Fotografie íránské agentury INSA ukazují muže se zavázanýma očima a kolem něj černě oblečené "katy", kteří mu pomocí speciálního stroje amputují prsty. Zločinec byl obviněn z krádeže a z cizoložství. Rozsudek nad ním vynesl soud v Širazu minulou středu.
K obsluhování tohoto stroje je podle fotografií potřeba víc mužů. Jeden musí držet obviněného, další stroj obsluhuje. Na žádném z obrázků však vězeň neprojevuje emoce, v jeho tváři není znát bolest. Může to znamenat, že byl před amputací omámený. O novém stroji íránské vlády informoval server telegraph.co.uk.
Po veřejné amputaci oznámil Ali Alghaši, širazský státní zástupce, že tresty proti kriminálníkům hodlají ještě zpřísnit. Obrázky varující před krutým trestem se objevily bez zjevné příčiny. Pravděpodobně je to však snaha vysoce postavených politiků odradit případné kritiky od organizace protestů před nadcházejícími volbami, které mají v Íránu proběhnout v červnu.
Amnesty International bojuje proti popravě mladíka
Veřejné popravy, ukamenování, bičování a amputace jsou v Íránu běžnou věcí. Podle informací OSN jen za osm měsíců loňského roku v zemi popravili 300 lidí.
Amnesty International zorganizovala v lednu protesty proti popravě jednadvacetiletého Aliho Naderiho obviněného z údajné vraždy starší ženy, která zemřela během loupeže. Muž zločin údajně spáchal, když mu bylo 17 let. Podle mezinárodního práva je nelegální popravit někoho, kdo zločin spáchal jako nezletilý.
Není to však první případ, který v souvislosti s popravami vyvolal celosvětové rozhořčení. V roce 2010 šokoval případ pětačtyřicetileté Íránky Sakíneh Aštianiové, nad kterou soud vyřkl ortel smrti ukamenováním. Žena údajně zabila svého manžela a dopustila se nevěry. Pod mezinárodním tlakem byl její trest změněn, nyní jí hrozí smrt oběšením (více o jejím případu čtěte zde).