Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Průlomový objev českých vědců. Může přispět k vymýcení tuberkulózy

  20:00
Čeští vědci vynalezli látku, která účinkuje i na kmeny tuberkulózy odolné proti používaným lékům. Objev koupili Američané, zajistí vývoj případného léku. K cíli prý vede ještě kus cesty a přehnaný optimismus je třeba krotit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv FaF UK

Unikátní objev českých vědců je nadějí pro miliony nemocných na celém světě. Jen loni totiž onemocnělo tuberkulózou asi deset milionu lidí, přes jeden a půl milionu nemoci podlehlo.

Za objevem stojí tým královéhradeckých vědců z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, kteří vynalezli nový typ látek, které jsou účinné jak proti standardním kmenům tuberkulózy, tak proti těm rezistentním. Tedy takovým, na které současná antituberkulotika buď neúčinkují, nebo jenom omezeně. 

Tuberkulóza

Projevuje se dlouhodobě zvýšenou teplotou, nočním pocením, úbytkem váhy, chrapotem, později krvavým kašlem. Zasahuje nejvíc plíce, ale může i jiné orgány. Léčí se antituberkulotiky. Největším rizikem je takzvaná multirezistenstní tuberkulóza. Běžnými, ale specializovanými léky se léčit nedá.Dle odhadů Světové zdravotnické organizace loni onemocnělo 10 milionů lidí a 1,6 milionu na tuberkulózu zemřelo. V ČR má klesající trend, loni bylo hlášeno 505 případů. Nejvíc nemocných je v Praze.Původce nemoci objevil německý lékař a nositel Nobelovy ceny Robert Koch, podle něj je nemoc někdy přezdívána jako Kochův bacil. Svůj objev oznámil 24. března 1882, od té doby je toto datum světovým dnem boje proti TBC. 

Ze slavných osobností tuberkulóze podlehli například Honoré de Balzac, Anne, Charlotte a Emily Brontëovy, George Orwell, Paul Gauguin, Franz Kafka, Frédéric Chopin, Jiří Wolker, F. M. Dostojevskij, Immanuel Kant, Betty MacDonaldová, Gavrilo Princip, kardinál Richelieu nebo Ludvík XIII.

„Další výhodou je účinnost proti takzvaným spícím kmenům mykobakterií. Ty přežívají skrytě v organismu a čekají na vhodnou příležitost, aby se aktivovaly a onemocnění mohlo propuknout. Mykobakterie v tomto spícím stádiu jsou velmi špatně zasažitelné většinou antituberkulotik. Naše látky jsou proti těmto kmenům účinné,“ vysvětluje člen výzkumného týmu Jaroslav Roh.

Statistiky případů tuberkulózy jsou neúprosné. Ačkoli v polovině 20. století byla v moderním světě nemoc téměř potlačena, je stále příčinou vysokého počtu úmrtí na infekční onemocnění na světě. Navíc data poukazují i na nárůst případů tuberkulózy, která je rezistentní vůči používaným lékům. Jen loni to bylo půl milionu případů. Polovina z toho v Indii, Číně, Rusku nebo Africe. 

„Tuberkulóza patří světově mezi deset nejčastějších příčin úmrtí a je jednoznačně nejčastější příčinou úmrtí u HIV pozitivních pacientů. Z tohoto důvodu je výzkum v oblasti nových antituberkuloticky aktivních látek velmi aktuální,“ říká výzkumník Roh.

Vývoj nové látky ale nebyl podle slov jeho kolegy Alexandra Hrabálka snadný a často se ocitl ve slepé uličce. Připraveno bylo totiž několik stovek sloučenin na bázi takzvaných heterocyklů. „Teprve zavedením určitých strukturálních faktorů do cílových molekul jsme nalezli poněkud přímější cestu, na jejímž konci je zatím tato poslední sloučenina,“ vysvětluje Hrabálek.

Objevená látka však zdaleka ještě není lék. Aby jím někdy mohla být, hodně teď záleží na dalších zkouškách, které mohou trvat i několik let a jakýkoli neúspěch může znamenat okamžitý konec výzkumu. „Může se stát, že se zjistí, že nová látka má vedlejší účinky tak závažné, že jako léčivo je nepoužitelná. V tom je náš výzkum jednak krásný, ale také zrádný,“ říká Hrabálek.

Přestože sami vědci hovoří o budoucím léku a jeho dopadu na léčbu tuberkulózy zatím opatrně, o unikátnosti objevu hovoří fakt, že vynález od nich koupila americká společnost Svenox Pharmaceuticals. Smlouva byla po ročním vyjednávání uzavřena ve středu a Američané se v ní zavázali, že vývoj finálního léčiva, pokud se potvrdí účinnost látky, dokončí. K léku by se později měli dostat pacienti nejen v Americe, ale i v Evropě, Indii či Jihoafrické republice.

Kontrakt je pro univerzitu velkým vítězstvím. Vědci i univerzita by totiž kromě další prestiže mohli z pozdějších výnosů získat miliony, z nichž by mohli financovat další výzkumy. 

„Prokáže-li se účinnost látek tak, jak předpokládáme, bavíme se o částce v desítkách milionů korun plus procenta z výnosů,“ upřesňuje ředitel Charles University Innovations Prague (CUIP) Otomar Sláma. Právě CUIP pohybující se na pomezí akademické půdy a byznysového prostředí hraje v obchodu významnou roli. Dceřinou společnost totiž Karlova univerzita založila právě s cílem dát objevům vědců větší šanci na uplatnění v praxi. 

Jak fungují antimikrobiální léčivo?

1. Zničení bakterie „Tento děj si můžeme velmi zjednodušeně představit tak, jako když máme polyethylenový pytlík naplněný vodou a uděláme do něj dírku. Voda začne vytékat, popřípadě svým tlakem otvor zvětší a obsah pytlíku vyteče. A stejně, jako nebudeme mít nic ve zmíněném obalu, nezbude nic ani v bakterii,“ popisuje královéhradecký vědec Alexander Hrabálek.

2. Zásah do životních funkcí bakterie a přerušení základních životních pochodů. „Je to asi tak, jako když se vám v motoru auta ucpe přívod paliva. Ještě chvilku jedete setrvačností a pak se zastavíte úplně,“ uzavírá vědec.

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když sníh či led ze střechy zničí zaparkované auto

Sněžení a mráz znamenají pro majitele a správce budov starost navíc. Na střechách se někdy nahromadí značné množství...

KOMENTÁŘ: Problémem stávky učitelů jsou minimalistické cíle. Nelze ustoupit

Premium Do stávky ve školství se zapojily celé tři čtvrtiny škol. Další jednání o stávkových požadavcích ale váznou a nový...

Lékaři podepsali smír, dostanou 9,8 miliardy. Žádné obavy o péči, řekl Fiala

Zástupci nespokojených lékařů podepsali v pátek s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem...

Vémolu podezírají z týrání, tygřice měla vyoperované drápy. Kvůli zánětu, hájí se

Zápasníkovi Karlosu Vémolovi úřady v úterý 5. prosince odebraly tygřici Rambu. Skončila v záchranné stanici, kterou...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...