Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

  19:25aktualizováno  23:12
Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na svoje zdroje to uvedl slovenský Denník N. Podle serveru Aktuality.sk je jeho stav stabilizovaný. Operace podle ministra životního prostředí Tomáše Taraby dopadla dobře. „Byl těžce zraněný – jedna kulka zasáhla žaludek a druhá kloub,“ řekl Taraba deníku SME.

Operace vážně zraněného Fica trvala několik hodin. „Zažili jsme velmi tragický den, který pro nás znamená boj o život předsedy vlády. Opravdu se v této chvíli těžko hledají slova, protože s touto situací ještě Slovensko nikdy nebylo konfrontované. Můžu jen vyzvat, abychom tuto nenávist zastavili,“ řekl slovenský ministr obrany Robert Kaliňák na tiskové konferenci ve středu večer.

Spolu s ministrem vnitra Matúšem Šutajem Eštokem apelovali na ukončení nenávisti ve společnosti. Podle Eštoka země „pomalu stojí na prahu občanské války“. Čin byl podle něj politicky motivovaný. Útočník si k sobě Fica nejdřív zavolal, než pětkrát vystřelil.

Kaliňák poděkoval všem zdravotníkům v Handlové, kde byl Fico postřelen, i v Banské Bystrici, kam ho poté převezli na operaci. „Podle informací, které máme, utrpěl vážné polytrauma po mnohostranném zranění a jeho zdravotní stav je mimořádně vážný,“ přiblížil. „Všichni se spojíme, aby spojení medicíny a silné konstituce našeho premiéra vedly k dobrým zprávám,“ pokračoval.

Záchranáři odváží postřeleného premiéra Fica do nemocnice na operaci. (15. května 2024)

Slovensko bylo podle Kaliňáka vždy známé tím, že v něm žili tolerantní lidé, kteří akceptovali jiné názory, o kterých vždy bylo možné diskutovat. „To, co se stalo dnes, je nepřekonatelnou jizvou, která nás bude pronásledovat ještě roky,“ poznamenal. Později řekl, že by „se mnozí měli podívat do zrcadla a uvědomit si, že snaha zaujmout a hyperbolizovat některé problémy, které nesouvisí ve skutečnosti s životem na Slovensku, ale s realizací jejich osobních frustrací, je to, co se musí změnit“.

Fico byl před operací při vědomí

Fico byl po útoku při vědomí až do operace. Tey poté, co ho dovezli do nemocnice v Handlové a v bdělém stavu zůstal i po transportu vrtulníkem do nemocnice v Banské Bystrici. Podle její mluvčí Petry Klimešové jeho životní funkce záchranáři stabilizovali.

Portál Refresher.sk zveřejnil uniklou lékařskou zprávu z příjmu v Banské Bystrici, pod níž Fico při převozu komunikoval a měl nasazenou kyslíkovou masku. Ránu na břichu mu lékaři sterilně překryli. Na rentgenu se podle zprávy nenašly projektily v těle.

„My jsme nebyli ti, kteří mluvili o pomstě, kteří zneužívali systém, kteří zneužívali trestní právo, kteří ostatním lidem nadávali,“ tvrdí dlouholetý člen Směru, exministr vnitra a nynější ministr obrany Kaliňák, který byl v minulosti trestně stíhaný za skutky z éry Ficových předchozích vlád. „Paní redaktorko, asi vám koupím zrcadlo, protože ho nemáte,“ vzkázal jedné z novinářek.

Kaliňák zdůraznil, že lékaři nyní bojují o život premiéra, který momentálně vede zemi díky tomu, že vyhrál volby. „A pokud se s tím někdo neumí srovnat, pak neuznává princip, o který jsme mnozí bojovali v roce 1989,“ zdůraznil. „Po třiceti letech jsme se dostali k tomu, že stojíme na této tiskové konferenci. Nevím, jestli se Slovensko změnilo, ale my ho takové nechceme. Nikdo ho takové nechce,“ dodal.

Padlo pět výstřelů

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok už ujistil, že udělá vše pro to, aby se „tento atentát nejen na předsedu vlády, ale i na celé demokratické zřízení co nejrychleji podrobně vyšetřil“. Na tiskovce prohlásil, že je čtvrtek nejsmutnějším dnem v historii samostatného Slovenska a že atentát je útokem na demokracii. Potvrdil, že útočník vystřelil pětkrát a že je Fico v kritickém stavu.

„První informace, které máme, hovoří o jasné politické motivaci a o tom, že rozhodnutí padlo krátce po prezidentských volbách. Chci vyzvat veřejnost, vás novináře, všechny politiky, abychom přestali šířit nenávist,“ apeloval Eštok a upozornil občany, že orgány činné v trestním řízení potrestají každé schvalování spáchaného atentátu na sociálních sítích.

Ústavní činitelé, poslanci, představitelé koalice a opozice, ale i vícero médií bude nyní pod přísnější policejní ochranou. „Z toho, co se rozpoutalo, co jste mnozí zaseli, se dnes stala bouřka. Pomalu stojíme na prahu občanské války. A tento atentát na premiéra je toho potvrzením,“ řekl Eštok s tím, že bude apelovat na to, aby se svolala schůze bezpečnostní rady.

S Ficem prý byl i na operačním sále. Ministr práce a sociálních věcí Erik Tomáš předtím pro televizi Markíza řekl, že operace potrvá déle, protože útočník zasáhl několik orgánů premiéra.

„Robo, pojď sem.“ Syn otcův čin nechápe

„Robo, pojď sem,“ ozvalo se údajně z davu, když se šel Fico vítat se svými příznivci. Premiér na výzvu zareagoval a zamířil ke staršímu muži. Ten však začal střílet. Na videích, která už se dostala na veřejnost, vypálil pětkrát. Fico pod sílou zásahu udělal několik kroků dozadu a spadl na záda.

Svědkyně střelby popsala, že si právě s premiérem spolu s dalšími lidmi podávali ruce, když se ozval hluk „jako od dělobuchů“. Podle ní měla policie mnohem přísněji zkontrolovat, zda nemá někdo z čekajících příznivců s sebou zbraň či nějaký nebezpečný předmět. Poté, co policie útočníka srazila na zem, mu mnoho přihlížejících začalo vulgárně nadávat.

Členové ochranky Fica ihned zvedli ze země a naložili do auta. Kulturní dům, v němž měla Ficova vláda výjezdní zasedání, po atentátu evakuovali. Policie také okolí místa činu uzavřela páskou a zajistila bezpečnost zbylých členů kabinetu.

Syn údajného střelce je podle portálu Aktuality.sk v šoku. „Já absolutně netuším, co otec zamýšlel, co plánoval, proč se to stalo,“ řekl. Na otázku, zda otec nenáviděl Fica, odpověděl: „Povím vám to takto – nevolil ho. To je vše, co jsem k tomu schopný říct.“ Popřel také, že by jeho otec útok někdy otevřeně zmínil nebo že by se v minulosti léčil na psychiatrii.

Básník, sekuriťák, sympatizant opozice. Kdo je podezřelý z útoku na Fica

„Možná nastalo nějaké jednání ve zkratu, nevím,“ dodal a potvrdil, že otec držel zbraň legálně. Jednasedmdesátiletý Juraj C. vydal několik básnických sbírek, v minulosti pracoval jako člen bezpečnostní služby v supermarketu, kde byl sám obětí útoku ze strany zákazníka.

Před osmi lety na internetu podle Denníku N avizoval, že sbírá podpisy na vznik politické strany Hnutí proti násilí. „Násilí je často reakcí lidí, jako forma projevu obyčejné nespokojenosti se stavem věcí. Buďme nespokojení, ale ne násilní!“ psal tehdy. Muž byl i členem Spolku slovenských spisovatelů, v díle Efata se například negativně vyjadřoval o Romech.

Na videu, které se objevilo na síti X, údajný podezřelý řekl, že nesouhlasí s politikou současné slovenské vlády. Nelíbí se mu, že „zlikvidovali masmédia“. „Proč je RTVS napadaná?“ ptá se s odkazem na vládní kroky proti veřejnoprávní televizi a rozhlasu, které podle kritiků ohrozí nezávislost tohoto média.

V souvislosti s útočníkem se také objevila spekulace, že je nebo byl členem opoziční strany Progresivní Slovensko. Její předseda Michal Šimečka to však popřel. „Jednoznačně odmítáme, že by byl členem našeho hnutí. Neexistuje ani vůbec žádné jiné jeho propojení na naši stranu nebo naše členy,“ uvedl.

„Ostře odsuzujeme jeho ohavný čin. Sdílíme zděšení z dnešního atentátu na premiéra. Máme obavu z další eskalace napětí ve společnosti,“ vzkázala také sama strana.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití. Padající kusy ledu měly někde i téměř 10 centimetrů. Výstraha platila až do noci pro celé území. První...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo dítě a dvě ženy utrpěly zranění, uvedla stanice N1. Záhřeb předá vyšetřování českým úřadům. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin Schmarcz na bývalého policistu Roberta Šlachtu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News....

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele, ponorka na jaderný pohon Kazaň mezitím zamířila na sever. Objevila se u floridského pobřeží, kde ji...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém Těšíně zabil padající strom člověka, řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Kvůli...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem Belousovem, informoval mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Šlo o první rozhovor šéfů resortů obrany obou zemí...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická závada na systému fotovoltaiky,“ informovali na síti X. Při explozi v domě nebyli žádní lidé.

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, vláda nasadila armádu

Keňská vláda večer oznámila nasazení armády proti protestujícím, kteří demonstrují proti finanční reformě. Při protestech v hlavním městě Nairobi přišlo o život nejméně deset lidí, patrně je...

Zpět mezi muže, nebo tě čeká blázinec, slyší transgenderová politička v Rusku

Své nedávné prohlášení, že se vrátí k původní mužské identitě, vysvětlila první ruská transgenderová politička Julija Aljošinová tím, že činila pod tlakem ze strany ruských úřadů. Ty političce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...