Superkrtek Ames. Před 20 lety FBI zatkla nejdražšího vyzvědače Moskvy

  15:16aktualizováno  15:16
Před dvaceti lety, v únoru 1994, zatkla americká federální policie FBI podplukovníka výzvědné služby CIA Aldricha Hazen "Ricka" Amese. Byl to sovětský vyzvědač, který prozrazoval západní agenty. A patrně též nejdražší špion v historii KGB.

Aldrich Ames po svém zatčení FBI. | foto: ČTK

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století se podařilo Američanům získat ke spolupráci několik desítek příslušníků sovětské tajné služby KGB. Dříve se takoví spolupracovníci počítali pouze v jedincích a v době studené války mezi sovětským blokem a Západem byli takoví informátoři velkým přínosem.

Proč se najednou pečlivě vybraní, dokonale vycvičení a mnoha privilegiemi obdaření sovětští důstojníci dopouštěli zrady? Přestali být spokojeni s režimem, cítili jeho faleš, zvláště když mohli srovnávat život za "železnou oponou" a na Západě.

Avšak najednou se začaly jejich řady hroutit. První signál přišel 13. června 1985 - sovětská policie zadržela v Moskvě amerického diplomata Paula Stombaugha, ve skutečnosti příslušníka výzvědné služby CIA, který se měl sejít s agentem "Vanquishem". Pod tímto krycím jménem se skrýval Adolf Tolkačev, specialista na elektroniku.

Také Britové oznámili ztrátu v Moskvě - přišli o podplukovníka KGB Olega Gordijevského, který donedávna sloužil jako zástupce rezidenta v Londýně. Dostal příkaz k návratu a zpátky už nesmí. Ale argumenty proti němu nebyly tak průkazné, aby ho zatkli, jenom ho v Moskvě vyslýchali. A jemu se podařilo uvědomit o svém stavu Brity, kteří ho tajně vyvezli do Finska.

Informátoři z Prahy se zachránili

Spolupracovníků západních tajných služeb v Československu se provaly nedotkly. Jan Fila, krycím jménem "Šturma", měl to štěstí, že než se tajemný informátor Moskvy v centrále CIA dostal k jeho svazku, zmizel - přešel k Američanům. Ze všech československých přeběhlíků z tajných služeb měl nejvyšší hodnost a funkci - jako podplukovník byl zástupcem náčelníka amerického odboru rozvědky.

Vyzvědače z politické oblasti vedli v centrále CIA v Langley zřejmě jinde. Díky tomu mohl mohli dál podávat zprávy člen vládnoucího předsednictva ÚV KSČ Antonín Kapek, pracovník stranického aparátu František Doskočil, případně další, kteří se dožili zhroucení komunistického režimu u nás.

Dvanáct ztracených špionů

V září 1985 zatýkání v Moskvě pokračovalo. Vedoucí oddělení pro Sovětský svaz a východní Evropu v centrále CIA v Langley Burton Lee Gerber a šéf oddělení kontrarozvědky CIA Gardner "Gus" Hathaway se shodli: Buď máme v centrále krtka, anebo se Sověti napíchli na náš komunikační systém.

Pátráním pověřil Hathaway Jeanne Vertefuilleovou. Operaci nazvanou "Ztráty od roku 1985" spustila v listopadu 1986 (více o jejím pátrání jsme psali zde).

V létě 1986 pogrom pokračoval. Už dvanáct špionů se ocitlo za mřížemi!

Lovecká skupina "Noční poutník"

Vysocí důstojníci CIA se obávali, že člověk, který prozrazuje jejich lidi z řad příslušníků KGB, sedí mezi nimi - v centrále v Langley u Washingtonu.

Tým, který vypátral důkazy o Amesově vyzvědačské činnosti: zleva Sandy...

Tým, který vypátral důkazy o Amesově vyzvědačské činnosti: zleva Sandy Grimesová, Paul Redmond, Jeanne Vertefeuille, Diana Worthen a Dan Payne (foto CIA)

Podezření padlo i na Aldricha "Ricka" Amese, který se zabýval sovětskými operacemi. Vyšetřovatelku Dianu Worthenovou znepokojilo, když se dověděla, že si Ames s manželkou Rosario koupili dům za víc než půl milionu dolarů. Stejný názor měla její kamarádka Sandy Grimesová.

Vyšetřovatel bezpečnostního oddělení CIA Dan Payne prověřil finanční situaci Amesových. Ano, byla podezřelá. Zpravodajci tedy poslali jednoho důstojníka do Bogoty, aby zjistil, jestli je rodina Rosario Amesové tak bohatá, aby podporovala dceru. Je - vlastní rozsáhlé pozemky a dva podniky. Ames vypadl ze hry.

Na počátku roku 1991 se Vertefuilleová stala šéfkou kontrašpionážní skupiny ve východoevropském oddělení CIA. Spolu s Grimesovou si stále myslela, že špiclem v centrále je Ames. S FBI se dohodli na vytvoření společného týmu. Tato lovecká skupina dostala název "Nightmover" (Noční poutník).

Podezření proti Amesovi

Lovci vypracovali seznam 198 lidí, kteří o zatčených dublérech věděli. Požádali dva kolegy z CIA a čtyři od FBI: "Odhadněte, kdo z nich by mohl být zrádcem." Když výsledek hlasování sečetli, na prvním místě stál Rick Ames.

Museli promluvit se čtyřiceti z nich. Jedenáctý v pořadí byl Ames. Hned na začátku se kál: "Jednou v roce 1985 jsem nechal přes noc otevřený trezor s tajnými materiály." Na závěrečnou otázku nebyl zřejmě připraven: "Jak byste vešel ve styk se Sověty?" Zatímco jiní důstojníci se snažili vymýšlet různé lstivé schůzky, Ames odpověděl jednoduše: "Šel bych na sovětské velvyslanectví a tam bych nabídl své služby." Obě vyšetřovatelky cítily, že Rick nebyl upřímný.

Druhý den Amese přeložili do protidrogové divize.

Opatrné sledování

Na jaře 1992 znovu prověřovali všechny Amesovy finanční poměry. Když přišly první výpisy z banky, žasli. Rick a Rosario spotřebovávali měsíčně 18–30 tisíc dolarů, přičemž ona byla doma a jeho roční plat činil necelých 70 tisíc.

V červnu začali lovci Amese usilovně sledovat. V říjnu objevili jeho konta ve švýcarských bankách. V letech 1985–1991 dostal z neznámého zdroje 1,3 milionu dolarů.

Teprve prohlídka jeho pracovny v ústřední budově v Langley přinesla první stopu. Našli tam 144 tajných a deset přísně tajných spisů o Rusku, ke kterým neměl mít přístup.

Začátkem září 1993 přistihl sledovací tým Amese, jak dává do mrtvé schránky poblíž ruské ambasády balíček. Usvědčující důkazy se vršily: videozáznamy o Amesových schůzkách, podezřelé telefonní rozhovory, zápisy z domácího počítače, výpisy z bankovních účtů, dva tisíce hodin odposlechu domu.

V pondělí 21. února 1994 ráno vytáhli agenti FBI Amese z jeho jaguáru, kterým jel do centrály výzvědné služby. Za několik dnů měl odletět na služební cestu do Moskvy kvůli jednání o drogách - možná by se odtamtud už nevrátil. A také jeho žena Maria del Rosario skončila ve vyšetřovací vazbě.

Otcova nabídka: Místo v CIA

Aldrich Ames, jemuž všichni říkali Rick, nebyl předurčen ke zrádcovství. Tento obyčejný americký kluk se narodil 26. května 1941 na rodičovské farmě v River Falls ve Wisconsinu. V letech 1953-1955 působil Carleton Ames s rodinou v Rangúnu v Barmě. Oficiálně jako výzkumník, ve skutečnosti jako příslušník CIA. Po dvou letech se Amesovi vrátili domů.

Rick dokončil doma střední školu, ale na Chicagské univerzitě studoval tak mizerně, že ho ve druhém ročníku vyhodili. Otec mu nabídl: "Obstaral jsem ti práci v CIA." Nastoupil tam v červnu 1962.

Řízení prvních Sovětů

Svou první manželku Nancy Segebarthovou z analytického oddělení CIA si vzal v květnu 1969. Odletěli do Turecka. Ames měl verbovat agenty mezi Rusy a Turky - ale nezískal nikoho.

Po návratu do Washingtonu mu přidělili několik Sovětů, kteří byli americkými agenty: diplomata Alexandra Ogorodnikova a důstojníka KGB Sergeje Fedorenka. Poprvé se mladý důstojník setkal s Rusem, který odsuzoval sovětský režim a činnost tajné policie. Fedorenko, který vystudoval raketovou techniku, objasnil Američanům činnost sovětského vojenského průmyslu, rozebral raketu středního doletu SS-4/R-12, vyprávěl o zákulisí činnosti KGB v New Yorku, upozorňoval na lidi a akce.

Potom Ames řídil Arkadije Ševčenka, náměstka generálního tajemníka OSN. Tento sovětský diplomat vyprávěl o diskusích v Kremlu, při kterých se utvářela politika, odzbrojení, stejně jako o potížích sovětského hospodářství.

Milenka v Mexiku

Začátkem roku 1981 Amesovi nabídli, aby šel na rezidenturu v México City. Nancy zůstala v New Yorku.

Při jedné recepci se Ames seznámil s o jedenáct let mladší kulturní atašé kolumbijské ambasády Mariou del Rosario Casas Dupuyovou. Stala se jeho milenkou i spolupracovnicí. Nancy později souhlasila s rozvodem.

Po návratu do Washingtonu Amese přidělili do kontrašpionážního odboru, který operoval proti SSSR a východoevropským zemím. V dubnu 1984 oznámil bezpečnostnímu odboru centrály, že se chce oženit s cizinkou. Vedoucí odboru kontrarozvědky doporučil, aby ho převedli na méně citlivé místo. Ale všichni na to zapomněli.

Nabídka za 50 tisíc dolarů

Maria del Rosario, zvyklá na vysokou diplomatickou úroveň, rozmařile utrácela. Ames si uvědomil, že potřebuje 47 tisíc dolarů. A vzpomněl si, že 50 tisíc nabízel v Mexiku rezident KGB Igor Šurygin jeho kolegovi Henrymu Stegerovi. Ten na tuhle nabídku nereagoval. Rozhodl se, že se stane sovětským agentem.

Příležitost se mu naskytla koncem roku 1984. Dostal za úkol zverbovat Sergeje Divilkovského ze sovětského velvyslanectví. Během šesti obědů se Ames k ničemu neměl. Divilkovskij mu nabídl: "Seznamte se raději s kolegou Sergejem Čuvachinem."

Domluvili se na schůzce na 16. dubna 1985 v hotelu Mayflower. Ames připravil dopis adresovaný rezidentu KGB generálu Stanislavu Androsovovi. Toto jméno napsal na obálku, dovnitř pak jeho krycí jméno "Kronin". Aby Sověti pochopili, že je opravdu informovaným člověkem.

Dopis zněl asi takto: "Jmenuji se Aldrich H. Ames a pracuji v CIA jako vedoucí kontrašpionáže pro Sovětský svaz. Sloužil jsem v New Yorku, kde jsem používal krycí jméno 'Andy Robinson'. Potřebuji 50 tisíc dolarů a za tyto peníze vám poskytnu informace o třech agentech, které právě v Sovětském svazu získáváme." A přidal kopii stránky domácího telefonního seznamu, kde zatrhl své jméno.

Rus do restaurace nepřišel. Ames se rozběhl na sovětské velvyslanectví. Dopis předal strážnému.

Připravena odměna 2 705 000 dolarů

Za tři týdny šel Ames s Čuvachinem na oběd. "Mohl byste se pro mne zastavit na velvyslanectví?" požádal Rus. Čuvachin už čekal na návštěvníka v hale budovy. Odvedl ho do místnosti, kde mu neznámý člověk - byl to plukovník KGB Viktor Čerkašin - předal lístek a naznačil, aby si ho tiše přečetl. Zřejmě se bál odposlechu. Rusové nabídku přijímají, Čuvachin není příslušníkem KGB, ale je natolik prověřen, že se s ním může scházet. Po obědě předal Čuvachin Amesovi tašku: "Tady máte nějaká tisková prohlášení." Ve skutečnosti tam byl balík se stodolarovkami - padesát tisíc.

V letech 1986-1989 sloužil Ames na rezidentuře v Římě. Jeho spojka mu sdělila: "Je pro vás vyčleněno 2 705 000 dolarů a navíc budete dostávat ročně 300 tisíc dolarů. Chceme za to seznam příslušníků FBI a CIA, které bychom se mohli pokusit svést!"

Doživotí bez milosti

Ames zmařil třicet chystaných operací CIA a vydal Moskvě nejméně pětadvacet západních vyzvědačů, převážně z řad důstojníků sovětských tajných služeb, a jednoho Bulhara. Většinu z nich KGB popravila.

Žalobce předložil soudu přes sto tajných dokumentů, které našla FBI v Amesově domácím počítači a v jeho pracovně v sídle CIA. Ames spolupracoval "na sto procent". A za to, že sepíše všechny způsoby, jimiž získával informace od svých neopatrných kolegů, i celý objem předaných informací, soud přislíbil, že jeho žena dostane jenom pět let vězení. Jemu vyměřil soud v Alexandrii 28. dubna 1994 doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

Podplukovník Ames byl dosud nejvyšší důstojník CIA, jemuž byla prokázána spolupráce s Rusy.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

ANALÝZA: Konflikt bez pozornosti médií. Jemenskou válku pocítil i Západ

Separatista kontroluje, co zbylo z vozu po náletu

V konfliktu už zahynuly desítky tisíc Jemenců, statisíce jich strádají hladem a chorobami. Na titulní stránky a do...

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

V Česku se žije líp než v USA, v kvalitě života jsme 24. ze 149 zemí

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Česko je v kvalitě života podle nového indexu společnosti Deloitte na 24. místě. Společnost sestavuje žebříček ze 149...

Najdete na iDNES.cz