Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rány na duši po válkách zůstávají a čas je otevírá

  20:32
Neustálý strach a ostražitost, nedůvěra sama v sebe a takzvané flashbacky, opakující se vynořování nepříjemných vzpomínek. To jsou nejčastější projevy, které zažívají oběti válečných konfliktů.

Katarina Karaszová pracovala v Ugandě devět měsíců jako psycholožka | foto: Archiv Lékařů bez hranic

"Nejhorší jsou tyto stavy u dětí, které si traumatem projdou ve věku, kdy si události kolem sebe ještě nedokáží vysvětlit a pochopit," říká psycholožka Katarina Karaszová, která strávila devět měsíců ve městě Lira v severní Ugandě na misi Lékařů bez hranic.

Děti jsou podle jejích slov v tomto ohledu zranitelnější než dospělí.

Následky traumat se dají časem minimalizovat, podle Karaszové se ale nedají odstranit úplně. "Jeden chlapec po delší době například hodil svého bratra do ohně, protože se u něj nahromadila neovladatelná zlost. Jinak už ale své trauma zvládal," vzpomíná na jeden ze zážitků lékařka. 

Za důležité považuje při léčbě podporu pozitivních vzpomínek. "Musí se stabilizovat, uvědomit si, že už jsou v bezpečí a nic jim nehrozí. Důležité je také, aby měl postižený alespoň jeden silný pozitivní vztah k nějaké osobě, třeba na někoho v rodině," konstatuje Karaszová.

Další možností je zaměřit svou pozornost na nějakou konstruktivní aktivitu, třeba na studium. Dobrý je sport, který pomůže vybít nahromaděnou energii.

Při práci s postiženými z Ugandy spolupracovala psycholožka s místními terapeuty, kteří mají absolvované pouze speciální kurzy, nemají ale odborné vzdělání.

"Sezení probíhají většinou skupinově, kdy se obyvatelé vesnice sejdou u ohně a mluví o svých prožitcích. Já jsem terapeutovi pomáhala, on mi naopak pomáhal s jazykem. I když je angličtina oficiálním jazykem, většinou se hovoří jazyky kmenů," říká psycholožka.

Při terapiích se hrály například také divadelní scénky. "Musíme se přizpůsobit jejich způsobu myšlení, hodně velkou roli zde hraje víra v mýty a magie," vysvětluje lékařka.

Konflikty zmítají Ugandu od 60. let
Uganda se v druhé polovině 20. století potýkala s častými konflikty. Situace se vyhrotila po roce 1986, kdy začali rebelové z Armády Božího odporu bojovat proti vládním jednotkám.

Tato armáda měla chránit obyvatele severní Ugandy, která je oproti zbytku země výrazně chudší. Ve skutečnosti tomu bylo ale spíše naopak.

"Trestali je velmi brutálním způsobem za to, že je dostatečně nepodporují. Odřezávali jim rty, uši i končetiny," přibližuje Karaszová.

Lidé se před nimi skrývali v centrech měst. "Nebezpečno bylo zejména v noci, když armáda unášela děti, aby z nich vychovala své následovníky," popisuje psycholožka.

Více než jeden a půl milionů lidí muselo odejít ze svých domovů a žít v uprchlických táborech. Ani tady ale život nebyl zcela bezpečný. Kempy sice byly chráněny vládními silami, ale i tak se všichni obyvatelé stahovali do centra tábora, kde bylo nejbezpečněji.

Na jednom místě žilo až 60 tisíc lidí. V Ugandě se klade velký důraz na kmenovou příslušnost. "V táborech ale byli pohromadě příslušníci všech kmenů, jejich přirozený život byl narušen," konstatuje Karaszová.

V táborech navíc nebyla zajištěna dostatečné zázemí, chyběla pitná voda. Řada lidí byla nakažena malárií, tuberkulózou nebo AIDS. Lékaři bez hranic zde působí od roku 2003, kromě terapeutické podpory se zaměřují i na léčbu těchto nemocí.

Témata: Lira, Uganda, válka

Proč se v řešení migrace neinspirujeme Austrálií? Jde o menší množství, říká expert

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....