Irák je domovem jedné z nejstarších křesťanských komunit na světě. S nástupem Islámského státu se však její relativně poklidný život změnil v peklo, jehož obrazem se stala ofenziva islamistů v Mosulu. Desetitisíce lidí ve strachu o život prchli, ostatní museli konvertovat k islámu, křesťanské ženy končívají jako sexuální otrokyně (více zde). Poprvé po dvou tisících let v Mosulu nežije ani jeden křesťan, píše server International Bussiness Times.
Islámský státTECHNET: Propaganda IS se zadrhla VLAJKY: Co tvoří estetiku džihádu? MOSUL: Čeští vědci mapují zničené památky KURDSKÝ VELITEL: Rusko se musí spojit s USA KOUSAČ: Kruté mučení v Mosulu PSYCHOLOGIE: Co si myslí džihádisté? AUTOBUS: Do Rakká jezdí přímá linka z Bejrútu AFGHÁNISTÁN: Džihád se usídlil v Bílých horách ISRAEL ZIV: Teroristé jsou jako komáři TUNELY: IS našel recept na nálety SPOJENCI: Džihádisté loni přišel o 40 procent území SMARTPHONY: IS vyvinul vlastní aplikaci |
Asi tisícovka z těch, kteří své rodné město opustili, se však nehodlala vzdát. Nejzdatnější muži založili takzvanou Babylonskou brigádu. Jejich jedinou motivací je odplata. Připojili se proto do skupiny milicí s názvem Lidové mobilizační síly, kde se cvičí k boji po boku se šíitskými i sunnitskými muslimy. Společným cílem je porážka Islámského státu.
„Islámský stát nás vyhnal z našich domovů, sebral nám peníze, zabil naše mladé muže a ženy, sebral nám majetek. Proto jsme se s teroristy rozhodli bojovat. S pomocí boží vůle se pomstíme za to, co se stalo našim lidem,“ sdělil před časem serveru NBC News vůdce Babylonské brigády Raján al-Kildání.
Spolupráce napříč vírou
Členové křesťanské brigády ve spolupráci s muslimskými ozbrojenci z ostatních milicí nevidí problém. Připomínají vojenskou spolupráci napříč náboženským vyznáními už za dob vlády Saddáma Husajna.
„Křesťané zde žijí se svými muslimskými bratry již mnoho let. Pijeme ze stejné řeky, jíme stejné jídlo. Tisíce let. Na bojišti je vám jedno, ke kterému náboženství patříte. Myslíte jen na to, jak porazit nepřítele,“ vysvětluje Abú Jásser, jeden ze členů Babylonské brigády.
Propojení iráckých milicí dalo vzniknout velké armádě o síle sta tisíc mužů. Ozbrojenci mají podle všeho také politickou sílu. Miliony dolarů jim na boj s Islámským státem přispívá také irácká vláda. Výjimkou nejsou ani případy, kdy někteří lidé této štědrosti zneužívají. Založí fiktivní ozbrojeneckou skupinu a posléze žádají o státní příspěvek, připomíná server BBC.
Většinu však žene touha po porážce islamistů. „Spoustu žen znásilnili, ostatní prodali. Všechno tohle jsou důvody, proč chci bojovat s Islámským státem,“ tvrdí například 22letý Maher Salwan Džerges, jehož matka přišla o bratrance při krvavém řádění Islámského státu.
Boj proti islamistům
Pod vládou Islámského státu trpěla rovněž rodina Júsefa Hani Šamona. V Mosulu museli platit vysoké poplatky za své křesťanské vyznání, nebo by je islamisté vyhnali z jejich rodného domu. Nakonec museli opustit vše, co jejich předci dlouho budovali.
„Dostal jsem se do pozice, kdy jsem musel bojovat o to, co jsme ztratili. Nepřestanu bojovat, dokud nezemřu, nebo dokud je neporazíme,“ tvrdí 27letý Júsef.
Babylonská brigáda není jedinou křesťanskou milicí v Iráku. Poté, co v létě roku 2014 Islámský stát obsadil převážně křesťanské město Bákúfá v provincii Ninive, vzedmul se v této oblasti odbor kurdských milicí. Po porážce islamistů zde sedmdesátce místních mužů pomohli založit milici. Nazvali ji Dvích Núšá, což asyrsky znamená „sebeobětování“.
AsyřanéAsyřané jsou příslušníky semitského národa žijícího v severní části Mezopotámie, kteří se označují za potomky obyvatel starověké Asyrské říše. Hovoří asyrským jazykem, jehož základem je starověká aramejština, jazyk Bible. Vyznáním jsou křesťané, hlásí se buď k Asyrské církvi Východu nebo k Chaldejské katolické církvi. Území obývané Asyřany se rozkládá v severozápadní části Iráku okolo bývalého města Ninive. Zdroj: Wikipedia |
Velitel milice Dvích Núša Albert Kisso tvrdí, že křesťanské oblasti v provincii Ninive potřebují vlastní ochranu a vznik milice byl proto logickým krokem. Stejně jako jeho kolegové ve zbrani patří k Asyřanům, největší křesťanské skupině v Iráku (více o milici Dvích Núša se dočtete zde).
Velitel Babylonské brigády tvrdí, že boj se zbraní v ruce není v rozporu s křesťanským učením.
„Vím, že Bible říká: Když tě někdo udeří na pravou tvář, nastav mu i druhou. My ale nyní máme opravdu dobrý systém obrany. Nikdo už křesťanům neudělá nic špatného. Některým nám vzali domovy. Já osobně těm lidem řekl, aby odešli. Křesťanské utrpení je u konce,“ věří al-Kildání.
Podívejte se na výcvik členů Babylonské brigády: