Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stoletá mapa Blízkého východu je na kusy, válka kreslí nové hranice

  19:26
V květnu uplyne přesně sto let od podepsání takzvané Sykes-Picotovy dohody, kterou si Britové a Francouzi tajně rozdělili Osmanskou říši a předurčili tak hranice dnešní Sýrie a Iráku. Ty se však dnes pomalu přepisují. O změnu usiluje Islámský stát i Kurdové.

Když bojovníci Islámského státu v červnu 2014 sdíleli na Twitteru snímky buldozerů, které bořily hraniční přechod mezi Sýrií a Irákem, hrdě oznamovali, že zničili takzvanou Sykes-Picotovu hranici.

Sykes-Picotova dohoda

Sykes-Picotova dohoda se týkala rozdělení sféry vlivu v oblasti Osmanské říše po ukončení první světové války. Tajný plán podepsala Francie a Velká Británie 16. května 1916, souhlasilo s ním rovněž Rusko.

Dohoda Francii přiznávala syrské a libanonské pobřeží, sféru vlivu měla mít ve vnitrozemí Sýrie, severní Mezopotámii a v jižní části anatolských oblastí až po Sivas a Diyarbakir.

Velké Británii dohoda přidělila území střední a jižní Mezopotámie s Basrou, Bagdádem a ústím řek Eufrat a Tigris do Perského zálivu. Do britské sféry vlivu mělo spadat i Jordánsko. Na správě Palestiny se měly obě země podílet společně.

K vyzrazení dohody došlo po Říjnové revoluci v roce 1917, kdy Lev Trockij zveřejnil tajné smlouvy carského Ruska.

Pro džihádisty to byl další krok, jak se vypořádat s dědictvím kolonialismu a ukázat svou nenávist vůči západním mocnostem. Ty totiž v roce 1916 tajně podepsaly takzvanou Sykes-Picotovu dohodu a po první světové válce si rozdělily sféry vlivu v někdejší Osmanské říši.

Symbolická demolice hraničního přechodu podle novináře a odborníka na Blízký východ Malise Ruthvena ukázala, do jaké míry je Islámský stát živen mýtem o předkoloniální nevinnosti, kdy Osmanské říši vládli sunnité a šíité znali své místo. Návrat k obrovské říši, která se rozkládala od severní Afriky až k Perskému zálivu, totiž představuje sen mnohých džihádistů.

V polovině května sice od uzavření Sykes-Picotovy dohody uplyne už sto let, pro bojovníky Islámského státu však nadále zůstává velice aktuální. Podle odborníků totiž dohoda stála na začátku sledu událostí, které mnozí Arabové považují za zradu Západu - ať už to byl vznik Izraele v roce 1948 nebo americká invaze do Iráku v roce 2003.

Souvislost tažení proti Saddámovi Husajnovi a vzestup Islámského státu ostatně potvrzují i západní politici. Bývalý britský premiér Tony Blair v říjnu v rozhovoru pro stanici CNN přiznal, že invaze do Iráku a svržení Husajna otevřely cesty islamistům.

Hranice už existují jen na papíře

Dohoda dojednaná britským diplomatem Markem Sykesem a Francouzem Françoisem Georges-Picotem je dnes pevnou součástí propagandy Islámského státu, který lidem líčí Západ jako viníka veškerých potíží v regionu. „Tohle je historie, kterou Arabové nikdy nezapomenou, protože vidí její přímou souvislost s problémy, kterým dnes čelí,“ uvedl Eugene Rogan z Oxfordské univerzity pro deník The Guardian.

Dohoda ze San Rema

Přestože se označení Sykes-Picotova dohoda dnes používá v souvislosti s hranicemi Blízkého východu (konkrétně Sýrie, Libanonu, Jordánska, Iráku, Izraele a Palestiny), dohoda z roku 1916 ve skutečnosti přesné hranice post-osmanského Blízkého východu nestanovila.

„To učinila až pozdější dohoda ze San Rema z roku 1920 (která byla o něco později vtělena do smlouvy ze Sévres) a některé další dohody. Velké části hranic vymezených v této době formálně stále existují, byť v nedávné době de facto zanikla - přinejmenším na čas - oficiální syrsko-irácká hranice vyhlášením samozvaného Islámského státu,“ uvedl pro iDNES.cz odborník na Blízký východ Marek Čejka.

I když mnozí historici džihádistickou propagandu odmítají a trvají na tom, že arabské státy vzniklé po první světové válce byly velmi odolné, obyvatelé válkami otřásaného regionu to vidí jinak. „Dohody o poválečném rozdělení zanechaly dědictví imperialismu, arabské nedůvěry v politiku velmocí a víru v konspirace (...), které od té doby podle Arabů nesou zodpovědnost za jejich neštěstí,“ dodal Rogan.

Vytyčené hranice Sýrie a Iráku tak podle mnohých už existují pouze na papíře. Islamisté na jejich troskách budují svůj sunnitský stát, Bašár Asad na západě Sýrie s pomocí Rusů opevňuje pozice vládnoucích alávitů a o nezávislost stále víc usilují i Kurdové.

Nezávislost je blízko, věří Kurdové

Jestli se Islámský stát a Kurdové na něčem shodnou, je to právě snaha o přepsání hranic na Blízkém východě. Prezident iráckého autonomního Kurdistánu Masúd Barzání v lednu vyzval světové lídry, aby uznali konec Sykes-Picotovy dohody a vytvořili nový mezinárodní pakt, ve kterém bude místo i pro kurdský stát. Irák a Sýrie totiž podle něj už nikdy nebudou jednotné státy.

„Myslím, že světoví lídři už došli k závěru, že éra Sykes-Picotovy dohody je u konce. Ať už to říkají a přijímají, nebo ne, je to realita. Ale jak víte, diplomaté jsou konzervativní a své odhady zveřejňují až v pozdním stádiu věcí. A někdy ani nemohou s vývojem držet krok,“ řekl Barzání deníku The Guardian.

Politická mapa Iráku a Sýrie se za poslední roky drasticky změnila. Kurdové obsadili severoirácký Kirkúk a Sindžár a jejich nezávislost je podle Barzáního blíž než kdy jindy. „Veškerá opozice vůči nám byla založena na několika chybných dojmech. Kurdský region není pro žádného ze sousedů zdrojem ohrožení. Naše zkušenost z posledních patnácti let dokazuje, že jsme prvek stability,“ dodal Barzání, podle kterého svůj protikurdský postoj zmírnilo i Turecko.

Odborníci však takové dohady mírní. „Největší komunita Kurdů žije v Turecku, které s velmi vysokou pravděpodobností nepřistoupí na separaci svých území ve prospěch velkého Kurdistánu. Budou tak zřejmě existovat menší a vysoce autonomní - případně zcela nezávislé - kurdské oblasti na území dnešní severní Sýrie a Iráku,“ uvedl pro iDNES.cz politolog a expert na Blízký východ Marek Čejka.

Jedním z takových střípků nezávislého Kurdistánu může být Rojava na severu Sýrie. Skládá se ze tří kantonů, jejichž kurdští představitelé v polovině března vyhlásili ustavení federálního systému. Vláda v Damašku to označila za nelegální (více zde).

IS, Kurdové, šíité i sunnité

Státotvorné ambice má takzvaný Islámský stát, který kontroluje značnou část Iráku včetně dvoumilionového Mosulu. O město se během posledního měsíce strhla velká bitva (psali jsme zde). V Sýrii pak islamisté ovládají severovýchod země, kde je jejich hlavní baštou město Rakká.

Situace v regionu je však mnohem složitější. V Iráku i Sýrii bojuje řada ozbrojených frakcí, které soupeří o nadvládu. O své místo bojují také šíitské milice, které se podle deníku The Washington Post snaží rozšířit svůj vliv do tradičně sunnitských oblastí severního Iráku. A v Sýrii bojuje nespočet povstaleckých skupin, které vedou válku proti Asadově vládě i Islámskému státu.

Případná porážka Islámského státu tak podle expertů zřejmě nezajistí konec krvavých bitev. „Na ráno poté se tu myslí jen málo. A ráno poté bude stejně krvavé, chaotické a destabilizující jako situace, kterou vidíme teď. Srdce Blízkého východu se změnilo. Křehký státní systém už tam neexistuje,“ myslí si profesor Fawaz Gerges z London School of Economics.

Současné napětí v Iráku souvisí i s odvěkým schizmatem mezi sunnity a šíity. Jednotný stát je tak podle mnohých nemožný. „Irák se rozpadl. Sunnité věří jen v jednotný Irák pod vládou sunnitů. Šíité věří jen v jednotný Irák pod vládou šíitů. Neexistuje jediná definice jednotného Iráku. Snaha udržet zemi sjednocenou navzdory vůli lidu neuspěje,“ prohlásil kurdský vůdce Barzání.

S tím však podle deníku The Washington Post šíitští bojovníci nesouhlasí. Proti Islámskému státu v Iráku bojují pod taktovkou státní organizace Lidové mobilizační síly (Hašd Šaabí) a postupně dobývají sunnitskou oblast severního Iráku, daleko od svého domovského jihu. „Hašd jsou synové Iráku. Naším úkolem je bojovat za Irák. Všichni jsme Iráčané, sunnité i šíité, a tato krize nás sjednotila,“ říká náboženský poradce šíitských bojovníků Alaa al-Husajní.

Iráčtí sunnité, kteří bojují proti sunnitskému Islámskému státu, však mají opačný názor. Řada z nich prošla americkým výcvikem a věří, že mohou džihádisty porazit. Šíitská vláda se však zdráhá sunnitské kmeny vyzbrojovat, aby nepodpořila potenciálního soupeře. Budoucnost sunnitů v Iráku je tak stále nejistější. „I s těmi, kteří jsou loajální k centrální vládě a bojují proti IS, je nakládáno jako s cizinci,“ řekl Šakir Isaví, starosta města Ámiríja Fallúdža, které leží asi 40 kilometrů od Bagdádu v provincii Anbár.

Někteří sunnité se proto domnívají, že jediným řešením může být vytvoření samostatného sunnitského státu podél kurdské enklávy na severu Iráku. „Kdyby se anbárští lidé cítili být respektovaní jako Iráčané, byli by k nám loajální a bojovali by proti IS. Ale my nejsme respektováni a obávám se, že jediným řešením je sunnitský stát,“ dodal Isavi.

Sýrie se rozdělila na čtyři části

Zatímco v případě Iráku se hovoří o rozdělení země na šíitskou, sunnitskou a kurdskou část, jednotlivé části Sýrie kontrolují asadovská vojska, různá povstalecká uskupení a Kurdové. V obou zemích je pak samozřejmě navíc potřeba počítat ještě s Islámským státem.

Válka v Sýrii

„Rozdělení (Sýrie) je skutečné, ovšem ne úplné. Jsou tam různé síly vládnoucí různým oblastem, ale v mnoha ohledech zůstávají vzájemně závislé a propojené skrze společenské vazby, neformální ekonomiku a zbytkové státní instituce. I přesto, že jsou k sobě nepřátelské,“ vysvětluje analytik Aron Lund, který vede blog Syria in Crisis.

I když si například Kurdové zřídili vlastní vládní orgány a soudy, ve svých oblastech tolerují některé instituce syrské vlády. Režim tam totiž stále vede mnoho škol a vyplácí státní zaměstnance, uvedl server VICE News. Instituce syrské vlády přežívají i v některých oblastech ovládaných Islámským státem. Server Bellingcat přišel například s důkazy, že Asadovi inženýři a úředníci dodnes zajišťují dodávky vody v Rakká.

Instituce syrského státu tak sice zůstávají v oblastech pod kontrolou režimu většinou neporušené, veřejné služby jsou na tom ale kvůli finanční krizi stále hůře. Lidé se proto stále častěji svěřují do rukou lokálních gangů, než aby čekali na pomoc od vlády.

Může rozdělení regionu pomoci?

Ve městech pod kontrolou syrských rebelů vládnou improvizované rady, které jsou jen velmi málo zapojené do státních struktur. Tyto oblasti tak zpravidla nepředstavují organizované hnutí proti syrskému režimu, ale řadu lokálních komunit, ve kterých vládne chaos a bezpráví.

Mnohé z nich kontrolují radikálové hlásící se k al-Káidě. A i když je oblast obývaná rebely považována převážně za sunnitskou, mnozí sunnité raději prchají do provládních měst, kde spoléhají na alespoň částečně fungující sociální služby.

„Většina populace v podstatě žije pod napůl funkčním Asadovým autoritářským režimem a pod spoustou okrajových lenních oblastí řízených milicemi,“ popsal Lund. Syrská vláda však o možném dělení země nechce ani slyšet a Asad se nedávno nechal slyšet, že chce celou Sýrii dostat zpět pod kontrolu.

Na otázku, jak by se mohly v nejbližší budoucnosti překreslovat hranice na Blízkém východě, odborníci proto zatím nechtějí odpovídat. Shodují se však na tom, že dřívější jednotné státy jsou nyní rozdrobené na spousty malých kousků. Ani vznik nových států by však region nemusel uklidnit.

„Dnes se zdá, že pokud se nové hranice Blízkého východu více uzpůsobí etno-náboženskému členění, může to v budoucnu přispět k menšímu napětí v oblasti. Záleží ale také na charakteru nově vzniklých států. Pokud by jedním z nich byl etnicky čistý sunnitský ISIS, lze s úspěchem pochybovat o tom, že by tento stát byl zdrojem stability v oblasti,“ dodává Čejka.

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Senátoři navrhli, aby NKÚ mohl kontrolovat Českou televizi a rozhlas

Rozšířit pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na prověrku hospodaření veřejnoprávní televize a rozhlasu má ústavní novela, kterou tento týden předložili senátoři ze všech frakcí. Senát by...

28. března 2025  14:27,  aktualizováno  17:28

Putin navrhuje správu Ukrajiny pod záštitou OSN, chce se zbavit Zelenského

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by umožnila uspořádání „demokratických“ prezidentských voleb v zemi a následné vyjednání mírové dohody...

28. března 2025  8:13,  aktualizováno  17:14

Izrael porušil příměří s Hizballáhem. Macron chce volat Trumpovi a Netanjahuovi

Izraelské letectvo v pátek provedlo velký úder na budovu na jižním předměstí libanonské metropole Bejrútu, píše agentura Reuters s odkazem na svého zpravodaje. Jde podle ní o první intenzivní...

28. března 2025  16:39

Anketu Zlatý Ámos vyhrál Lukáš Knaute, učí na prvním stupni v Sezemicích

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze ZŠ v Sezemicích. Korunu mu předal ministr školství Mikuláš Bek. Knaute vyhrál i cenu Dětský Ámos. Finále 32. ročníku...

28. března 2025  16:38

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, počet obětí může jít do tisíců

Barma hlásí v důsledku silného zemětřesení zemětřesení 144 mrtvých. V Thajsku zahynulo devět lidí, v Bangkoku se zřítila stavba mrakodrapu. Američtí experti s odvoláním na své projekce varují, že...

28. března 2025  9:33,  aktualizováno  16:15

Motorkář předjížděl kolonu v zákazu a narazil do odbočujícího auta, je zraněný

Pětatřicetiletý motorkář ve čtvrtek v podvečer u Sadové na Královéhradecku naboural do osobního auta. Patrně přes zákaz předjížděl kolonu aut a narazil do vozu, jenž odbočoval vlevo. Se zraněním...

28. března 2025  16:07

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

Krmiva a steliva ze Slovenska a Maďarska mají zákaz. Hrozí kontaminace, říká správa

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala v pátek s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy...

28. března 2025  15:59

Mrtvolu z Vltavy policie identifikovala po dvaceti letech. Záhada tím však nekončí

Jeho tělo nalezli kriminalisté na prvního máje 2004 ve Vltavě. Ale až nyní se podařilo alespoň částečně objasnit, o koho se jednalo. Díky testům DNA detektivové zjistili, že zemřelým byl...

28. března 2025  15:49

Chaos a křik, voda se valí dovnitř. Kamera zachytila havárii ponorky v Hurghadě

Nově zveřejněné video ze ztroskotané výletní ponorky Sindbad ukazuje, jak se plavidlo začalo nedaleko egyptského letoviska Hurghada potápět. Na záběrech je slyšet křik vyděšených turistů, zatímco se...

28. března 2025  15:30

Jako na houpačce, známý na střeše málem letěl z bazénu, líčí Čech otřesy v Bangkoku

Silné zemětřesení, jež v pátek otřáslo Bangkokem, překvapilo i Radima Chomiče, Čecha, který v thajské metropoli žije už přes dvacet let. „Obrazy se kývaly, lustry houpaly a z výškových budov tekla...

28. března 2025  15:25

„Lepší Turek než ukřičený Okamura?“ Politolog hodnotí náskok Motoristů

Motoristé v nejnovějším průzkumu přeskočili SPD. V únoru by je do Sněmovny volilo osm procent voličů, hnutí Tomia Okamury by podle modelu agentury Median získalo o jeden procentní bod méně. „Může jít...

28. března 2025  15:08

Severokorejští lékaři míří do Ruska, prozradí tajemství národní medicíny

Severokorejští lékaři vyrazí do Ruska, aby absolvovali stáže v tamních nemocnicích. Uvedla to ruská ambasáda v KLDR, podle které se zdravotníci na oplátku podělí s ruskými odborníky o tajemství své...

28. března 2025  14:52