Biden dorazil do Evropy. Na začátek jednal nezvykle dlouho s papežem

  • 170
Americký prezident Joe Biden v pátek zahájil druhou zahraniční cestu od doby, kdy nastoupil do Bílého domu. Jeho program odstartovalo setkání s papežem Františkem ve Vatikánu, které trvalo nezvykle dlouho. O potratech se ale podle amerického prezidenta nemluvilo. Následně se Biden v Římě zúčastní víkendového summitu lídrů ekonomicky vyspělých zemí sdružených ve skupině G20.

Americký prezident Joe Biden s manželkou Jill v pátek navštívili ve Vatikánu papeže Františka. Jednání s hlavou katolické církve trvalo nezvykle dlouho, uvedly tiskové agentury. 

Prezident s papežem jednali o klimatických změnách či o reakci na pandemii covidu-19. Biden poděkoval papežovi za nasazení ve prospěch chudých a ve prospěch lidí, kteří trpí konflikty či útlakem. František jej poté označil za „dobrého katolíka“. 

Biden se setkal s papežem již počtvrté, páteční návštěva je první od jeho nástupu do prezidentského úřadu. Podle prezidentova bezpečnostního poradce Jakea Sullivana si oba muži vyměnili rovněž několik dopisů.

Schůzka s Bidenem trvala podle italské televize RAI nejméně 90 minut. Vatikán uvedl, že přímé jednání mezi papežem a americkým prezidentem trvalo v knihovně Apoštolského paláce 75 minut. Pro srovnání - papež František jednal v roce 2014 s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou 50 minut a v roce 2017 s prezidentem Donaldem Trumpem 30 minut. 

Z videozáznamu zveřejněného Vatikánem bylo znát, že audience proběhla v přátelském duchu, papež si s Bidenem opakovaně třásl rukou a oba se usmívali.

Setkání amerického prezidenta Joeho Bidena s papežem Františkem ve Vatikánu. (29.10.2021)

Tiskové agentury se domnívají, že Biden jednal s papežem také o situaci v americké katolické církvi. Biden je druhým americkým prezidentem katolického vyznání. Prezident je praktikujícím katolíkem a často chodí na mše. Tvrdí také, že víra je jeho osobní záležitostí.

Kvůli liberálním názorům ohledně potratů Biden čelí kritice konzervativnější části amerických biskupů. Ti chtějí prosadit zákaz podávání svatého přijímání politikům, jejichž názory nejsou v souladu s církevní naukou v otázce potratů, což je i Bidenův případ.

O potratech se nemluvilo

„Drahý papeži Františku, odvážně jste prohlásil, že potrat je vražda. Prosím, konfrontujte prezidenta Bidena ohledně tohoto tématu. Jeho trvalá podpora potratů je totiž ostudou církve a celosvětovým skandálem,“ napsal před schůzkou na twitteru americký biskup Thomas Tobin.

Prezident po audienci řekl, že o tématu interrupcí se nemluvilo. „Mluvili jsme pouze o tom, že je rád, že jsem dobrým katolíkem a že mám dál chodit k přijímání,“ řekl novinářům.

Podle Vatikánu hovořili o politické situaci ve světě, ochraně životního prostředí, řešení epidemie covidu-19 či dodržování lidských práv.

Papež v pátek dopoledne přijal i jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ten s papežem jednal o návštěvě na Korejském poloostrově, a to včetně komunistické Severní Koreje, uvedla agentura AP. Mun papeži řekl, že jeho návštěva KLDR i Jižní Koreje by velmi přispěla k usmíření obou korejských států. Pontifex uvedl, že Severní Koreu rád navštíví, pokud dostane z Pchjongjang pozvání.

Mun Če-in papeži daroval kříž vyrobený z ostnatého drátu z hranice na 38. rovnoběžce, která odděluje Jižní a Severní Koreu.

V pátek odpoledne se americký prezident sešel se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, s nímž se osobně uviděl poprvé od vypuknutí diplomatické roztržky dvěma tradičními spojenci - Paříží a Washingtonem.

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) se na summitu G7 sešel s americkým prezidentem Joem Bidenem. (12. června 2021)

Spojené státy se zachovaly „neobratně“, když uzavřením paktu s Británií a Austrálií připravily Francii o obří zakázku na dodávku 12 ponorek australské armádě. Na setkání v předvečer summitu zemí G20 to v pátek řekl americký prezident Biden Macronovi. 

Biden se Macronovi neomluvil, ale uznal, že Spojené státy měly svého spojence o dohodě informovat dříve, napsala agentura AP.

Uzavření americko-australsko-britského paktu nazvaného AUKUS v září vyvolalo ostrou diplomatickou roztržku. Paříž tvrdila, že ji o chystané dohodě nikdo předem neinformoval a že byla postavena před hotovou věc. V důsledku dohody Francie ztratila zakázku na dodávku ponorek za 40 miliard dolarů (889 miliard korun). Francie kvůli tomu na protest dočasně stáhla své velvyslance z USA a Austrálie.

Francie kvůli ztrátě zakázky na ponorky povolává z USA a Austrálie velvyslance

„Myslím, že to, co jsme udělali.... bylo neobratné,“ řekl Biden. „Měl jsem za to, že Francie byla informována dávno předtím,“ dodal a uznal, že jednání se spojencem vyžaduje více slušnosti.

Macron řekl, že obě země by měly lépe spolupracovat, aby se napříště podobným nedorozuměním vyhnuly. „Záleží hlavně na tom, co společně podnikneme v nadcházejících týdnech, měsících a letech,“ uvedl francouzský prezident.

O víkendu v Římě začne summit G20, na němž se bude hovořit zejména o problémech světové ekonomiky. V sobotu se Biden setká na okraj jednání s lídry Německa, Francie a Británie, s nimiž chce rokovat o Íránu.

Na klimatickém summitu Biden pronese velký projev a očekává se, že se rovněž setká s některými světovými lídry. Bílý dům uvedl, že v Glasgow počítá zejména se schůzkou s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Zpět do USA Biden vyrazí 2. listopadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video