Zručný diplomat, agent a Model. V čele Mosadu stane veterán Josi Kohen

  12:25aktualizováno  12:25
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jmenoval nového ředitele jedné z nejslavnějších tajných služeb světa Mosadu. Do jejího čela se postaví Josi Kohen, veterán této organizace, který má zkušenosti z terénu i vedení velké skupiny agentů. Stojí před ním velké výzvy. Popasovat se musí se vztahy k Íránu i rostoucí hrozbou Islámského státu.

Až donedávna bylo jmenování nového šéfa Mosadu střeženým tajemstvím, které z bezpečnostních důvodů nesmělo prosáknout na veřejnost. Josi Kohen se však do čela vlivné tajné služby ohlásil se vší parádou na tiskové konferenci. Jakoby chtěl využít svého ikonického vystupování, které mu ve špionážních kruzích vysloužilo přezdívku Model. I díky jeho důrazu na dobré oblečení a stylový účes.

Fotogalerie

Netanjahu si ho však pochopitelně nevybral jen kvůli jeho vystupování. Kohen má za sebou úspěšnou třicetiletou kariéru na mnoha postech Mosadu, píše server The Independent. Mimo jiné měl na starosti rozmísťování tajných agentů po celém světě, řízení operací a svého času také vedl skupinu Comet, která skládala střípky odposlechů a materiálů z terénu do obsáhlých reportů.

Ty pak sloužily pro další postup tajných služeb. Na počátku kariéry působil také v terénu coby agent Mosadu. Kohenovi zcela jistě při souboji o respektovaný post pomohl také fakt, že byl poslední dva roky poradcem premiéra pro otázky národní bezpečnosti, připomíná server SOFREP.

Názorová jednota

K úspěšné kariéře v tajných službách měl Kohen nakročeno již od mládí. Narodil se v roce 1961 do ortodoxní rodiny. Dětství strávil v jeruzalémské čtvrti Katamon. Shodou okolností jeho rodiče bydleli nedaleko rodiny Netanjahuových. Kohenův otec byl válečným veteránem, který působil v polovojenské skupině s názvem Národní vojenská organizace. Kohen vystudoval univerzitu Or Etzion Yeshiva, kterou vedl známý izraelský rabín Chajim Drukman, který byl svého času také politikem a poslancem Knesetu, uvádí Times of Israel.

Izraelská média se shodují, že Kohen byl pro Netanjahua logickou volbou i díky jejich názorovému souznění. Jednoduše nechce opakovat spor na poli tuzemské politiky, jaký měl svého času s dosavadním šéfem Mosadu Tamirem Pardo. Ten prohlásil, že Palestinci jsou pro Izrael větší hrozbou, než Írán a jeho jaderný program. Pro Netanjahua se jednalo o těžko pochopitelný výrok.

Benjamin Netanjahu a Josi Kohen

Benjamin Netanjahu a Josi Kohen

Na rozdíl od přímočarého izraelského premiéra má však Kohen jednu výhodu – je zručným diplomatem, což dokázal mimo jiné při jednání o íránském jaderném programu ve Spojených státech. Cílem pochopitelně bylo mezinárodní dohody s Íránem zcela zablokovat, Kohen však tušil, že to se mu nepodaří. Zvládl však z izraelského pohledu dojednat co nejlepší podmínky. Nebál se přitom vyjádřit i nesouhlas s některými kontroverzními výroky Netanjahua.

Mosad a diplomacie

Právě diplomatická část práce Mosadu je mnohými opomíjená. Je však životně důležitá zejména v jednání s celou řadou arabských zemí. S těmi Izrael neudržuje diplomatické vazby a veškeré jednání je tak na tajných službách. Nový šéf Mosadu by si měl s touto částí svých povinností poradit více než dobře.

Mosad

Mosad (Institut pro výzvědné a zvláštní operace) je zpravodajská služba Izraele s vnějším polem působnosti.

Oficiálně vznikl 2. března 1951, svou činnost zahájil 1. dubna 1951.

Do jeho kompetence spadá sběr informací, plánování a provádění zvláštních operací mimo území Státu Izrael a dále pak koordinace všech aktivit zpravodajských služeb Izraele v zahraničí (podobnou funkci plní CIA Spojených států amerických nebo MI6 Spojeného království).

Zdroj: Wikipedia

To ostatně potvrdil i Netanjahu při jmenování Kohena do funkce. „Od Mosadu očekávám, že mi bude asistovat při rozvoji diplomatických vztahů po celém světě, včetně arabských a islámských států,“ prohlásil Netanjahu. Podle izraelských komentátorů tím naznačil, že chce posilovat spojenectví s umírněnými sunnitskými státy, se kterými hodlá bojovat proti „nebezpečnému Íránu a Islámskému státu“.

Sám Kohen na jedné ze svých přednášek za hlavní výzvy, kterým Izrael bude v následujících letech čelit, jmenoval íránský jaderný program a problematiku asymetrických válek. Tedy boje s teroristickými organizacemi, které nemají podobou klasického střetu dvou armád.

Kohen do čela Mosadu vstupuje v jednom z nejtěžších období historie této tajné služby. Nejistý vývoj na Blízkém východě, hrozba Islámského státu vyhrocené vztahy s Palestinci budou pro Kohena výzvou. Izraelská média se však shodují, že pokud se s nim někdo může vypořádat, je to právě Kohen, mimochodem držitel prestižní Izraelské bezpečnostní ceny.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

OSN: Za vraždou Chášukdžího stál saúdský korunní princ, chceme vyšetřování

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila, aby se zahájilo vyšetřování saúdského...

Se závěrem vyšetřování havárie letu MH17 nesouhlasí Rusko ani Malajsie

Trosky malajsijského boeingu u ukrajinské vesnice Grabovo (18. července 2014)

Malajsie nesouhlasí s dosavadními výsledky vyšetřování katastrofy svého dopravního letounu. V roce 2014 v jeho troskách...

Mému psovi je smutno. Na co všechno se vymlouvají australští řidiči?

Zásah policie v australském Cairns, kde neznámý útočník zabil osm dětí

Jen jsem držel tempo s okolním provozem. Já jsem nevěděl, že je tu rychlostní limit. Chtělo se mi na záchod. To jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz