Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potřásli si rukou a pak Kennedyho zabili. Málem nepřežila ani fotka

Seriál   13:31
Ten ohořelý snímek se stal symbolem amerických nepokojů konce 60. let: mladík klečící nad bezvládným tělem prezidentského kandidáta v kuchyni hotelu Ambassador. Jen krátce předtím, než fotograf zmáčkl spoušť, se oba muži z obrázku cítili na vrcholu. Robert F. Kennedy vyhrál primárky a hispánský pikolík si s ním potřásl rukou. Ve vteřině bylo všechno jinak.

Vražda prezidentského kandidáta Roberta F. Kennedyho v hotelu Ambassador v Los Angeles. (5 června 1968) | foto: Bill Eppridge

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Nový seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Sedmnáctiletý Juan Romero přijel 4. června 1968 jako obvykle po vyučování do hotelu Ambassador na Wilshire Boulevard v Los Angeles. Místo pikolíka mu zařídil tamní číšník, jeho nevlastní otec. Rodina se do USA přistěhovala o sedm let dříve z Mexika a on nechtěl, aby se Juan jen tak bezcílně potuloval po ulicích velkoměsta.


Romero pospíchal, ten den totiž do hotelu přijel prezidentský kandidát Robert F. Kennedy (zvaný RFK), senátor státu New York a bratr prezidenta Johna F. Kennedyho, zavražděného pět let předtím v Dallasu.

Juan Romero toho o politice moc nevěděl, Kennedyů si ale vážil. Předně to byli katolíci, kteří usilovali o zlepšení situace chudých dělníků a ostře vystupovali proti rasové diskriminaci a násilí.

Mladý Hispánec se chtěl setkat s Kennedym za každou cenu, dokonce s kolegou vyhandloval směnu, aby mohl senátora obsluhovat v apartmá. Stálo ho to několik dolarů a slib, že v noci umyje všechny špinavé tácy.

S "Bobbym" se prvně setkal již dopoledne před primárkami a poprvé si podali ruce. "Nikdo si se mnou do té chvíle nepotřásl rukou tak silně. Najednou jsem se necítil jako pikolík, ale jako lidská bytost," vzpomíná dnes devětapadesátiletý Romero, který se po letech usadil v kalifornském San José, kde pracoval pro dlažební firmu.

Juan Romero na snímku z června 1968.

Juan Romero na snímku z června 1968.

Sotva čtvrt hodiny po půlnoci druhého dne sestupoval RFK za bouřlivého potlesku z podia hotelového tanečního sálu v Ambassadoru a oslavoval čerstvé vítězství v kalifornských primárkách.

Po sečtení hlasů z volebních místností, které se uzavřely o čtyři hodiny dříve, bylo Kennedymu jasné, že kráčí cestou svého staršího bratra Johna, který se chopil moci v Bílém domě začátkem šedesátých let.

Pane Bože, jen ne další Dallas!

V sále plném příznivců Demokratické strany, za kterou dvaačtyřicetiletý Kennedy kandidoval, asi nikoho nenapadlo, že se osudy obou bratrů za několik okamžiků přiblíží ještě víc. Oslavu sledoval z kuchyně i Juan a toužil se s možným šéfem Bílého domu setkat ještě jednou. Měl štěstí.

vrah RFK

Sirhan Sirhan na policejní fotografii po zatčení (ve výřezu je jeho dnešní...

Vrah Roberta F. Kennedyho, palestinský přistěhovalec Sirhan B. Sirhan, skončil za mřížemi rychle; jeho útok dosvědčila řada lidí. Policie u něj doma našla dokument, napsaný měsíc před vraždou, v němž opakovaně uvedl, že "RFK musí být zavražděn".

Sirhan zabil "buržoazního prezidentského kandidáta" za to, že podpořil Izrael při "šestidenní válce" s Egyptem. I proto se rozhodl zabít RFK právě v den výročí války, která začala 5. června 1967. Doživotní trest si odpykává v kalifornské státní káznici u Fresna.

Kennedy měl po projevu projít špalírem hostů v sále, jenže každý by mu chtěl pogratulovat nebo s ním prohodit několik slov. Tomu se chtěl jeho tým vyhnout a navrhl průchod kuchyní. Někdejšího státního žalobce totiž čekala tisková konference a kvůli pozdní hodině a brzkým uzávěrkám v novinách všechny trochu tlačil čas.

Romero se protlačil davem až k RFK a podal mu ruku. Právě tehdy atmosféru nadšeného křiku a přetahování, kdo se k senátorovi dostane blíž, přeťalo osm výstřelů. Vypálil je teprve čtyřiadvacetiletý palestinský přistěhovalec Sirhan B. Sirhan.

Kennedyho zasáhly tři rány a sesunul se na zem. Smrtelná kulka proletěla pravým uchem do mozku a roztříštila několik kostí. Romero, jenž měl jeho ruku pořád ve své, k němu poklekl.

"Podepřel jsem mu hlavu a ucítil teplou krev, všude kolem se ozývaly výkřiky: Pane Bože, jen ne další Dallas!" popsal tragické chvíle Romero.

Nejsi jen fotoreportér, toto je historie

Mladý Hispánec v jednu chvíli vložil Kennedymu do ruky růženec, jenže ten sklouzl. Omotal ho tedy kolem senátorova palce a dál ho utěšoval. Tento moment zachytil fotograf časopisu Life Bill Eppridge, kterého si RFK najal o necelé dva roky dříve, aby zdokumentoval celou kampaň.

"Nemohli jsme ho dohnat," vzpomínal Eppridge. "Běželi jsme za ním do kuchyně, ale pořád jsme od něj byli asi čtyři a půl metru. A pak se ozvaly výstřely. Bylo to osm ran."

Jako profesionál uvažoval rychle; vykřikl na televizního kameramana a ukázal mu, kde má začít svítit. Hlavou mu tehdy problesklo, že "teď není jen fotoreportér, ale spíš historik". Uvědomoval si sílu okamžiku a začal fotit.

Slavný záběr dvakrát jinak

Ve stejný moment vyfotil umírajícího Bobbyho Kennedyho i fotograf Boris Yaro.

Eppridge nebyl sám

Fotoreportér časopisu Time nebyl jediný, kdo v hotelu Ambassador pořídil záběry z atentátu. Osudnou chvíli zvěčnil i fotoreportér The Los Angeles Times Boris Yaro. Jeho fotografii ale chybí dramatický náboj slavnějšího snímku.

Ve filmovém zpracování se role mladého pikolíka zhostil Freddy Rodriguéz ("Bobby", režie Emilio Estevez, 2006)

Filmová vražda v hotelu

Atentát na RFK se dočkal několika filmových zpracování. V tom posledním z roku 2006 nazvaném Bobby se role mladého pikolíka zhostil Freddy Rodriguéz. Točilo se v původním hotelu Ambassador, který byl záhy zbourán.

Cvak. První fotka byla rozmazaná. Cvak. Na druhé se Romero dívá na Kennedyho. Cvak. Až třetí snímek se později vryl do dějin: u bezvládného těla v tmavém obleku klečí mladíček v bílé uniformě z hotelové kuchyně a upřeně hledí přímo do fotoaparátu. Vyděšeně a téměř prosebně.

Díky nasvícení televizního kameramana jsou na snímku ozářené jen určité části tváří obou mužů, nikdo jiný tam není. Jen opodál z temného pozadí vystupuje postava. Z fotografie, která se stala symbolem tehdejší nepokojné doby, číší nervozní tiché napětí, které se rázem protrhne v chaos.

"Hned po té scéně nastal blázinec," uvedl Eppridge. Senátor dalších 26 hodin marně bojoval v nemocnici o život. "Můžete si myslet, že byste měli pomoci. Jenže v místnosti byli lékaři a já si uvědomoval, že mohu dělat jen svou práci, že senátorovi nemohu jinak pomoci. Tak jsem se soustředil jen na práci," hájí se fotograf.

Proč je slavný snímek ohořelý

Fotograf Bill Eppridge

Bill Eppridge, který pracoval pro magazíny typu National Geographic, Life nebo Sport Illustrated, přišel o desítky fotografií i negativů při požáru v roce 1972, kdy jeho dům v kalifornském Laurel Canyonu zachvátil jeden z lesních požárů, které jsou v tamních kaňonech poměrně časté. Oheň z velké části poničil i negativ záběru z hotelu Ambassador, kopii fotograf neměl.

Absolvent žurnalistiky z Missouri, který se narodil v roce 1938 americkým rodičům v Argentině, zvěčnil i další historické okamžiky včetně příjezdu britské kapely The Beatles do Ameriky nebo kultovní hudební festival Woodstock. Portrétoval také herecké hvězdy, třeba Barbaru Streisandovou nebo Clinta Eastwooda. V šedesátých letech zaujal fotografiemi narkomanů.

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

Dagmar Hochová: Dvě na mostě (1959)

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Inspiruj jinou, ať hodí padesát metrů. O lásce a medailích manželů Zátopkových

Polibek manželů Zátopkových po maratonském závodu, který Emil Zátopek ovládl.

Seriál Čím déle se na tuto fotografii díváte, tím silněji na vás působí. Vyzařuje z ní ryzí láska, která...

Krkavčí matka prodala své děti za dva dolary, fotka otřásla Amerikou

DĚTI NA PRODEJ - Chicagský dvůr rodiny Chalifouxových - na horním schodu Lana...

Seriál Vinili ji, že za zinscenování fotografie dostala zaplaceno, s prodejem potomků to ale myslela...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

Zastřelený rostovský pionýr Viktor Čerevičkin (listopad 1941)

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

On je snad mrtvý! Vstaň, Dorando, zkus ještě běžet. Přece nevyhraje Američan

Italský běžec Dorando Pietri běží do cíle olympijského maratonu v Londýně....

Seriál „Nejdramatičtější, nejděsivější a nejdůležitější maraton v historii se konal v Londýně 24. července...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

První barevná fotografie pořízená metodou tří barev, kterou navrhl James Clerk...

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

Největší kočky pohromadě. Fotka pěti krásek načala éru supermodelek

Naomi Campbellová, Linda Evangelista, Tatjana Patitzová, Christy Turlingtonová...

Seriál S devadesátými lety je pevně spjat i fenomén supermodelek. U jeho zrodu stál fotograf Peter...

Na Trumpově mítinku se ozvaly výstřely, exprezident utrpěl zásah do ucha

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Harrisovou podporuje většina demokratů, kampaň zaměří na právo na potrat

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické prezidentské nominace, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na zdroje z...

23. července 2024  6:15,  aktualizováno  6:38

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

Obce Litovelského Pomoraví komáří kalamitu odvrátily, hmyz sužuje část Olomouce

Před čtyřmi lety až 125 komářích útoků za minutu, letos pouze pár kousanců. Obyvatele obcí v okolí Litovle na Olomoucku mnohokrát v minulosti trápily komáří invaze, letos nemají s obtížným hmyzem...

23. července 2024  4:52

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle vládou nedávno schválené Surovinové politiky pro dřevo by měl do roku 2035 vzrůst podíl dřevostaveb u...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...