Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Srbové zvolí: Evropa, či izolace

  12:24
Srbsko čeká jeden z nejdůležitějších dnů historie. V neděli bude volit prezidenta. Neurčí jen to, kdo bude zemi v příštím letech reprezentovat. Volby jsou obecně považovány za klíčové referendum o dalším směřování Srbska. Tedy zda bude dál klopýtat po složité cestě do EU, či zda upadne do dobrovolné izolace.

Boris Tadič | foto: Reuters

V druhém kole voleb se rozhodne také o tom, jak ostrý bude odpor Bělehradu vůči Kosovu, které hodlá nejbližších dnech vyhlásit nezávislost právě na Srbsku.

Proti sobě stojí dva kandidáti: současná hlava státu, proevropský Boris Tadič a ultranacionalistka Tomislav Nikolič. Ten je nacionálním radikálem nejhrubšího zrna a řada lidí se jeho volebního úspěchu obává.

Bělehradskému podnikateli Zoranovi Vickovičovi táhne na padesát let a. "Když ale vyhraje Nikolič, můžu to zabalit. Nemám čas čekat dalších deset let, jsem už na to starý," odhaduje neradostnou budoucnost své země.

"Když vyhraje Nikolič," opakuje Vickovič, "tak mi čtyřicet procent klientů po neděli už nepřijede, nechtějí dělat byznys v zemi, kde vládne ten, co se spřáhl s Miloševičem a komu je bližší Rus než Evropa," vysvětluje.

Výsledek nejistý
Výsledek volebního klání, který je s rozechvěním očekáván nejen v Srbsku, ale i směrem dál na západ, lze jen těžko odhadnout. V prvním kole vyhrál nacionalista Nikolič (více zde). Šance jsou ale nyní podle pozorovatelů vyrovnané. Poslední průzkumy pustily do lehkého vedení Tadiče, který v prvním kolem na Nikoliče ztrácel pět procent hlasů.

Podle některých analytiků tu zafungoval syndrom Le Pen, který před lety pomohl nepříliš populárnímu francouzskému prezidentovi Jacquesovi Chirakovi obhájit post na úkor vyzývatele, nacionalisty Jeana-Marie Le Pena. Na druhou stranu ale pro mnoho lidí je Tadič "starým prezidentem", zatímco Nikolič slibuje nové lepší časy.

Podle analytiků rozhodne 14 procent hlasů, které dostali neúspěšní kandidáti. Ti ale neřekli, koho by měli lidé v druhém kole volit. Stejně se zachoval premiér Vojislav Koštunica, který přitom s Tadičovou Demokratickou stranou vládne.

Cestování je nezajímá
"Země je rozdělena. Jedna část chce být normální součástí Evropy, druhé je nějaké cestování za hranice jedno. Vždyť jen 11 procent Srbů má pasy a sedm procent z nich pak skutečně cestuje. Většina nevidí v Evropské unii a jejích ekonomických reformách žádné zvláštní výhody, životní úroveň se jim nijak moc nezvyšuje, spousta lidí je bez práce," vysvětluje Aleksandr Resanovič z Centra pro demokratický rozvoj skutečnost, že v Srbsku mají ultranacionalisté vysokou podporu.

Kdyby hlasovali jen obyvatelé reformněji naladěného Bělehradu, pak by asi zvítězil Tadič, ač také není milován.

Venkov proti městům
Osmadvacetiletá Ljubica se do svého rodného města zrovna vrátila z USA, kde žije s manželem. "Přijela jsem domů, abych mohla volit. Nedokážu si představit, že se vrátíme o deset let zpátky," říká mladá Srbka. To na venkově jsou nálady zcela odlišné. Zejména pak na jihu země či mezi srbskou menšinou v Kosovu, která se bojí albánské nadvlády.

Oba prezidentští kandidáti odmítají odříznutí kosovské provincie, kterou Srbové považují za kolébku své státnosti. Tadič, aby dokázal svoji oddanost této provincii, ještě zajel na závěr kampaně do srbské enklávy Černica. "Děkuji, že žijete a chcete žít v Kosovu, právě vaším prostřednictvím Srbsko v Kosovu zůstane," prohlásil.

Odlišné jsou názory obou kandidátů na to, jak dál. Zatímco Tadič by pokračoval v rozhovorech s EU, Nikolič by je rázně ukončil. V tu chvíli by stála Unie před situací, jakou nikdy nezažila: čekatel na vstup by se poprvé sám od sebe otočil k evropskému elitnímu klubu zády. "Země by se tak vrátila zpátky do izolace, z níž by se zase jen těžko dostávala," dodal Resanovič.


Izolace versus Evropa

Tomislav Nikolič

Vůdce srbských ultranacionalistů Tomislav NikoličÚřadující šéf ultranacionalistické Srbské radikální strany. Je považován za duchovního dědice Slobodana Miloševiče, který Srbsko uvrhl do krvavých válek a izolace. Skutečný předseda radikální strany Vojislav Šešejl sedí v Haagu kvůli obvinění z válečných zločinů. Nikolič odmítá odtržení Kosova a hrozí tvrdými odvetnými akcemi. Není zcela proti vstupu do EU, ale za srbských podmínek a v žádném případě bez Kosova. Chce těsnější vazby na Rusko, Čínu a arabské země. Před časem prohlásil, že by Srbsko mohlo být další ruskou provincií.


Boris Tadič

Boris TadičSyn disidenta z komunistické éry, profesí psycholog, vstoupil do politiky v polovině 90. let jako aktivista proti autokratické vládě Slobodana Miloševiče. Zastává prozápadní, liberální postoje a jedinou cestu pro Srbsko vidí ve vstupu do EU. Prosazuje spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Během svého prezidentství ale nesplnil očekávání jak Západu, tak svých příznivců. Je kritizován, že příliš podlehl umírněnému nacionalistovi Vojislavu Koštunicovi, premiérovi země.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Policie vypátrala třináctiletou dívku z Kroměříže, je v pořádku

29. května 2024  14:28,  aktualizováno  30.5 7:43

Policisté vypátrali třináctiletou dívku z Kroměříže, kterou pohřešovala od neděle její rodina....

„Podlé spiknutí“ v Hongkongu: za podvratnou činnost odsoudili 14 aktivistů

30. května 2024  6:40

Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě...

Přelom května a června bude bohatý na srážky, hrozí i přívalové deště či bouřky

30. května 2024  6:35

V následujících dnech bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024

Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...