Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Život v sovětském krytu. V Donbasu mnozí už jiný domov nemají

  18:32
V některých částech Doněcku a okolních měst lidé kvůli ostřelování už měsíce žijí ve starých sovětských podzemních krytech. „Radši mrznout než čekat na zásah,“ říkají místní. Bez důchodů i platů jsou mnozí zcela odkázáni na humanitární pomoc.
Do starých protileteckých krytů zamířily v Donbasu stovky lidí, od dětí až po...

Do starých protileteckých krytů zamířily v Donbasu stovky lidí, od dětí až po důchodce. | foto: Člověk v tísni

Veliká místnost, která zabírá většinu krytu v hornické čtvrti Trudovskaja, je zastavěná provizorními lůžky. Každá rodina si sem přinesla své deky a matrace. „Celkem tu máme 96 lidí, z toho 90 jich tu žije stále. Prostě nemají, kam jinam jít,“ říká správkyně bunkru Natálie.

Do studených a vlhkých podzemních krytů ze sovětských časů obyvatele Doněcku zahnalo pravidelné ostřelování. „Je pro ně prostě příliš nebezpečné zůstávat doma a jinam není kam jít,“ říká Marek Štys, vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni.

„Je to hrozné. Je tu neustálý hluk, děti stále pláčou. Není kam se hnout. Ven můžete jít jen tak na patnáct, dvacet minut,“ řekla BBC jedna z obyvatelek krytu v polovině září. Vrátit se do svých domů a bytů však lidé nemohou. A mnozí ani nemají kam. „Radši mrznout než čekat tam nahoře, kdy to na mě spadne,“ shrnuje žena jménem Světlana svůj život v krytu v hornickém městečku Kirovske.

Zimu bez pomoci přečkat nejde

Humanitární pomoc je pro mnohé jedinou možností, jak přečkat zimu. Většina penzistů na území ovládaném proruskými separatisty už půl roku nedostala důchody, státní zaměstnanci jsou už několik měsíců bez platu. Lidé se navíc nemohou dostat ani ke svým úsporám v bankách. Poslední pobočky ruské Sberbank se nedávno zavřely, od té doby nezůstala otevřená ani jediná, píše z Luhansku Mychajlo Vasiljev pro Rádio Svobodná Evropa.

„Lidé potřebují zejména jídlo, teplé oblečení, deky nebo matrace. Jejich domy jsou často zničené nebo neobyvatelné. Kritická situace je také v domovech pro seniory,“ popisuje Marek Štys.

Člověk v tísni každý týden s podporou prostředků z EU dodává 1 750 lidem v Doněcku a okolí příděl potravin na měsíc. Balíčky s rýží, těstovinami, masovou konzervou, sardinkami a čajem dostávají hlavně velké rodiny bez příjmu a staří lidé.

Potravinami i hygienickými potřebami Člověk v tísni zásobuje také domovy důchodců, hospice či útulek pro bezdomovce. Poté, co kyjevská vláda přestala v Donbasu vyplácet dotace a sociální dávky, zůstala tato zařízení zcela bez prostředků. „Přece to nezavřu a ty lidi nevyhodím na ulici,“ říká například Valentin, zástupce šéfa domova seniorů v Makijivce. 

Bez léků už jídlo nebude potřeba

Ještě horší situace než v Doněcku je v okolních městech, která se táhnou v souvislém řetězci až k ruské hranici - Makijivka, Charcyzk, Šachtarsk, Torez, Snižne. „Měli jsme tu padesát úmrtí hlady,“ říká dobrovolnice Tamara ze Sněžného. Ještě palčivější je však nedostatek léků. „Když našim a staříkům nepřivezete léky, jídlo už potřebovat nebudou,“ upozorňuje správkyně krytu Natálie.

Na život v konfliktní zóně je velmi těžké se připravit, i když si lidé v Doněcku a Luhansku snažili nakoupit zásoby. „Když se lidé připravují na válku, často si neuvědomí, že jim nejdříve dojde voda, ne jídlo,“ konstatuje psycholog Pjotr Ivanov, který žije v Luhansku. Pitná i užitková voda přitom došla už 31. srpna.

„Když se na pultech opět objevila balená, stála dvojnásobek a později i trojnásobek toho, co dřív. A když začaly vodu dovážet nákladní auta v cisternách, museli na její distribuci začít dohlížet ozbrojenci, každou chvíli se totiž mezi lidmi strhla potyčka. Když dojde voda, jste najednou obklopení zrny, která nemáte jak spotřebovat,“ říká Ivanov.

Vaření může být pro obyvatele krytů navíc dost nebezpečné, jídlo se totiž připravuje venku na ohni. „Když začne ostřelování, zamícháme jídlo a běžíme se schovat. Pak se ale vrátíme,“ popsala reportérovi Vice News další z obyvatelek krytu.

V Kyjevě nás rozeznají

Ani přes veškeré problémy se však většina lidí neodváží si stěžovat. „Slova nejsou vlaštovky, která jen tak odletí,“ píše Mychajlo Vasiljev z Luhansku. „Mnozí si stále pamatují rok 1937 a černé dodávky, které odvezly odsouzence. Říká se, že stíny přicházejí o půlnoci,“ popisuje strach z opakování stalinských hrůz.

Luhansk, dříve známý jako město fontán a růží, je podle Vasiljeva dnes městem skloněných hlav. „Můj přítel, který se v létě přestěhoval do Kyjeva, mi říká, že lidé v hlavním městě okamžitě rozpoznají ty, kdo nedávno přišli z Luhansku či Doněcku podle zvláště chmurného výrazu, jasného znamení válečného syndromu. Jak dlouho musí člověk žít v míru, aby se ten výraz smyl?“

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024

Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...