Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Novela silničního zákona navrhuje řidičák na zkoušku a pokutu až 75 tisíc

  13:00aktualizováno  15:55
Návrh novely zákona o silničním provozu představuje ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Součástí novely je možnost řízení od 17 let pod dohledem mentora, řidičský průkaz na zkoušku pro začínající řidiče nebo přehlednější úprava sazeb bodů podle závažnosti spáchaného přestupku. Kupka počítá s účinností novely silničního zákona od začátku roku 2024.

„Záměrem je to, aby byl zákon co nejjednodušší a nejsrozumitelnější. Čím jednodušší jsou pravidla, tím víc se dodržují,“ shrnuje Martin Kupka.

Nyní jde návrh novely silničního zákona do meziresortního připomínkového řízení. Na podzim ho bude projednávat vláda a následně půjde do parlamentu. Podle Kupky má návrh podporu odborné veřejnosti i Rady vlády pro bezpečnost provozu.

Návrh zákona vychází z předlohy, kterou ministerstvo zpracovalo již v minulém volebním období, jak ale upozorňuje ministr dopravy Martin Kupka, tentokrát se více zaměřuje na to, aby výše bodového hodnocení a finanční sankce co nejvíce korespondovaly se statistikou závažnosti dopravních nehod.

Zvládli byste autoškolu? Zkuste si nové otázky

Cílem navrhovaných změn má být efektivnější postih nejnebezpečnějších přestupků, zvýšení bezpečnosti silničního provozu a snížení postihu u banálních přestupků. Bodový systém začal v Česku platit 1. července 2006. Maximum 12 trestných bodů nasbíralo jen za prvních deset let jeho fungování 70 000 řidičů, zhruba procento všech registrovaných šoférů.

Za 40 procenty všech přestupků v bodovém hodnocení řidičů je nepřiměřená rychlost, následuje nepoužití bezpečnostního pásu či helmy a nevěnování se řízení.

„Od roku 2006, kdy byl v České republice bodový systém zaveden, neproběhly žádné významnější změny a to ani ve výši pokut,“ komentuje šéf Besipu Tomáš Neřold a dodává, že okolní státy mají aktuálnější podobu, která lépe reflektuje situaci. „V okolí se zpřísňovalo. V oblasti bezpečnosti silničního provozu má aktualizace sankčního systému podporu.“ Důraz se klade na zvýšení odpovědnosti řidičů. Například za způsobení dopravní nehody tak má být podle návrhu dvojnásobná sankce.

Odložená revoluce. Vláda chce zrevidovat připravenou novelu bodového systému

Například u řízení pod vlivem alkoholu řidič přijde o šest bodů namísto nynějších sedmi, zaplatí ale pokutu ve správním řízení až 25 000 Kč namísto dnešních až 20.000. Pokud odmítne zkoušku na alkohol, hrozí mu až 75 000 Kč. Maximální ztráta šesti bodů a pokuta 25 000 Kč hrozí vedle alkoholu i za překročení rychlosti o 50, respektive 40 kilometrů v hodině mimo obec a v obci, vjezd na železniční přejezd přes zákaz nebo jízdu na červenou. U té se pokuta zvýší z 5000 Kč, tedy pětinásobně.

Pokuta na místě se u závažných přestupků zdvojnásobí na 5000 Kč. Za způsobení dopravní nehody se sankce zdvojnásobí. Prodlužuje se také doba pro zákaz řízení z 12 až na 18 měsíců za jízdu pod vlivem alkoholu či výrazné překročení rychlosti.

Řízení od 17 let

Novela zákona se výrazně zaměřuje na čerstvé držitele řidičského oprávnění. „Mladí řidiči od 18 do 24 let způsobují 18 procent nejzávažnějších nehod,“ uvádí Martin Kupka.

První výraznou novinkou je možnost řídit vozidlo pod dohledem mentora od 17 let. Smyslem je získávání řidičských dovedností, a právě přítomnost mentora-zkušeného řidiče může pomoci osvojit si správné návyky za volantem.

Zkoušky v autoškole jsou moc měkké, systém se musí změnit, říkají experti

Návrh novely silničního zákona detailně specifikuje, jak má řízení novořidičů pod dohledem mentorů probíhat. Žadatel o řidičské oprávnění nastoupí do autoškoly (již může od 15,5 let), po ukončení výuky a výcviku (nejdříve v 17 letech) ho autoškola přihlásí ke zkoušce z odborné způsobilosti. Následně mu bude uděleno řidičské oprávnění a vydán řidičský průkaz. Od 17. narozenin může řídit osobní vozidlo sk. B pod dohledem mentora. Od 18. narozenin končí lhůta a může řídit sám. Mentor musí mít oprávnění skupiny B minimálně 10 let a alespoň 5 let bez přerušení (bez odnětí, atd.), bez záznamu bodů v době zahájení a po celou dobu činnosti mentora.

Ministr dopravy Martin Kupka (vlevo) a Tomáš Neřold, šéf Besipu, představili návrh novely silničního zákona.

Zákonný zástupce novořidiče nahlásí mentora na úřad, registr řidičů zkontroluje podmínky a zapíše mentora k řidiči. Povinnosti mentora jsou obdobné povinnostem učitele v autoškole nesmí být pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek, bude mít povinnost podrobit se vyšetření ke zjištění ovlivnění alkoholu a jiných návykových látek. Musí sedět vedle řidiče, věnovat se situaci v provozu a sledovat chování řidiče.

Souhlasíte, aby pod dohledem mentora mohli v Česku řídit auto lidé už od 17 let?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 25. července 2022. Anketa je uzavřena.

Řidičák na zkoušku

V případě řidičského průkazu na zkoušku jde o preventivní opatření pro začínající řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jak jim předcházet a také bude čtyřhodinová teorie a jízda v autoškole.

Metr a půl pro cyklisty nepomohl, ukázala data. Kupka chystá změnu

Návrh řidičáku na zkoušku vychází z oceňovaného rakouského modelu (forma a obsah) a německého modelu (systém). Z původního návrhu se odstranilo poloviční bodové konto (6 bodů) pro začínající řidiče. Ministerstvo dopravy to vysvětlují tak, že nechtějí tyto řidiče hned „vyblokovat“ z provozu.

Povinnost absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a evaluační jízdu bude za trestné činy za volantem – ohrožení pod vlivem návykové látky, těžké ublížení na zdraví, přestupky s automatickým zákazem řízení motorových vozidel (překročení rychlosti o 40 km/h v obci, odmítnutí se podrobení zkoušky na alkohol) a přestupky hodnocené 6 body (nebezpečné předjíždění, jízda na červený a žlutý signál, pokyn „Stůj!“).

Nový systém bodování a vyšší pokuty

Novela se také zaměřuje na nejzávažnější přestupky, které vedou k tragickým nehodám. Zjednodušit se má systém bodového ohodnocení přestupků, nově mají být pouze tři bodová pásma, za 6, 4 a dva body. Nyní je 5 pásem (2, 3, 4, 5 a 7 bodů) – dochází tak k zpřehlednění celého systému.

Bodová pásma

Tři sazby bodů dle závažnosti přestupku

Pozn: nyní je 5 pásem bodů (2, 3, 4, 5 a 7 bodů) – dochází tak k zpřehlednění celého systému

Vypouští se skutek za 7 bodů, místo něho je bodů 6 – aby se dalo uplatnit 2× a dost

  • 6 bodů (2× a dost) – alkohol, vjetí na železniční přejezd, jízda na červenou
  • 4 body (3× a dost) – omezení chodce, nedání přednosti v jízdě, telefonování při jízdě
  • 2 body – nezastavení vozidla před přechodem pro chodce, řízení bez profesní způsobilosti

Nově si řidič může požádat na úřadě, aby byl informován o změně bodů na svém „kontu“ – informace dostane pomocí SMS, datové schránky nebo emailu

Za jízdu pod vlivem alkoholu se nově navrhuje prodloužit zákaz řízení ze současného roku na rok a půl. V případě odmítnutí testu na alkohol nebo jinou návykovou látku pak hrozí až tříletý zákaz řízení a pokuta ve správním řízení do 75 tisíc korun.

Zákaz činnosti dle jednotlivých pásem:

  • 18 měsíců až 3 roky
  • 6 až 18 měsíců
  • 6 až 12 měsíců (toto pásmo je určené pro 17letého řidiče)
  • 3 až 6 měsíců

Za jízdu na červenou, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz nebo otáčení či couvání na dálnici bude nově ukládána pevná bloková pokuta 5 tisíc korun. Pokud řidič odmítne zaplatit na místě, může dostat v přestupkovém řízení pokutu mezi 7 až 25 tisíci korun.

Při vysokém překročení rychlosti (o 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec) může dostat řidič v přestupkovém řízení pokutu až 25 tisíc korun a k tomu šest bodů. Pevná bloková pokuta 2 500 korun a čtyři body bude rovněž za překročení rychlosti v obci o 20 km/h nebo o 30 km/h mimo obec. Mírnější překročení rychlosti o 10 km/h bude sankcionováno pevnou blokovou pokutu 1 500 korun a dva body.

Ceník pokut

4 pásma pevných pokut na místě

  • Nejmírnější pásmo do 1 500 Kč – nerozsvícená světla, jízda bez pásů
  • 1 500 Kč – jízda na motorce bez přilby
  • 2 500 Kč – překročení rychlosti 20 km/h v obci
  • 5 000 Kč – vjetí na přejezd, otáčení se na dálnici

Snížení horní hranice sazby u nejmírnějšího pásma ze současných 2 000 Kč na 1 500 Kč

U bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel nebo překročení rychlosti do 10 km/h, se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2 000 Kč na 1 500 Kč a body se nezapisují.

Ve správním řízení jsou také 4 pásma sazeb pokut – nejvyšší lze udělit až 75 000 Kč
Zvýšení především horních hranic sazeb pokut

  • 25 000 Kč – 75 000 Kč – odmítnutí podrobení se testu na alkohol
  • 7 000 – 25 000 Kč – jízda na červenou
  • 4 000 – 10 000 Kč – nezastavení před přechodem pro chodce, telefonování za jízdy
  • 2 000 – 5000 Kč – jízda bez pásů, špatné parkování

Ke zmírnění trestů dochází u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do 10 km/h nad povolený limit, kde se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2 000 Kč na 1 500 Kč, a body se nezapisují.

Ministr dopravy Martin Kupka (vlevo) a Tomáš Neřold, šéf Besipu, představili návrh novely silničního zákona.

Návrh se také snaží modifikovat nedávno zavedenou novinku o odstupu mezi předjížděným cyklistou a autem. Podle dosavadního nařízení musí řidiči motorových vozidel při rychlosti vyšší než 30 kilometrů v hodině předjíždět kolo v 1,5 metru širokém odstupu. Při nižší rychlosti pak stačí metrová vzdálenost. Právě druhý zmíněný parametr by Kupka rád ze zákona vyňal. Ovšem právě tato pasáž navrhované novely se podle všeho bude měnit a v průběhu připomínkování ji chce ministerstvo ještě ladit. Aktuální podoba tohoto předpisu není ideální, podle zdroje iDNES.cz z ministerstva dopravy, který nechce být jmenován, je to také kvůli tomu, že povinný jedenapůlmetrový odstup od cyklistů se do aktuálního zákona dostal formou přílepku; poslanecký dodatek tak neprošel odbornou diskuzí v meziresortním připomínkování.

Novinky v zákoně o silničním provozu také umožní od předpokládané platnosti změn v roce 2024 požádat si elektronicky či na úřadě o zasílání informací o bodovém kontě řidiče. Umožní to lepší přehled o udělených trestech a zároveň si řidič může hlídat limit 12 bodů, po jehož dosažení je mu odebrán řidičský průkaz na stanovenou dobu.

Návrh novely schválila v roce 2020 předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Poslanci jej ale nestihli do konce minulého funkčního období Sněmovny schválit.

  • Nejčtenější

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

7. května 2024  16:43

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a...

Nejhorší je, když sháníte auto narychlo, varuje expert na ojetinový byznys

6. května 2024

Byznys s ojetinami v Česku stále roste. Po období, kdy ceny rostly a auta z druhé ruky šla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francouzský kodiaq se otočí na pětníku. Nabídne však milionové svezení?

3. května 2024

Vpředu tříválcová dvanáctistovka, vzadu větší „batoh“. Slavné jméno Renault Espace se vrací v nové...

Nová auta mají povinně černé skřínky, data jsou chráněna před zneužitím

3. května 2024

Od léta budou mít všechna nová auta černé skřínky. EU vyžaduje záznam důležitých informací vozidla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před sto lety potkal Rolls Royce, aby postavili nejlepší auta světa

4. května 2024

Na den přesně před 120 lety se v Manchesteru poprvé setkali Henry Royce a baronet Charles Stewart...

Škoda Spartak vyjela na Prvního máje. Štramák vyžaduje zkušeného řidiče

8. května 2024

Jeden dodatečně montovaný stěrač se snaží, seč může, dva původní to vzdaly po patnácti minutách....

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

7. května 2024  16:43

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a...

Chrám luxusu v novém. Prošmejdili jsme nový Rolls-Royce Cullinan

7. května 2024

Exkluzivně Rolls-Royce vzdal krátce po premiéře svého dnes zdaleka nejprodávnějšího modelu snahu naučit...

Hvězda motorsportu v Praze. V Česku jezdil pod pseudonymem

7. května 2024

Na velkolepou, dva a půl tisíce kilometrů dlouhou cestu se o uplynulém víkendu vydala čtyřicítka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...