Babylonská brigáda velí pomstě Islámskému státu. Ohání se Biblí i zbraní

  12:28aktualizováno  12:28
Islámský stát v posledních týdnech přešel do defenzivy. Přispívá k tomu také křesťanská milice, která si říká Babylonská brigáda. Její stoupenci od ofenzivy islamistů u Mosulu chrání životy zdejší křesťanské minority. V boji proti Islámskému státu spolupracují také s muslimskými jednotkami.

V Iráku bojují proti Islámskému státu kromě vládních vojsk také Lidové mobilizační síly. | foto: Profimedia.cz

Irák je domovem jedné z nejstarších křesťanských komunit na světě. S nástupem Islámského státu se však její relativně poklidný život změnil v peklo, jehož obrazem se stala ofenziva islamistů v Mosulu. Desetitisíce lidí ve strachu o život prchli, ostatní museli konvertovat k islámu, křesťanské ženy končívají jako sexuální otrokyně (více zde). Poprvé po dvou tisících let v Mosulu nežije ani jeden křesťan, píše server International Bussiness Times.

Islámský stát

Asi tisícovka z těch, kteří své rodné město opustili, se však nehodlala vzdát. Nejzdatnější muži založili takzvanou Babylonskou brigádu. Jejich jedinou motivací je odplata. Připojili se proto do skupiny milicí s názvem Lidové mobilizační síly, kde se cvičí k boji po boku se šíitskými i sunnitskými muslimy. Společným cílem je porážka Islámského státu.

„Islámský stát nás vyhnal z našich domovů, sebral nám peníze, zabil naše mladé muže a ženy, sebral nám majetek. Proto jsme se s teroristy rozhodli bojovat. S pomocí boží vůle se pomstíme za to, co se stalo našim lidem,“ sdělil před časem serveru NBC News vůdce Babylonské brigády Raján al-Kildání.

Spolupráce napříč vírou

Členové křesťanské brigády ve spolupráci s muslimskými ozbrojenci z ostatních milicí nevidí problém. Připomínají vojenskou spolupráci napříč náboženským vyznáními už za dob vlády Saddáma Husajna.

„Křesťané zde žijí se svými muslimskými bratry již mnoho let. Pijeme ze stejné řeky, jíme stejné jídlo. Tisíce let. Na bojišti je vám jedno, ke kterému náboženství patříte. Myslíte jen na to, jak porazit nepřítele,“ vysvětluje Abú Jásser, jeden ze členů Babylonské brigády.

V Iráku bojují proti Islámskému státu kromě vládních vojsk také Lidové...
V Iráku bojují proti Islámskému státu kromě vládních vojsk také Lidové...

Propojení iráckých milicí dalo vzniknout velké armádě o síle sta tisíc mužů. Ozbrojenci mají podle všeho také politickou sílu. Miliony dolarů jim na boj s Islámským státem přispívá také irácká vláda. Výjimkou nejsou ani případy, kdy někteří lidé této štědrosti zneužívají. Založí fiktivní ozbrojeneckou skupinu a posléze žádají o státní příspěvek, připomíná server BBC.

Většinu však žene touha po porážce islamistů. „Spoustu žen znásilnili, ostatní prodali. Všechno tohle jsou důvody, proč chci bojovat s Islámským státem,“ tvrdí například 22letý Maher Salwan Džerges, jehož matka přišla o bratrance při krvavém řádění Islámského státu.

Boj proti islamistům

Pod vládou Islámského státu trpěla rovněž rodina Júsefa Hani Šamona. V Mosulu museli platit vysoké poplatky za své křesťanské vyznání, nebo by je islamisté vyhnali z jejich rodného domu. Nakonec museli opustit vše, co jejich předci dlouho budovali.

„Dostal jsem se do pozice, kdy jsem musel bojovat o to, co jsme ztratili. Nepřestanu bojovat, dokud nezemřu, nebo dokud je neporazíme,“ tvrdí 27letý Júsef.

V Iráku bojují proti Islámskému státu kromě vládních vojsk také Lidové...

Babylonská brigáda není jedinou křesťanskou milicí v Iráku. Poté, co v létě roku 2014 Islámský stát obsadil převážně křesťanské město Bákúfá v provincii Ninive, vzedmul se v této oblasti odbor kurdských milicí. Po porážce islamistů zde sedmdesátce místních mužů pomohli založit milici. Nazvali ji Dvích Núšá, což asyrsky znamená „sebeobětování“.

Asyřané

Asyřané jsou příslušníky semitského národa žijícího v severní části Mezopotámie, kteří se označují za potomky obyvatel starověké Asyrské říše. Hovoří asyrským jazykem, jehož základem je starověká aramejština, jazyk Bible. Vyznáním jsou křesťané, hlásí se buď k Asyrské církvi Východu nebo k Chaldejské katolické církvi. Území obývané Asyřany se rozkládá v severozápadní části Iráku okolo bývalého města Ninive.

Zdroj: Wikipedia

Velitel milice Dvích Núša Albert Kisso tvrdí, že křesťanské oblasti v provincii Ninive potřebují vlastní ochranu a vznik milice byl proto logickým krokem. Stejně jako jeho kolegové ve zbrani patří k Asyřanům, největší křesťanské skupině v Iráku (více o milici Dvích Núša se dočtete zde).

Velitel Babylonské brigády tvrdí, že boj se zbraní v ruce není v rozporu s křesťanským učením.

„Vím, že Bible říká: Když tě někdo udeří na pravou tvář, nastav mu i druhou. My ale nyní máme opravdu dobrý systém obrany. Nikdo už křesťanům neudělá nic špatného. Některým nám vzali domovy. Já osobně těm lidem řekl, aby odešli. Křesťanské utrpení je u konce,“ věří al-Kildání.

Podívejte se na výcvik členů Babylonské brigády:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Císařský řez jako večírek. Nalíčené Brazilky u porodu sleduje široké okolí

Chlapeček přivedený na svět císařským řezem. Snímek pochází z porodnice v...

Porod coby intimní akt s co nejméně lidmi kolem? Ne tak v Brazílii. Tamní ženy čím dál raději oslavují zázrak zrození...

Sprej proti komárům s sebou. Řecká vláda varuje před západonilskou horečkou

Přírodní termály u Thermopyl

Řecká vláda s příchodem letošní turistické sezony varuje všechny návštěvníky, aby si i přes vysoké teploty nezapomněli...

Exprezident Kiska představil novou stranu, pojmenoval ji Za lidi

Končící prezident Andrej Kiska prochází kolem čestné stráže 15. června 2019 při...

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska oznámil název a priority svojí nové politické strany. Hnutí se jmenuje Za lidi...

Najdete na iDNES.cz