Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov během videokonference o otázkách...

Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov během videokonference o otázkách obranného průmyslu v Kremlu (9. dubna 2020) | foto: Profimedia.cz

Ruskou diplomacii čeká rošáda, tvrdí zdroje z Kremlu. Skončit mají známá jména

  • 53
V ruské vládě se chystá rošáda lidí, kteří určují a provádějí zahraniční politiku Kremlu. S odkazem na své zdroje to uvádí list The Insider, podle kterého jsou ve hře známá jména. Je mezi nimi i poradce prezidenta Vladimira Putina, jenž pracoval na návrhu, ve kterém Rusko před útokem na Ukrajinu požadovalo od NATO například nerozšiřování Aliance na východ.

Oním mužem je pětasedmdesátiletý Jurij Ušakov, Putinův poradce odpovědný za zahraniční politiku. Ušakov, jenž v letech 1998 až 2008 působil jako ruský ambasador v USA, dohlíží na mnoho klíčových zahraničněpolitických událostí.

Ušakov se loni na podzim aktivně podílel na přípravě ultimáta pro NATO a USA, v němž Kreml požadoval bezpečnostní záruky a zákaz rozšiřování Aliance směrem na východ. Na jaře pak dohlížel na jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o zastavení bojů. Ušakov připravoval také listopadový summit šesti bývalých sovětských republik v Jerevanu, kde arménský premiér Nikola Pašinjan odmítl podepsat závěrečné prohlášení.

Není to poprvé, co se o Ušakovově možném konci hovoří. V roce 2017 se pod ním silně otřásla židle poté, co se ukázalo, že jeho nejbližší spolupracovník Oleg Smolenkov deset let předával tajné informace americké CIA. Putin nicméně podle zdrojů z Kremlu, s nimiž The Insider hovořil, nechtěl přijít o odborníka na americkou politiku a Ušakova si ponechal.

Proč skončil špeh CIA u Putina? Za vším hledej Trumpa

Zdá se, že s Ušakovem by mohli skončit i členové jeho týmu, se kterými pracoval už od svého působení v USA. Kromě přešlapů může být důvodem pro jeho odchod také jeho věk. „Do kanceláře často nechodí. Prezident nyní potřebuje lidi, kteří mohou v těchto nelehkých časech tvrdě pracovat a nabízet kreativní nápady,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Ušakov nicméně po případném odchodu nebude strádat. Ruští investigativní novináři zjistili, že jeho rodina vlastní nemovitosti v hodnotě několika set milionů rublů a jeho dcera Taťána s oblibou mění luxusní auta.

Neúspěch v JAR

Rezignace by podle The Insideru mohla potkat i Filipa Iljičeva, zástupce šéfa kanceláře prezidenta pro zahraniční politiku. Ten se proslavil mimo jiné tím, že během covidové karantény uspořádal na ministerstvu večírek.

Iljačev má na povel vedení jednání o vojensko-technické spolupráci a dodávkách zbraní z Ruska do spřátelených zemí. V Kremlu bývá označován jako „dohlížitel nad Afrikou a Izraelem“ a mezi jeho povinnosti patří shromažďování informací a jejich analyzování, příprava oficiálních návštěv a lobování za státního vývozce zbraní Rosoboronexport.

Jako za studené války. Západ a Rusko se přetahují o vliv v Africe

Iljičev má četné konexe ve vládách Alžírska, Etiopie, Eritreje, Súdánu, Egypta a Libye. Údajně je také známým bývalého jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, který se nyní nachází ve vězení. Současný prezident JAR Cyril Ramaphosa, přestože je s Ruskem v kontaktu, směřuje spíše k Číně a Iljičevovi se s ním nepodařilo navázat obchodní vztahy. Jako mizivé Kreml podle zdrojů hodnotí také jeho působení v Izraeli.

Propaganda vázne

Na chodbách kanceláří na Starém náměstí v Moskvě se údajně rovněž hovoří o nadcházející demisi šéfa prezidentské kanceláře pro meziregionální a kulturní vztahy se zahraničím Igora Maslova.

Maslov má podle The Insideru za úkol zasahovat do politického života Jižní Osetie, Abcházie a Společenství nezávislých států (SNS), kam patří Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Tádžikistán a Uzbekistán. V těchto státech má rovněž rekrutovat politiky a novináře.

Chystáme se na všechny možné scénáře, říká šéf moldavské diplomacie

Někdejšímu plukovníkovi ruské rozvědky SVR hrozil odchod už loni, když se mu nepodařilo v prezidentských volbách v Moldavsku prosadit proruského kandidáta Igora Dodona. Nyní ale údajně hrozí likvidace celého jeho útvaru, jehož propagandistické úsilí v SNS Kreml po invazi na Ukrajinu zmrazil. „Společné semináře a návštěvy byly zrušeny, protože lidé se nám kvůli válce vyhýbali,“ řekl jeden ze zdrojů.

Lidé nechtějí kvůli zvěrstvům spolupracovat

O místo by pak mohl přijít i Valerij Maksimov, Maslovův náměstek a šéf odboru plánování. Explukovník ruské bezpečnostní služby FSB v minulosti sloužil na operačních pozicích v oblastech Střední Asie a nyní má na starost „dozor“ nad Zakavkazskem, zejména Arménií a Gruzií.

Námluvy s Ázerbájdžánem? Náhorní Karabach vyčítá ruským mírotvůrcům nečinnost

Maksimov je nazýván „kmotrem“ známého propagandisty Sergeje Michejeva, jenž pravidelně promlouvá v ruské státní televizi.

Maksimov v posledních letech vedl v Zakavkazsku tým prokremelských aktivistů a propagandistů, po zahájení invaze na Ukrajině se však síť rozpadla. „Někteří přátelé Kremlu odmítli nadále spolupracovat s odkazem na válečná zvěrstva Rusů,“ míní The Insider.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video