Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krajina posetá mrtvolami. Hrůzná fotka z Krymu se vedení SSSR nehodila

Seriál
Je považován za jednoho z nejznámějších sovětských válečných fotografů. Nejslavnější snímek Dmitrije Baltermance se však celosvětového uznání dočkal až dlouho po porážce nacismu. Jeho příběh si přečtěte v dalším díle seriálu Slavné fotografie.
Hoře. Nejslavnější fotka Dmitrije Baltermance vznikla během Kerčsko-feodosijské...

Hoře. Nejslavnější fotka Dmitrije Baltermance vznikla během Kerčsko-feodosijské operace, během které se Rudá armáda v roce 1942 vylodila na východě Krymu. | foto: Dmiitrij BaltermancProfimedia.cz

Psal se leden 1942 a na východním cípu Krymu zuřily líté boje. Rudá armáda se vylodila na Kerčském poloostrově a tlačila se na západ, aby ulevila obléhanému Sevastopolu. Bylo to poprvé od začátku operace Barbarossa, kdy se jí podařilo osvobodit část sovětského území.

Ne nadlouho, v květnu se kvůli masivní ztrátám musela z Krymu zase stáhnout. Sovětští váleční zpravodajové však během neúspěšné operace dostali příležitost zdokumentovat zločiny nacistických okupantů. Nejstrašnější pohled se jim naskytl u vesnice Beregovo. V blátě a sněhu tu ležely stovky mrtvých, mezi nimiž chodili zoufalí lidé a pokoušeli se najít své blízké.

Slavné fotografie

Byli to Židé z Kerče. Nacisté jim oznámili, že budou odpraveni na práci v kolchozu. Shromáždili je na náměstí, sebrali jim klíče od domů a pak je odvezli v náklaďácích do polí, kde je postříleli u protitankového příkopu. Těla se ani neobtěžovali zahrabat.

Odhaduje se, že příslušníci Einsatzgruppe D zde povraždili asi 2 500 Židů a Krymčáků, tedy židovských starousedlíků, kteří se v průběhu století asimilovali mezi Krymské Tatary. I oni byli z pohledu nacistů podlidé, a proto byli v rámci snahy učinit Krym „judenfrei“ systematicky likvidováni.

Sovětskými vojáky i novináři pohled na pole plné mrtvol otřásl. Válečný korespondent a básník Ilja Selvinskij, který byl sám židovského původu a pocházel z Krymu, své pocity z Beregova shrnul v básni Kerč:

„Ráno jsme spatřili dolinu
byla jak pokrytá kanafasem
to mrtvoly
se po ní v noci rozlezly...“

Na místo dorazili také dva váleční fotografové. Jevgenij Chalděj, který o tři roky později pořídí legendární (a notně upravený) snímek rudoarmějce na budově Říšského sněmu. A Dmitrij Baltermanc, třicetiletý fotograf deníku Izvěstija. Právě on zachytil, jak plány na „konečné řešení židovské otázky“ vypadají v praxi německého tažení na východ.

Trvalo ovšem ještě více než dvacet let, než se svět o fotce pojmenované Hoře dozvěděl. V době Velké vlastenecké války se oficiální propagandě nehodila, ale ani po jejím konci nebylo v kánonu o velkém vítězství Rudé armády pro tragickou a nehrdinskou tvář války místo.

Vše se změnilo v roce 1968, kdy do Moskvy dorazil italský fotoreportér Caio Garruba a nahlédl do Baltermancova archivu. Při pohledu na zapomenutý snímek z Kerčské kampaně pochopil, že má v ruce poklad a okamžitě ho vybral jako jeden z hlavních exponátů připravované výstavy nazvané „Co je člověk“.

Do světa se ale vydal podstatně upravený, Baltermanc do něj fotomontáží přidal temné mraky. Podle jedné verze proto, že horní část negativu byla poškozená. Podle jiné chtěl scéně dodat na dramatičnosti.

Ježov nechal pro Stalina zmizet statisíce lidí. A pak zmizel i Ježov

Z pohledu současné novinářské etiky je něco takového pochopitelně nepřípustné. Stačí si vzpomenout na devět let starou kauzu vítěze Pulitzerovy ceny Narcise Contrerase, který kvůli lehce poupravenému snímku ze syrské občanské války přišel o práci u agentury AP.

Tenkrát se ovšem manipulace s fotkami tak neřešila - a v Sovětském svazu už vůbec ne. Retušování a upravování snímků byla nedílnou součástí novinařiny. Z oficiálních fotografií mizely postavy aparátčíků zlikvidovaných během čistek, na válečné snímky byly pro efekt přidávány hořící budovy nebo sestřelená letadla.

Na Berlín! Válečný fotograf Dmitrij Baltermanc na sklonku války zachytil tažení Rudé armády na západ.

„Je třeba si uvědomit, že novináři, kteří na naší straně pokrývali válku, byli důstojníci. A když jsi důstojník, o svobodě slova nemůže být řeč... Neházel bych po nich kamenem. Tihle kluci dělali co mohli, taková prostě byla doba,“ uvedl k tomu pro portál Meduza ruský fotograf Sergej Maximišin.

Bez ohledu na drobný podvod se Baltermanc díky své fotce proslavil po celém světě. Dočkal se výstav v Americe i Evropě (v roce 1972 vystavoval i ve Fotochemě na pražském Jungmannově náměstí) a německý spisovatel a nobelista Heinrich Böll nešetřil chválou: „Tento snímek je symbolem tragédie války.“ Nakonec se ledy pohnuly i v Moskvě a jeho fotka byla v roce 1975 otištěna i v sovětských novinách.

Trestný prapor

Příběh samotného Dmitrije Baltermance je možná ještě zajímavější než osud jeho nejslavnější fotky. Rodák z Varšavy mezi válkami vystudoval matematiku, od povolání učitele však záhy zběhl k fotografii a nastoupil jako asistent do Izvěstije, oficiálního tiskového orgánu vlády. Šéf mu dal šanci a v září 1939 ho poslal s Rudou armádou na západní Ukrajinu, kterou Sovětský svaz právě zabíral na základě paktu Ribbentrop – Molotov.

Jednu ze svých nejznámějších fotografií pořídil o dva roky později, kdy německá vojska stála před Moskvou. Snímek nazvaný Útok pořídil ze zákopu, přes který zrovna skákali rudoarmějci s napřaženými puškami. V šéfredakci ho ovšem za fotku nepochválili. „Proč tam máš jenom půl člověka?“ zkritizoval ho šéf.

Útok. Slavný snímek Dmitrije Baltermance pořízený během bitvy o Moskvu.

To nejhorší ale Baltermance čekalo. V roce 1942 se vrátil ze Stalingradu, vyvolal v redakci fotky a nechal je tam sušit přes noc. Druhý den je našli redaktoři a bez jeho vědomí je otiskli. Nejvíc se jim líbila fotka hořících tanků, mysleli si, že jsou německé. Chyba: byly to britské tanky, které SSSR získal v rámci Zákona o půjčce a pronájmu.

Za chybnou popisku pykal Baltermanc. Byl přeřazen do trestného praporu, což se tehdy prakticky rovnalo rozsudku smrti. V bojích sice utrpěl zranění nohy (do konce života lehce kulhal), ale přežil a rok před koncem války získal milované místo fotokorespondenta zpět.

Nikita Chruščov na návštěvě Kašmíru

Zachytil známý průvod německých zajatců v ulicích Moskvy i tažení Rudé armády na Berlín. Po válce jen těžko hledal práci, v době kampaně proti kosmopolitismu vadil jeho židovský původ. Nakonec zakotvil v časopise Ogoňok, kde vydržel až do konce života. Zdokumentoval pohřeb Stalina, vzestup a pád Chruščova i dlouholetou stagnaci za Brežněva. Rozpadu SSSR se nedožil, zemřel v roce 1990.

Sám přiznával, že sovětský tisk o jeho nejlepší fotky dlouho nejevil zájem. „Existuje asi deset patnáct fotek, na které jsem hrdý, které mi udělaly jméno. Ale během války nebyly nikde otištěny. Do noviny šly fotky jednotek, útoků, portréty vojáků a velitelů. Ale snímky, které mají myšlenku, které zachytily podstatu války a které dnes mají uměleckou hodnotu, se dostaly na svět až po vítězství,“ cituje Baltermance historický časopis Diletant.

Slavné fotografie

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...