Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Stovky z nás byli informátoři FSB, říká bývalý podřízený Navalného

  20:01
Když se Michail Sokolov přihlásil k práci pro ruskou tajnou službu FSB, nikdy si nepředstavoval, že jeho cesta skončí v přeplněném uprchlickém táboře na okraji ospalého městečka Zeeland na nizozemském venkově. „Posledních šest let bylo jako na horské dráze. Jsem šťastný, že už nejsem ve spárech FSB,“ řekl.
Znak ruské Federální služby bezpečnosti (FSB) na služebním voze (19. dubna 2022)

Znak ruské Federální služby bezpečnosti (FSB) na služebním voze (19. dubna 2022) | foto: Profimedia.cz

Pětadvacetiletý Sokolov nyní žije v přeplněné ubytovně. Kolegové aktivisté se k němu obrátili zády a na internetu se stává terčem nevybíravých útoků ze strany svých bývalých spolupracovníků z FSB. „Vsadím se, že tam hulíš trávu,“ napsal nedávno jeden z nich.

Sokolovův příběh je jedním z mála, které osvětlují vnitřní fungování moskevských tajných bezpečnostních služeb a jejich pokusy infiltrovat ruskou opozici doma i v zahraničí. Sokolov je jedním z bývalých informátorů FSB, kteří se po ruské invazi do Ukrajiny rozhodli přiznat barvu.

„Jsem přesvědčený, že nás byly stovky,“ řekl v rozhovoru pro deník Guardian muž, který byl také pracovníkem protikorupční sítě vězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného. „Téměř každá organizovaná opoziční skupina měla informátora na nízké nebo střední úrovni,“ dodal.

Sokolov vyrostl ve Votkinsku, průmyslovém městě v Udmurtské autonomní republice, téměř 1300 kilometrů východně od Moskvy. Tam se prosadil jako mladý a ambiciózní protikorupční aktivista, který na svém kanálu na YouTube zveřejňoval videa z vlastního vyšetřování místních úředníků.

Jeho život se změnil jednoho dne v roce 2016, kdy byl předvolán na policejní stanici ve Votkinsku. Důstojník FSB mu tam sdělil, že mu hrozí vězení za vyhýbání se povinné vojenské službě.

„Bylo mi devatenáct“

„Bylo mi devatenáct a měl jsem hrozný strach z bezpečnostních služeb. Nebyl jsem připravený strávit nějaký čas ve vězení,“ řekl. Přijal tedy nabídku FSB na spolupráci a vyhnul se tak možnému dvouletému trestu. „Možná to bylo sobecké, ale v té době jsem se staral sám o sebe,“ říká nyní.

Od té doby se scházel se svými nadřízenými z FSB jednou až dvakrát měsíčně na opuštěných parkovištích, kde jim předával informace o chystaných vyšetřováních a informoval je o všech plánovaných protivládních protestech ve městě. „Vždycky byli přátelští, chovali se ke mně jako ke svému příteli a já jim úsměv oplácel. Ale v duchu jsem si říkal: ‚Vy jste ale zasraní parchanti‘,“ vzpomíná.

Jste zrádci a vrazi ruského lidu, shoříte v pekle, rozhorlil se Navalnyj

Přestože pracoval jako informátor, Sokolov tvrdí, že vždy cítil loajalitu ke svým kolegům aktivistům. „Ode dne, kdy jsem podepsal papír, bylo mým heslem co nejméně škodit opozici a pomáhat kamarádům, když to půjde,“ řekl. Ale samozřejmě jsem udělal i pár sviňáren a spousta lidí mě teď bude nenávidět,“ myslí si.

Podle něj mu místní pobočky FSB, pro které pracoval, nikdy nezasahovaly do vyšetřování; místo toho ho využívaly ke shromažďování informací o zkorumpovaných úřednících pro své vlastní účely. „Vždycky chtěli kompromitující informace o úřednících a podnikatelích, aby je mohli vydírat, ale často byli příliš hloupí na to, aby je sami našli,“ řekl.

Trvá také na tom, že někdy vystupoval jako dvojitý agent a dával avízo aktivistům, aby je ochránil před případným trestním stíháním. „Upozorňoval jsem přátele, že se o ně zajímají bezpečnostní agentury, že bude lepší, když budou opatrní,“ vysvětlil.

Deníku Guardian se nepodařilo nezávisle ověřit všechny podrobnosti toho, co Sokolov popisuje; novinářům ale Sokolov ukázal přepisy údajné konverzace mezi ním a jeho řídícími agenty. Dva Navalného zaměstnanci také nezávislému ruskému listu Vertska řekli, že je Sokolov nedávno kontaktoval, aby se přiznal ke své spolupráci s FSB.

„FSB chtěla vědět, kdo Navalného platí“

Jako dobrovolník začal pro Navalného pracovat v roce 2017 a jeho řídící agenty potěšilo, když na začátku roku 2021 dostal placenou práci investigativce v Navalného protikorupčním fondu. „FSB chtěla vědět, odkud pochází Navalného prostředky, kdo všechno ho platí,“ řekl Sokolov.

Zatím je těžké zjistit, jaký vliv měla Sokolovova práce pro FSB na zásah proti hnutí Alexeje Navalného. „Lidé si mohou myslet, že jsem předával vysoce usvědčující informace, ale i kdybych chtěl, tak k tomuto druhu dokumentů jsem jednoduše neměl přístup. Nevěděl jsem ani, kolik vydělávali moji nadřízení,“ řekl a dodal, že kvůli němu nebyl zahájen ani jeden trestní případ.

Jako zaměstnanci kriminálu máme svá práva, míní Navalnyj a zakládá odbory

Bývalý kolega, který se Sokolovem úzce spolupracoval, tuto výpověď potvrdil a Vertsce řekl, že k interním dokumentům z centrály Navalného nadace neměl přístup. „Mohl mít přístup pouze k soupisům budoucího vyšetřování v dokumentech Google. A tam nebylo nic přísně tajného. Vždy jsme pracovali otevřeně,“ řekl bývalý kolega.

Je také obtížné ověřit Sokolovova tvrzení o dalekosáhlém rozsahu infiltrace FSB do Navalného sítě. Řada bývalých Navalného aktivistů ale vzpomíná, že FSB oslovila i je.

„Nevím, kolik bylo informátorů, ale vždycky jsme o tom věděli,“ řekl devatenáctiletý Vladimir Nečajev, bývalý Navalného spolupracovník z Petrohradu. Také na něj prý FSB vyvíjela tlak, aby pro ni začal pracovat poté, co byl zatčen za účast na protivládním protestu. Nečajev nabídku odmítl. „Pracovat pro FSB je samozřejmě špatné, ale hodně záleží i na okolnostech. Být sám v místnosti s FSB může být děsivé,“ uznává Nečajev.

Podle Sokolova je kvůli nekontrolovaným pravomocem bezpečnostní služby pro mnoho mladých aktivistů těžké ignorovat její hrozby. „FSB jde po mladých a zranitelných. Vždycky si najdou něco, z čeho vás mohou obvinit, ať už je to účast na protestu nebo držení drog, cokoli si vzpomenete,“ řekl.

V létě roku 2021 už Sokolov neměl v Rusku moc co hlásit. Navalnyj byl na začátku roku uvězněn. V červnu pak ruský soud postavil jeho organizaci mimo zákon kvůli „extremismu“, což vedlo k hromadnému odchodu Navalného zaměstnanců do pobaltských zemí a gruzínského hlavního města Tbilisi.

FSB viděla, že v Rusku už není jeho služeb potřeba, a navrhla Sokolovovi, aby se přesunul do Tbilisi, kde by monitoroval přesídlenou opozici. „Věděl jsem, že takhle nemohu žít věčně. Tohle byla moje šance konečně uniknout,“ řekl.

Jakmile se dostal do Gruzie, rychle prý přerušil styky s FSB a přiznal se Antonu Michalčukovi z nadace Svobodné Rusko, která organizuje protiválečná shromáždění v Tbilisi, že měl za úkol informovat o jejich aktivitách.

Ruská invaze do sousední Ukrajiny měla na Sokolova hluboký dopad. Na videu z protiválečného protestu prvního března v centru Tbilisi je vidět, jak na pódium vystupuje dojatý Sokolov. „Jsem občan Ruska a jsem proti Putinovi,“ řekl a mával ruským pasem. „Chci se přihlásit jako dobrovolník a chci jít do války bojovat za Ukrajinu. Putina jsem si nevybral,“ řekl tehdy.

Sokolov odletěl s dalším bývalým informátorem FSB do Istanbulu, aby se pokusili vstoupit do mezinárodní legie ukrajinských sil teritoriální obrany. Byli však odmítnuti na ukrajinském velvyslanectví, které se zdráhalo vyslat ruské občany na bojiště.

„Chtěl jsem bojovat proti Rusku v té podělané válce. Možná jsem cítil nějakou vinu za to, že jsem pracoval pro FSB, nevím,“ řekl Sokolov. „Myslím, že kvůli téhle strašné válce brzy uslyšíme víc příběhů, jako je ten můj, které vyplují na povrch,“ uvedl.

Nakonec se rozhodl, že Gruzie, země prošpikovaná ruskými agenty, už není bezpečná, odletěl do Nizozemska a požádal o politický azyl. Tam ho však čeká nejistá budoucnost, protože se země se potýká s velkou uprchlickou krizí v souvislosti s obviněními z porušování lidských práv v přeplněných azylových centrech.

Sokolov po svém přiznání ztratil většinu přátel, vypadá jako zlomený muž a většinu svého týdenního kapesného ve výši 40 eur (asi 985 korun) utrácí za cigarety, aby si uklidnil nervy.

Jeho nadřízení z FSB jsou jedni z mála lidí, kteří na něj nezapomněli a kteří mu od jeho přiznání posílají zprávy. „Nic z toho nic nezmění. Jen se snažíš ospravedlnit,“ stálo v nedávné textové zprávě od jednoho z jeho řídících důstojníků z FSB, kterou viděl deník Guardian. Sokolov na ni neodpověděl.

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zasáhli ruský výcvikový prostor, zabili na šedesát vojáků

21. února 2024  9:26

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Show je zpět. Trump válcuje republikány, na jeho mítincích přibylo mladých lidí

26. února 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Hala byla rozpálená, a to ještě Donald Trump nepřišel. Tisíce lidí dostala do varu rocková hudba...

Lavina ve Francii zabila čtyři lyžaře, další tři lidé z výpravy jsou zranění

25. února 2024  21:03

Lavina ve francouzském Centrálním masivu v neděli zabila čtyři členy lyžařské výpravy. Informaci...

Dva roky u fronty: To je mír? Ruský mír! Válka se blíží, asi zemřeme

25. února 2024

Premium Záporožská oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Je před osmou večer a na mobilu zvláštních zpravodajů iDNES.cz na Ukrajině začne pískat upozornění...

Uťatá hlava, uřízlé uši. Vševěd zná skutečné osudy spiklenců z Císařova pekaře

25. února 2024

Premium Možná i vám se při vzpomínce na film Císařův pekař a pekařův císař jako první vybaví scéna se...

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...