Leonidy dostaly své jméno podle latinského názvu souhvězdí Lva (Leo). Právě v tomto souhvězdí najdeme tzv. radiant, bod ze kterého všechny meteory tohoto roje zdánlivě vylétávají.
Svůj původ mají Leonidy v kometě 55P/Tempel-Tuttle. Ta na své dráze zanechává značné množství materiálu v podobě malých zrníček prachu. Jednou ročně okolo poloviny listopadu se do tohoto proudu částeček dostane Země a my to pozorujeme jako meteorický roj.
Počet meteorů (lidově padajících hvězd) není každý rok stejný. Podle předpovědi bychom letos v maximu mohli pozorovat asi 140 meteorů za hodinu. Maximum má podle odhadů nastat 17. listopadu asi v 1:22 našeho času. Během noci ale bude svým svitem podstatně rušit Měsíc, který bude v té době krátce po úplňku.
Nebeské divadlo slibuje Venuše a Jupiter
Milovnicí astronomie se tak těší zejména na pozorování planet Sluneční soustavy. Už krátce po západu Slunce lze nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Hadonoše pozorovat nejjasnější planetu Venuši. Je natolik jasná, že si ji nemůžete splést s žádným jiným objektem. Venuše počátkem listopadu zapadá okolo 18. hodiny, nejlepší podmínky k pozorování nastávají přibližně hodinu předtím.
Výrazným objektem večerní podzimní oblohy je v souhvězdí Střelce planeta Jupiter. Obr sluneční soustavy zapadá okolo 20:30. Pokud se vybavíte alespoň menším dalekohledem nebo zavítáte na některou z hvězdáren, můžete spatřit okolo jasného kotoučku Jupiteru i jeho čtyři největší měsíce. Těm se říká Galileovy, neboť je objevil téměř přesně před 400 lety slavný Galileo Galilei. V úterý 4. listopadu bude blízko Jupiteru Měsíc.
Jupiter a Venuše na přelomu listopadu a prosince přichystají velmi zajímavé nebeské divadlo. Budou k sobě na obloze postupně přibližovat. Ke konci listopadu bude úhlová vzdálenost mezi nimi jen asi 2 stupně, což odpovídá zhruba 4 úhlovým průměrům Měsíce. Vše vyvrcholí 1. prosince v podvečer, kdy dojde k zákrytu Venuše Měsícem.
Najít další planety vyžaduje zkušenosti
Počátkem listopadu lze na obloze spatřit i Merkur, a to v souhvězdí Panny na jihovýchodě krátce před svítáním. Najít ho je ale i pro zkušeného pozorovatele nesnadný úkol. Traduje se, že sám Mikuláš Koperník litoval na smrtelné poseli, že Merkur za svého života neviděl.
Saturn, který se nachází v souhvězdí Lva, najdeme naopak na ranní obloze. Vychází krátce po druhé ráno a viditelný je po celý zbytek noci. Vidět bude také Uran a Neptun. K jejich pozorování je ale potřeba dalekohled a nutná dávka zkušeností.
Měsíc se dá nejlépe pozorovat v druhé třetině listopadu
Slunce vychází 1. listopadu v 6:54 a zapadá v 16:40. Tzv. astronomický soumrak nastává počátkem měsíce okolo 18:30 a končí 5:00. V této době je obloha natolik temná, že se dají pozorovat i slabší objekty. Dne 15. listopadu bude Slunce vycházet okolo 7:15 a zapadat patnáct minut po 16. hodině.
Čas východu a západu Měsíce se každý den výrazně liší. V první čtvrti bude Měsíc 6. listopadu, v úplňku 13. listopadu, v poslední čtvrti 19. listopadu a v novu 27. listopadu. I menším dalekohledem lze na povrchu naše kosmického souseda pozorovat velké množství detailů. Pro pozorování kráterů a dalších útvarů je nejvhodnější právě doba okolo první a poslední čtvrti.