Solana prakticky odmítl česko-řecký plán

  11:14aktualizováno  11:14
- Šéf NATO Javier Solana de facto odmítl česko-řecký plán pro Kosovo. Při rozhovoru se zmocněncem generálního tajemníka OSN Eduardem Kukanem prohlásil, že aliance bude uvažovat o přerušení leteckých úderů proti Jugoslávii jedině za předpokladu, že její prezident Slobodan Miloševič začne prokazatelně stahovat své jednotky z Kosova. Česko-řecký plán však požaduje opak - nejprve přerušit útoky, poté stahovat a jednat.

Celé znění česko-řecké iniciativy.

Podle slov slovenského ministra zahraničí Kukana také Solana uvedl, že aliance bude trvat na tom, aby budoucí mezinárodní mírové síly v Kosovu zahrnovaly jednotky členských zemí NATO včetně USA. Kukan k tomu před novináři pouze podotkl, že složení těchto sil musí být předmětem jednání.

Česko-řecká iniciativa, kterou v úterý řecká delegace při NATO zveřejnila v Bruselu, připadá Kukanovi jako "dobře míněná", domnívá se však, že v mezinárodním diplomatickém úsilí je třeba "jít jednou cestou a využít kanály, které existují".

Mírový plán byl konečně zveřejněn
Velvyslanec při NATO Karel Kovanda předal v Bruselu spolu se svým řeckým protějškem generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance Javieru Solanovi česko-řecký mírový plán na řešení kosovského konfliktu.
Text iniciativy, kterou o víkendu podepsali v Pekingu ministři zahraničí obou zemí Jan Kavan a Jorgos Papandreu, byl dlouho držen v tajnosti, až nakonec jej prozradili zástupci řeckého zastoupení při NATO.

Body z česko-
-řecké iniciativy

- aliance přeruší na 2-3 dny bombardování
- Bělehrad stáhne své jednotky
z Kosova
- Kosovská osvobozenecká armáda složí zbraně
- v Kosovu vznikne etnicky smíšená policie kontrolovaná jednotkami OSN
 

Česko-řecká inciativa je přitom smířlivější k Srbům, než plán zemí G7 a Ruska. Návrh se rozchází s požadavkem NATO hlavně v tom, že podle něj by aliance zastavila jako první nálety ještě před srbským odchodem z Kosova, netrvá rovněž na stažení všech jugoslávských sil z oblasti.
Iniciativa vychází z pětice požadavků skupiny G8, v některých ohledech ji však změkčuje, aby dosáhla souhlasu Číny a Jugoslávie.
Z náznaků diplomatů lze soudit, že iniciativa má tyto hlavní body:
- Z Kosova odejde většina srbských jednotek. Některé však zůstanou. Tvůrci iniciativy se domnívají, že jejich úplné stažení, jak předpokládá současný požadavek aliance, by bylo porušením svrchovanosti jugoslávského státu.
- Aliance přeruší bombardování. Provede to tak, že vyhlásí symbolické zastavení náletů na osmačtyřicet hodin, během kterých Rada bezpečnosti OSN projedná příslušné rezoluce.
- Přijme-li Jugoslávie schválené rezoluce, bude zastavení úderů NATO dále prodlouženo a přemění se v příměří.
- Kosovo nebude odděleno od Bělehradu, nebude nad ním vyhlášen protektorát, nýbrž zůstane autonomní součástí Jugoslávie.
- V Kosovu budou rozmístěny mezinárodní jednotky, kde budou zastoupeny síly NATO, stálých členů Rady bezpečnosti, tedy i Ruska a možná Číny a neutrálních zemí, jež však mají vztah k Balkánu, jako Ukrajina.

Závěrečné komuniké zemí G7
a Ruska obsahuje tyto požadavky:

1. Neprodlené a ověřitelné ukončení násilí a útlaku v Kosovu.
2. Stažení vojenských, policejních i polovojenských sil z Kosova.
3. Rozmístění účinných mezinárodních civilních i bezpečnostních sil v Kosovu, schválených OSN, které by byly schopny zaručit prosazení společných cílů.
4. Zřízení přechodné správy pro Kosovo, která by byla schválena Radou bezpečnosti OSN a která by byla schopna zajistit podmínky mírového a normálního života všem obyvatelům Kosova.
5. Bezpečný a svobodný návrat všech uprchlíků a vyhnanců a volný přístup humanitárních organizací do Kosova;
6. Zahájení politického procesu k vytvoření přechodných rámcových dohod pro zajištění významné samosprávy v Kosovu, při respektování dohod z Rambouillet a zásad svrchovanosti a teritoriální celistvosti Jugoslávie a dalších zemí oblasti, stejně jako pro zajištění demilitarizace Kosovské osvobozenecké armády.
7. Obsáhlý proces hospodářského rozvoje a stabilizace celé krizové oblasti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Kosovo se sice odtrhlo, ale Srbsko za něj bude ještě 22 let platit dluhy

Prezident Miloš Zeman přijal 10. prosince 2018 v Lánech srbskou předsedkyni...

I přesto, že Kosovo už před více než deseti lety vyhlásilo samostatnost, Srbsko za něj i nadále splácí dluhy. Stále ho...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz