Pacienti s odolnou TBC mají novou naději. V JAR otestovali trojici léků

  11:01aktualizováno  11:01
Vědci v Jihoafrické republice nasadili pacientům s rezistentní formou tuberkulózy novou kombinaci léků a tvrdí, že dosáhli až devadesátiprocentní úspěšnosti. Léčbu už schválil americký ústav pro kontrolu léčiv. Skeptici však nadšení mírní.

Lékařka v centru pro infekční choroby, AIDS a tuberkulózu v Batumi prohlíží rentgenový snímek pacienta s tuberkulózou. | foto: Daro Sulakauri, Lékaři bez hranic

Každý rok se tuberkulózou nakazí v průměru deset milionů lidí. Někteří z nich mají tu smůlu, že chytí extrémně nebezpečný kmen XDR, který je odolný vůči všem dosud používaným lékům. 

Průlomový objev českých vědců. Může přispět k vymýcení tuberkulózy

Tento druh nemoci přežije málokdo, většinou nakažení zemřou ještě dřív, než se dozvědí svou diagnózu. Ti, co podstoupí běžnou léčbu, se vyléčí jen ve 34 procentech případů. 

Naději jim může přinést kombinace tří léků – pretomanidu, bedaquilinu a linezolidu – kterou vyzkoušeli lékaři v Jihoafrické republice.

Sestavili tam poměrně malou skupinu 109 pacientů, na kterých léky testovali. Výsledky jsou podle nich průlomové. Míra úspěšnosti: 90 procent. Pacienti přitom brali jen pět tablet denně po dobu šesti měsíců. I to je u tuberkulózy značný pokrok, upozorňují vědci.

Ve středu testované léky schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). „Hrozba antimikrobiálně odolných infekcí je klíčovou výzvou, které jako agentura pro veřejné zdraví čelíme. Bakterie způsobující tuberkulózu si dokáže vyvinout odolnost na antibiotika, která se k léčení nemoci používají,“ uvedla za agenturu Amy Abernethyová.

Doporučení od FDA podle amerického deníku The New York Times obvykle znamená, že daný lék schválí i Světová zdravotnická organizace (WHO) a ten by se tak mohl brzy začít celosvětově používat.

Průlom v léčbě eboly. Nové léky mají podle lékařů ohromující účinnost

Stejně jako ostatní druhy léčby však s sebou i tato nese nežádoucí vedlejší účinky. Dlouhodobé užívání linezolidu například může zničit pacientům nervy v nohách, následkem čehož jim pak hrozí problémy s chůzí. Lék může také poškodit kostní dřeň. 

Vědci proto rozjíždějí nové testy, během kterých by měli přijít na ideální dávku linezolidu. Skeptici také namítají, že kombinace léků ještě neprošla standardními testy.

Tuberkulóza se projevuje dlouhodobě zvýšenou teplotou, nočním pocením, úbytkem váhy, chrapotem, později krvavým kašlem. Zasahuje nejvíc plíce, ale i jiné orgány. Původce nemoci objevil německý lékař a nositel Nobelovy ceny Robert Koch, podle něj je nemoc někdy přezdívána jako Kochův bacil.

Lékaři tento týden oznámili také další průlomový objev. V Demokratické republice Kongo testovali čtyři léky na ebolu a dva z nich se ukázaly jako vysoce účinné. Při včasné léčbě je údajně až devadesátiprocentní šance na vyléčení.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

V Saúdské Arábii hořela dvě ropná zařízení. Zasáhly je střely z dronu

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Ve dvou ropných zařízeních na východě země vypukl v sobotu ráno požár. Podle pozdějšího prohlášení ministerstva vnitra...

Nejméně deset lidí zemřelo při bombovém útoku na severozápadě Sýrie

Lidé hledají zraněné pod troskami budov. (28. srpna 2019)

V syrském městě Ar-Raj zabil výbuch trhaviny ukryté v autě nejméně deset lidí a dalších patnáct místních bylo zraněno....

Hodní lidé z kostela. Američtí pastoři věznili bezdomovce a nutili je žebrat

Ilustrační snímek

Slibovali přístřeší a stravu, místo lásky k bližnímu však provozovali moderní otroctví. Před kalifornským soudem stojí...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz