Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Znásilnění je přehlíženou epidemií, míní studie. Kritizuje i Evropu

  • 87
Znásilnění je v mnoha zemích stále považováno pouze za morální přečin a opomíjí se jeho násilná podstata. Vyplývá to ze studie organizace Equality Now. Nelichotivě z průzkumu překvapivě vycházejí také evropské země jako Belgie, Řecko či Nizozemsko. V krajním případě následky znásilnění dohání oběti až k sebevraždě.

Znásilnění je podle zprávy Equality Now přehlíženou globální epidemií, která tíží miliony žen a dívek po celém světě. V mnoha zemích zcela chybí zákony, které by chránily oběti znásilnění, což vysílá jasný signál násilníkům. Podle Světové zdravotnické organizace 35 procent žen zažilo fyzické nebo sexuální násilí. 120 milionů dětí bylo v průběhu dospívání nuceno k sexu.

Znásilněná má být cudná a smutná. Mýtus ideální oběti maří spravedlnost

Znásilnění manželem je legální v 10 zkoumaných oblastech z celkových 73 členských států OSN, na které se zaměřil aktuální průzkum. „Průzkum jasně ukazuje, že ženy nemají před zákonem stejná práva jako muži,“ sdělila serveru The Guardian autorka studie Antonia Kirklandová.

Vůbec nejhorší je podle ní situace v zemích, kde se mohou sexuální násilníci vyhnout trestu manželským svazkem s obětí. Připomíná tragický případ Maročanky Aminy Filaliové. Ta byla znásilněna v šestnácti letech. Rodina ji nutila do svazku s útočníkem, aby se vyhnula opovržení ze strany veřejnosti. Filaliová však manželství odmítala a spáchala sebevraždu. Případ odstartoval legislativní změny, které v Maroku schválili i díky nátlaku nevládních organizací, píše server al-Džazíra.

Kritika padá i na evropské země

Studie dále uvádí, že v mnoha zemích jsou výrazně nižší tresty za placený sex s nezletilými v porovnání s ostatními případy sexuálního násilí na dětech. Příkladem může být Indonésie, kde v případě znásilnění nezletilého hrozí útočníkovi až 15 let vězení, za placený sex pouhých pět let (celou studii v angličtině najdete zde).

Znásilnění v ČR

Více než třetina Češek se stala obětí nějaké formy sexuálního obtěžování a téměř desetina zažila přímo znásilnění. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus mezi více než dvěma tisíci respondenty.

Dvě třetiny znásilnění se přitom odehrají doma a pachatelem bývá někdo z blízkého okolí oběti, často partner nebo příbuzný (více zde).

V 15 zkoumaných oblastech včetně Belgie, Nizozemska či Lucemburska je sexuální násilí podle studie stále považováno spíše za morální přečin než regulérní násilný akt. Velkým problémem je také fakt, že soudy v celé řadě zemí včetně Španělska přikládají u případů znásilnění velkou váhu chování oběti (více o problematice zde).

Nejhůře jsou na tom africké státy. Zpráva zmiňuje případ ze Sierra Leone, kde šestnáctiletá dívka Samantha musela sloužit svému učiteli. Výměnou za dobré známky mu domů nosila vodu, kde ji učitel znásilňoval. Samantha otěhotněla, ale i přes nátlak rodičů agresor potrestán nebyl a dál působí na jedné z místních škol. Dívka naopak musela školní lavice opustit.

Zpráva upozorňuje, že oběťmi znásilnění jsou také muži a chlapci. Studie se však zaměřuje na ženské oběti, protože ženy v mnoha případech narážejí na diskriminační zákony.

Jak jednotlivé země posuzují případy manželského znásilnění? Ve světle modrých státech je toto znásilnění dekriminalizováno, v tmavě modrých státech je nezákonné a v červených chybí jasně daná legislativa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video