povrchem vozovky. Někdy bývají rozbitá i samotná víka.

„Děje se to proto, že po kanálu jezdí těžká vozidla, která ten kanál nebo armaturu okolo mohou porušit,“ zdůvodňuje mluvčí PVK Mrázek. „Pokud jsou vyloženě propadlé, tak se jedná o závadu, která tam mohla vzniknout zvýšeným provozem,“ dodává mluvčí TSK Lišková.

VIDEO: Podjet kalhotky, přejet záplatu. Triky, jak na semaforu získáte zelenou dřív

Pokud se vám zdá, že někdy čekáte na semaforu dlouho, tak jste možná udělali něco špatně. Třeba jste nepřejeli záplatu ve vozovce. Nebo se mezitím do křižovatky „přihlásil“ autobus. Semafory jsou velká věda. Od odborníka, který ví o řízení křižovatek vše, jsme zjišťovali, jak fungují. Třeba i to, jak si jde zelenou vynutit. Na reportáž se podívejte zde.

Tyto nesrovnalosti opravují při rekonstrukcích vozovky. Technická správa ale využívá i stroj, který dokáže propadlý kanál takzvaně vytáhnout a srovnat s úrovní vozovky. Není přitom potřeba rozbíjet povrch silnice okolo.

Problémové vpusti u hlavního nádraží v Praze

Řada lidí označuje za kanál i hranaté mřížkované poklopy, které se nacházejí u strany vozovky. Ty se přitom nazývají uliční vpusti a jejich cílem je odvádět vodu z vozovky, například při deštích.

Kanály v cizině

Oslovení Češi žijící v Německu, Polsku a Bulharsku se shodují, že tam mají kanály v lepším stavu než v Česku. „U nás navíc každé čtyři měsíce jezdí speciální služba, která je upevňuje a dává tam takový silikon, aby se poklop nehýbal,“ říká Radek Řezáč, který žije ve španělské Malaze.

„Ideální je, aby odvodnění komunikace bylo na kraji chodníku. Vozovka je totiž nejčastěji vyspádována od prostředka směrem k chodníku,“ říká mluvčí TSK Barbora Lišková.

Ano, vozovka nikdy není v rovině, právě proto, aby voda odtékala pryč; má střechovitý sklon. Podle Městských standardů vodovodů a kanalizací na území hl. m. Prahy by měla jedna vpusť odvodňovat 400 metrů čtverečních vozovky. Výjimečně až 600 metrů čtverečních.

Říkali jsme sice, že vpusti bývají u stran vozovky. Například před hlavním nádražím v Praze ale zasahují do vozovky. Řidiči si na to hodně stěžovali.

„Magistrála v tomto úseku je výjimkou. Pod vozovkou totiž máme odbavovací halu. A byť tam proběhla rekonstrukce, souvislá údržba i úprava uličních vpustí, tak nebylo možné je přemístit na kraj vozovky, to znamená do pásu, kde není provoz, kde nejede kolo vozidla,“ objasňuje mluvčí Lišková.

Uliční vpusti jsou také pastí pro cyklisty. Obvykle mají víka umístěná tak, že mají průřezy podélně a do nich akorát zapadne kolo bicyklu. Kolař, snažící se držet při okraji vozovky, tak musí kličkovat, aby si nenatloukl.

Podívejte se také, jak reportér Matěj Smlsal na kole učil řidiče dodržovat rozestup 1,5 metru od cyklistů. Vyrobil z kartonu šipku, připevnil ji pod sedlo a vyrazil do pražských ulic. Tolik nadávek dlouho neslyšel, někteří ho ale podpořili: 

14. dubna 2021

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:
  • Nejčtenější

Nesnesitelný génius Jozef Kabaň. Pomníkem slavného designéra jsou škodovky

Premium Jozef Kabaň, fantasticky talentovaný, neskutečně pracovitý, ale stejnou mírou paličatý slovenský designér je jednou z...

Nemáte na hogo-fogo karavan? Český kutil si poradí, už jen vychytává mouchy

Premium Máte pocit, že na pořízení obytňáku na vysněnou nezávislou dovolenou potřebujete milion nebo aspoň statisíce korun?...

GLOSA: Ostudné české silnice nezvládne ani rolls. Prorazil jsem u něj gumu

Středočeské okresky už nepřipomínají silnice ani s hodně velkou dávkou tolerance. Jsou místa, kde si jen vybíráte menší...

Hyundai Bayon bude hvězdou českých sídlišť. Je jednoduchý, líbivý, příjemný

Až při osobním setkání pochopíte, že je o dost jiné, než jak jste si ho představovali podle fotek. Na nich vypadá o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Italského pacienta čeká po resuscitaci velký mejdan. Lancia bude bez genderu

Tradiční italská značka Lancia, která je již několik let udržovaná jen „na přístrojích“, dostane koňskou dávku invence...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Český startup chystá nabíjení elektroaut na zavolanou

Jedním z úskalí elektromobility je nabíjení. Konkrétně hledání volné nabíjecí stanice je někdy doslova boj. Tento...

Autofotka týdne: Dáma s úžasnou bugattkou, kterou nezvládne uřídit každý

Markéta Profeldová a její modrá bugattka je hvězdou veteránských závodů, sama organizuje ten nejslavnější...

Ojeté vozy od začátku dubna zdražily až o čtvrtinu, růst cen pokračuje

Ojeté vozy na českém trhu zdražily od začátku dubna až o pětadvacet procent. V příštích měsících obchodníci očekávají...

Americké úřady jdou po autopilotu Tesly. Zkoumají deset smrtelných nehod

Americký národní úřad pro bezpečnost silniční dopravy (NHTSA) zahájil třicet vyšetřování, ve kterých zkoumá i deset...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...