ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Delta vyvolává kašel a ztrátu čichu i u očkovaných, ukázala britská studie

  • 239
Ztrátu chuti a čichu, kašel či horečku měla více než polovina plně očkovaných lidí, kteří se ve Velké Británii nakazili koronavirovou variantou delta. Uvádějí to vědci ve velké studii. Ve srovnání s předchozími mutacemi je to značný skok. Plně očkovaní a neočkovaní lidé také měli při nákaze deltou v těle zhruba stejné hladiny viru. Stále však platí, že očkování chrání před těžkým průběhem covidu.

Vědci se podle listu The Times zabývali vzorkem 700 tisíc dospělých, kteří už dostali obě dávky vakcíny. Zjistili, že více než polovina těch, kteří se navzdory očkování nakazili koronavirovou mutací delta, prožívala „běžné“ symptomy covidu-19. K těm patří kašel, horečka, ztráta chuti a čichu.

SZÚ zkoumá osm neznámých mutací covidu. Novým případům stále dominuje delta

U varianty alfa, kterou poprvé odhalili loni na podzim v Británii, bylo takových případů méně než 10 procent. Britská studie také zjistila, že plně očkovaní a neočkovaní lidé měli při nákaze deltou v těle zhruba stejné hladiny viru. 

V případě varianty alfa bylo zjištěné množství viru u očkovaných mnohem nižší, dodává list. Vědci nicméně zdůrazňují, že výhodou očkování stále zůstává fakt, že vakcíny chrání své nositele před těžkým průběhem nemoci a případnou hospitalizací.

„Pořád je méně pravděpodobné, že se nakazíte, pokud jste dostali obě dávky vakcíny. Ale pokud už se tak stane, budete mít v sobě podobné množství viru jako někdo, kdo očkován vůbec nebyl,“ říká profesorka Sarah Walkerová, která studii vedla.

Se svými kolegy porovnávala účinnost vakcín Pfizer/BioNTech a AstraZeneca před 16. květnem, kdy v Británii dominovala varianta alfa, a po něm. Tehdy začala převládat delta. A rozdíl mezi těmito obdobími byl značný. Zatímco v prvním sledovaném období mělo příznaky covidu jen 7 procent očkovaných lidí, v tom druhém to bylo 55 procent.

Walkerová podotýká, že vědci stále nevědí, „jak moc dochází k přenosu (viru) ze strany těch, kteří se covidem nakazí až po očkování“. „Například mohou mít v těle vysoké hladiny viru, ale po kratší dobu,“ upozorňuje s tím, že je zásadní, aby se co nejvíce lidí nechalo očkovat.

A pravděpodobně by si měli vybrat spíše Pfizer. Ten je totiž podle studie účinnější než AstraZeneca, pokud jde o ochranu před nákazou. Imunita, kterou Pfizer vytvoří, však čase klesá výrazněji než AstraZeneca. Zatímco dva týdny po očkování je účinnost Pfizeru zhruba 85 procent, kolem třetího měsíce padá na 75 procent. 

Delta trápí i očkované. Končí v nemocnici, přenáší ji stejně, tvrdí experti

U AstraZenecy se tyto hodnoty pohybují kolem 68 a následně 61 procent. Po čtyřech až pěti měsících od vakcinace se síla obou vakcín zhruba srovná, nehledě na interval mezi oběma dávkami očkování, míní také vědci.

Británie má nyní podle BBC objednaných 100 milionů dávek Pfizeru, AstraZenecy a vakcína Valneva, zbylých 200 milionů dávek se pak dělí Modernu, Janssen, Novavax a další vakcíny.

„Zatímco očkování snižuje šanci chytit covid-19, neeliminuje ji. Naše data ukazují, že očkovaní lidé stále mohou covid šířit, důležité tak zůstává testování a izolace (nakažených), abychom snížili riziko nákazy,“ výzkumník Koen Pouwels z Oxfordské univerzity.

Na závěr studie také prokázala, že lidé, kteří prodělali covid a pak se nechali očkovat, byli před novou nákazou chránění více než dosud nenakažení.

Se zjištěním, že očkovaní lidé nakažení variantou delta mohou přenášet koronavirus stejně snadno jako ti bez vakcinace, přišla před dvěma týdny také britská vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE). Zároveň však zveřejnila data, podle kterých z pacientů s deltou hospitalizovaných od 19. července bylo 55,1 procenta neočkovaných. 

Bezmála 35 procent z nich naopak obdrželo dvě dávky vakcíny proti covidu. V Británii je nyní plně očkováno téměř 75 procent obyvatel. Podle agentury proto „s vyšší mírou proočkovanosti populace v nemocnicích uvidíme relativně vyšší procento těch, kteří obdrželi vakcínu“.

Také americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) kvůli nakažlivosti varianty delta na konci července doporučilo plně očkovaným Američanům nosit roušky. Výzkum provedený na stovce případů podle agentury naznačil, že při infekci deltou je výskyt viru v dýchacích cestách očkovaných a neočkovaných k nerozeznání.

Pneumoložka Vašáková jednoznačně doporučuje očkování. Řídit se protilátkami je podle ní nesmysl: 

10. srpna 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video