Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potřásli si rukou a pak Kennedyho zabili. Málem nepřežila ani fotka

Seriál   13:31
Ten ohořelý snímek se stal symbolem amerických nepokojů konce 60. let: mladík klečící nad bezvládným tělem prezidentského kandidáta v kuchyni hotelu Ambassador. Jen krátce předtím, než fotograf zmáčkl spoušť, se oba muži z obrázku cítili na vrcholu. Robert F. Kennedy vyhrál primárky a hispánský pikolík si s ním potřásl rukou. Ve vteřině bylo všechno jinak.

Vražda prezidentského kandidáta Roberta F. Kennedyho v hotelu Ambassador v Los Angeles. (5 června 1968) | foto: Bill Eppridge

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Nový seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Sedmnáctiletý Juan Romero přijel 4. června 1968 jako obvykle po vyučování do hotelu Ambassador na Wilshire Boulevard v Los Angeles. Místo pikolíka mu zařídil tamní číšník, jeho nevlastní otec. Rodina se do USA přistěhovala o sedm let dříve z Mexika a on nechtěl, aby se Juan jen tak bezcílně potuloval po ulicích velkoměsta.


Romero pospíchal, ten den totiž do hotelu přijel prezidentský kandidát Robert F. Kennedy (zvaný RFK), senátor státu New York a bratr prezidenta Johna F. Kennedyho, zavražděného pět let předtím v Dallasu.

Juan Romero toho o politice moc nevěděl, Kennedyů si ale vážil. Předně to byli katolíci, kteří usilovali o zlepšení situace chudých dělníků a ostře vystupovali proti rasové diskriminaci a násilí.

Mladý Hispánec se chtěl setkat s Kennedym za každou cenu, dokonce s kolegou vyhandloval směnu, aby mohl senátora obsluhovat v apartmá. Stálo ho to několik dolarů a slib, že v noci umyje všechny špinavé tácy.

S "Bobbym" se prvně setkal již dopoledne před primárkami a poprvé si podali ruce. "Nikdo si se mnou do té chvíle nepotřásl rukou tak silně. Najednou jsem se necítil jako pikolík, ale jako lidská bytost," vzpomíná dnes devětapadesátiletý Romero, který se po letech usadil v kalifornském San José, kde pracoval pro dlažební firmu.

Juan Romero na snímku z června 1968.

Juan Romero na snímku z června 1968.

Sotva čtvrt hodiny po půlnoci druhého dne sestupoval RFK za bouřlivého potlesku z podia hotelového tanečního sálu v Ambassadoru a oslavoval čerstvé vítězství v kalifornských primárkách.

Po sečtení hlasů z volebních místností, které se uzavřely o čtyři hodiny dříve, bylo Kennedymu jasné, že kráčí cestou svého staršího bratra Johna, který se chopil moci v Bílém domě začátkem šedesátých let.

Pane Bože, jen ne další Dallas!

V sále plném příznivců Demokratické strany, za kterou dvaačtyřicetiletý Kennedy kandidoval, asi nikoho nenapadlo, že se osudy obou bratrů za několik okamžiků přiblíží ještě víc. Oslavu sledoval z kuchyně i Juan a toužil se s možným šéfem Bílého domu setkat ještě jednou. Měl štěstí.

vrah RFK

Sirhan Sirhan na policejní fotografii po zatčení (ve výřezu je jeho dnešní...

Vrah Roberta F. Kennedyho, palestinský přistěhovalec Sirhan B. Sirhan, skončil za mřížemi rychle; jeho útok dosvědčila řada lidí. Policie u něj doma našla dokument, napsaný měsíc před vraždou, v němž opakovaně uvedl, že "RFK musí být zavražděn".

Sirhan zabil "buržoazního prezidentského kandidáta" za to, že podpořil Izrael při "šestidenní válce" s Egyptem. I proto se rozhodl zabít RFK právě v den výročí války, která začala 5. června 1967. Doživotní trest si odpykává v kalifornské státní káznici u Fresna.

Kennedy měl po projevu projít špalírem hostů v sále, jenže každý by mu chtěl pogratulovat nebo s ním prohodit několik slov. Tomu se chtěl jeho tým vyhnout a navrhl průchod kuchyní. Někdejšího státního žalobce totiž čekala tisková konference a kvůli pozdní hodině a brzkým uzávěrkám v novinách všechny trochu tlačil čas.

Romero se protlačil davem až k RFK a podal mu ruku. Právě tehdy atmosféru nadšeného křiku a přetahování, kdo se k senátorovi dostane blíž, přeťalo osm výstřelů. Vypálil je teprve čtyřiadvacetiletý palestinský přistěhovalec Sirhan B. Sirhan.

Kennedyho zasáhly tři rány a sesunul se na zem. Smrtelná kulka proletěla pravým uchem do mozku a roztříštila několik kostí. Romero, jenž měl jeho ruku pořád ve své, k němu poklekl.

"Podepřel jsem mu hlavu a ucítil teplou krev, všude kolem se ozývaly výkřiky: Pane Bože, jen ne další Dallas!" popsal tragické chvíle Romero.

Nejsi jen fotoreportér, toto je historie

Mladý Hispánec v jednu chvíli vložil Kennedymu do ruky růženec, jenže ten sklouzl. Omotal ho tedy kolem senátorova palce a dál ho utěšoval. Tento moment zachytil fotograf časopisu Life Bill Eppridge, kterého si RFK najal o necelé dva roky dříve, aby zdokumentoval celou kampaň.

"Nemohli jsme ho dohnat," vzpomínal Eppridge. "Běželi jsme za ním do kuchyně, ale pořád jsme od něj byli asi čtyři a půl metru. A pak se ozvaly výstřely. Bylo to osm ran."

Jako profesionál uvažoval rychle; vykřikl na televizního kameramana a ukázal mu, kde má začít svítit. Hlavou mu tehdy problesklo, že "teď není jen fotoreportér, ale spíš historik". Uvědomoval si sílu okamžiku a začal fotit.

Slavný záběr dvakrát jinak

Ve stejný moment vyfotil umírajícího Bobbyho Kennedyho i fotograf Boris Yaro.

Eppridge nebyl sám

Fotoreportér časopisu Time nebyl jediný, kdo v hotelu Ambassador pořídil záběry z atentátu. Osudnou chvíli zvěčnil i fotoreportér The Los Angeles Times Boris Yaro. Jeho fotografii ale chybí dramatický náboj slavnějšího snímku.

Ve filmovém zpracování se role mladého pikolíka zhostil Freddy Rodriguéz ("Bobby", režie Emilio Estevez, 2006)

Filmová vražda v hotelu

Atentát na RFK se dočkal několika filmových zpracování. V tom posledním z roku 2006 nazvaném Bobby se role mladého pikolíka zhostil Freddy Rodriguéz. Točilo se v původním hotelu Ambassador, který byl záhy zbourán.

Cvak. První fotka byla rozmazaná. Cvak. Na druhé se Romero dívá na Kennedyho. Cvak. Až třetí snímek se později vryl do dějin: u bezvládného těla v tmavém obleku klečí mladíček v bílé uniformě z hotelové kuchyně a upřeně hledí přímo do fotoaparátu. Vyděšeně a téměř prosebně.

Díky nasvícení televizního kameramana jsou na snímku ozářené jen určité části tváří obou mužů, nikdo jiný tam není. Jen opodál z temného pozadí vystupuje postava. Z fotografie, která se stala symbolem tehdejší nepokojné doby, číší nervozní tiché napětí, které se rázem protrhne v chaos.

"Hned po té scéně nastal blázinec," uvedl Eppridge. Senátor dalších 26 hodin marně bojoval v nemocnici o život. "Můžete si myslet, že byste měli pomoci. Jenže v místnosti byli lékaři a já si uvědomoval, že mohu dělat jen svou práci, že senátorovi nemohu jinak pomoci. Tak jsem se soustředil jen na práci," hájí se fotograf.

Proč je slavný snímek ohořelý

Fotograf Bill Eppridge

Bill Eppridge, který pracoval pro magazíny typu National Geographic, Life nebo Sport Illustrated, přišel o desítky fotografií i negativů při požáru v roce 1972, kdy jeho dům v kalifornském Laurel Canyonu zachvátil jeden z lesních požárů, které jsou v tamních kaňonech poměrně časté. Oheň z velké části poničil i negativ záběru z hotelu Ambassador, kopii fotograf neměl.

Absolvent žurnalistiky z Missouri, který se narodil v roce 1938 americkým rodičům v Argentině, zvěčnil i další historické okamžiky včetně příjezdu britské kapely The Beatles do Ameriky nebo kultovní hudební festival Woodstock. Portrétoval také herecké hvězdy, třeba Barbaru Streisandovou nebo Clinta Eastwooda. V šedesátých letech zaujal fotografiemi narkomanů.

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

Tibor Honty: Padl v posledních vteřinách (1945)

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Čas je tři… Jak Roger Bannister zvládl nemožné a změnil tím atletický svět

Roger Bannister

VIDEO Seriál Pokud se pokusíte zaběhnout míli pod čtyři minuty, zemřete. Rozpukne se vám srdce námahou. Překonat...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

Počkej na mě, tati! Kanadský voják Jack Bernard se loučí se svým synem. (1....

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

Italský diktátor Benito Mussolini byl i se svou milenkou Clarou Petacci a...

VIDEO Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Stadion ztichl a on vládl. Messiho svlečený dres provokoval i inspiroval

Já jsem tady pánem. Lionel Messi z Barcelony a jeho ikonická oslava po vítězném...

Seriál Na tváři monokl a ret krvácející tak, jako by právě dobojoval v ringu. Ale v tu chvíli už ho...

Zakrvácený syrský chlapeček neplakal a dojal svět. Pro Asada byl jen „fejk“

Pětiletý Umrán Dakníš se svého času stal symbolem nekončící války v Sýrii....

VIDEO Seriál Na jeho jméno už si dnes vzpomene málokdo, pohled na zakrváceného chlapečka vytaženého z trosek se...

Jeptiška políbila kněze a Itálie se otřásla. Fotografa zničil pád mostu

Jeptiška líbající kněze od italského fotografa Oliviera Toscaniho z roku 1991

Seriál Holčička těsně po narození, muž umírající na AIDS nebo mafián v kaluži krve. To jsou jen některé ze...

Macrona rozdrtila krajní pravice, rozpustí parlament a vypíše volby

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Na ozdravném pobytu se dětem rozjely zažívací potíže, záchranáři jich šest odvezli

13. června 2024  14:15

Šest dětí a dva dospělí v noci převezli záchranáři z hotelu Orlík na Příbramsku do nemocnice....

OBRAZEM: Tělo na těle. Do megavězení v Salvadoru přivezli další dva tisíce vězňů

13. června 2024  14:11

Do věznice v Salvadoru s kapacitou 40 tisíc osob, která je považována za největší na americkém...

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Hunterův jaderný laptop začal tikat. Teď vůbec nejde o syna, ale o tatínka

13. června 2024

Premium Takže Hunter Biden je usvědčený zločinec a média, jež jsou hlídacími pejsky jeho tatínka Joea...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...