Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ničí nás celý svět. Tichomořské ostrovní státy čelí pomalé klimatické záhubě

  17:30
Zatímco světoví lídři z bohatých zemí „uznávají“ existenciální hrozbu změny klimatu, premiér Tuvalu Kausea Natano a prezident Marshallových ostrovů David Kabua vidí její ničivé následky každý den ve svých zemích. Tuvalu hrozí utopení, ostrovy ničí protipovodňové zátarasy, popisovali ve středu na Valném shromáždění OSN. Na záchranu obou zemí založili iniciativu Vzkříšení národů.
Nejvyšší bod Tuvalu dosahuje pouhých 4,5 metru.

Nejvyšší bod Tuvalu dosahuje pouhých 4,5 metru. | foto: Profimedia.cz

V Tuvalu podle premiéra Natana nyní závodí s časem, aby ho zachránili před utopením. Plán je takový, že zeminu navýší o 13 až 16 stop (4 až 5 metrů) nad hladinu oceánu pomocí meliorací, kdy se odvodňuje půda.

Prezident Marshallových ostrovů Kabua upozornil, že zatímco odborníci varují před případnou neobyvatelností Marshallových ostrovů, on se musí smiřovat s tím, že ta samá hráz, která chrání jeden dům, přispívá k tomu, že záplavy ničí sousední.

Natano a Kabua se na Valném shromáždění OSN pokusili tuto realitu ukázat. Společně zahájili Iniciativu Vzkříšení národů, globální partnerství zaměřené na zachování suverenity, dědictví a práv ostrovních národů a tichomořských atolů, jejichž samotnou existenci ohrožují klimatické změny.

Atol Enewetak na Marshallových ostrovech.

Natano popsal, jak stoupající hladina moří ovlivňuje vše od půdy, na kterou místní obyvatelé spoléhají při pěstování plodin, až po domy, silnice a elektrické vedení, které jsou zaplavovány. Náklady na živobytí se podle něj nakonec stanou příliš vysoké, což způsobí emigraci rodin a zánik samotného národa. „Takto umírá tichomořský atol. Takto naše ostrovy přestanou existovat,“ řekl Natano.

Iniciativa Vzkříšení národů usiluje o deklarace od mezinárodních společenství, o zachování suverenity a práv tichomořských atolů, o vytvoření komplexního programu na budování a financování adaptačních a odolnostních projektů, o možnost zachování a jedinečného dědictví každé z ostrovních zemí a o podporu pro získání zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.

Takto umírá tichomořský atol. Takto naše ostrovy přestanou existovat.

Kausea Natanopremiér Tuvalu

Iniciativa již získala podporu zemí, jako jsou Spojené státy americké, Německo, Jižní Korea a Kanada, které uznaly jedinečnou zátěž, již musí ostrovní státy jako Tuvalu a Marshallovy ostrovy snášet.

Zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydaná v únoru uznala zranitelnost malých ostrovních rozvojových států a dalších globálních ohnisek, jako je Afrika a jižní Asie, jejichž obyvatelstvo je 15krát více ohroženo extrémy počasí než méně zranitelné části světa.

Pokud oteplení přesáhne ještě několik desetin stupně, mohlo by to vést k tomu, že se některé oblasti – včetně některých malých ostrovů – stanou neobyvatelnými, uvedla Adelle Thomasová z Climate Analytics a Bahamské univerzity. Natano ve středu zdůraznil, že Tuvalu a jeho tichomořští sousedé „změnu klimatu nijak nezapříčinili“ a jejich podíl na emisích uhlíku činí méně než 0,03 % z celkového světového objemu.

„Je to poprvé v historii, kdy kolektivní akce mnoha národů způsobí, že se několik suverénních zemí stane neobyvatelnými,“ řekl. Zástupci dalších zemí, kteří se středeční akce zúčastnili, se odpovědnosti nezbavovali. Zda však udělají dost pro to, aby se situace změnila, se teprve uvidí.

Několik z nich přislíbilo peníze na pomoc ostrovním zemím, aby zaplatily systémy včasného varování a uvedly své budovy do souladu s předpisy, které by je lépe chránily před hurikány a dalšími klimatickými jevy. Méně se však hovořilo o zmírnění problému změny klimatu a více o tom, jak se přizpůsobit ničivým následkům, které již způsobila.

Tuvalu chce zůstat státem, i pokud zmizí pod mořem. Ministr řečnil ve vodě

„Vidíme, že se ten vlak blíží, že se řítí po kolejích a my mu musíme uhnout z cesty,“ řekla Amy Popeová, zástupkyně generálního ředitele Mezinárodní organizace pro migraci.

Německá vyslankyně pro klima Jennifer Morganová, která se středeční akce rovněž zúčastnila, hovořila o cíli své země dosáhnout do roku 2045 uhlíkové neutrality. Německo se však i nadále zavázalo k postupnému ukončení využívání uhlí jako zdroje energie do roku 2030, avšak v důsledku nedostatku energie, zapříčiněnému ruskou válkou na Ukrajině, muselo obnovit provoz uhelných elektráren, aby přečkalo nadcházející zimu.

„Bohaté státy by mohly dělat mnohem více“

Podle prezidenta Marshallových ostrovů by bohaté státy mohly dělat mnohem více. Během svého úterního projevu na Valném shromáždění OSN Kabua vyzval světové lídry, aby se zaměřili na odvětví závislá na fosilních palivech, včetně letecké a lodní dopravy.

Poukázal na návrh Marshallových ostrovů na zavedení poplatku za uhlíkovou stopu pro mezinárodní lodní dopravu, který podle něj „podpoří přechod na lodní dopravu s nulovými emisemi a přesměruje zdroje od znečišťovatelů k těm nejzranitelnějším“.

Války, klima, chudoba. Svět nefunguje, státy neřeší problémy, míní šéf OSN

Generální tajemník OSN Antonio Guterres podobně vyzval k tomu, aby se šlo proti největším světovým znečišťovatelům. Během svého úterního úvodního projevu na shromáždění prosazoval, aby bohatší země zdanily zisky energetických společností a přesměrovaly tyto prostředky jak do „zemí, které trpí ztrátami a škodami způsobenými klimatickou krizí“, tak do zemí, které se potýkají s rostoucími životními náklady.

Mezitím, co bohaté země ve svých projevech v OSN vyzývají k činům namísto slov, budou Kabua, Natano a jejich kolegové, představitelé ostrovních států, nadále zápasit s každodenní realitou klimatických změn a snažit se dál existovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Televize zdraží, shodla se vládní koalice. Naopak opozice chce poplatky zrušit

15. června 2024

Premium Vláda chce od ledna zdražit koncesionářské poplatky. Za Českou televizi by lidé nově platili 150...

Zabalila příruční zavazadlo a odjela do Dubaje. Dnes tam prodává reality

15. června 2024

Premium Pořídit si byt v Dubaji? Tak to je lehčí, než si možná myslíte. Veronika Plichtová studovala v...

„Útěk před woke epidemií“. Do Ruska se vracejí lidé ze Západu, někteří zůstávají

15. června 2024

Premium Navzdory pokračující agresi vůči Ukrajině do Ruska stále cestují občané západních zemí. Někdy jsou...

Jednejme s Ruskem, zaznělo na summitu o Ukrajině. USA hlásí další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  19:55

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...