George Bush a Donald Tusk na březnové schůzce ve Washingtonu.
| foto: Profimedia.cz
"Dosáhli jsme dohody s Američany. Vyjednavači už jen dolaďují smlouvu," řekl večer v televizním interview polský premiér Donald Tusk. Před devátou večer středoevropského času pak polská i americká strana smlouvu podepsaly.
"Tato dohoda bude obsahovat deklaraci americké vojenské spolupráce v případě napadení Polska třetí stranou," sdělil již předtím jeden ze zdrojů z Tuskova kabinetu.
Dohodě předcházely dva dny tvrdého vyjednávání, ke kterým do Varšavy přijel hlavní americký vyjednavač John Reed. Tuskova vláda argumentovala strachem z ruské reakce a požadovala přítomnost amerických vojáků a rozmístění protiletadlových střel Patriot v Polsku.
Tusk: Ruská invaze do Gruzie posílila naše argumenty
Polákům přišla vhod ruská invaze do Gruzie. "Ruská vojenská akce proti Gruzii posílila naše argumenty," řekl už v úterý premiér Tusk.
USA nakonec podle agentury Reuters Polsku v klíčových požadavcích ustoupily. "Tato dohoda znamená trvalé rozmístění Patriotů v Polsku a do roku 2012 také zřízení americké vojenské základny," řekl zdroj z Tuskovy vlády. Sám premiér označil dohodu za "překročení Rubikonu".
Posun v jednání uvítala i česká vláda. "Vítáme to, že se Polsko a Spojené státy přiblížily k dohodě," řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.
Ještě před dvěma dny se přitom dosažení dohody nezdálo tak reálné. Tusk odvolal hlavního vyjednavače o raketách Witolda Waszczykowského. Potrestal ho za to, že otevřeně kritizoval polskou vládu za dosavadní neúspěch v jednání. - čtěte více o odvolání polského vyjednavače
. Jak postupovalo jednání O protiraketové obraně
22. května 2006 - Americký deník International Herald Tribune napsal, že Washington chce protiraketovou základnu vybudovat v Česku nebo Polsku.
20. ledna 2007 - Český premiér Topolánek oznámil, že USA chtějí v ČR vybudovat radarovou část a raketovou v Polsku.
24. května 2007 - USA zahájily oficiální jednání s Varšavou.
21. října 2007 - V polských volbách zvítězila opoziční Občanská platforma (PO) Donalda Tuska.
14. prosince 2007 - Kongres USA stanovil podmínky pro raketovou obranu v ČR a Polsku.
9. ledna 2008 - Polsku premiér Tusk prohlásil, že podmínkou souhlasu s protiraketovou základnou je zvýšení bezpečnosti Polska.
1. února 2008 - Americká ministryně zahraničí Riceová jedná se svým polským protějškem Sikorským ve Washingtonu. Pak vyslovuje podporu požadavku modernizace polské protivzdušné obrany.
7. března 2008 - Podle Tuska si americká vláda vyžádala šest měsíců na přípravu nabídky pro modernizaci polské armády.
10. března 2008 - Prezident Bush po setkání s Tuskem potvrdil, že USA pomohou Polsku modernizovat armádu.
6. dubna 2008 - Podle ruského prezidenta Putina by obavy Moskvy z protiraketového systému mohla rozptýlit trvalá přítomnost ruských expertů v objektech. Návrh okamžitě odmítli čeští i polští politici.
3. května 2008 - Prezident Bush požádal Kongres o 20 milionů dolarů (skoro 330 milionů Kč) na vojenskou pomoc pro Polsko.
14. května 2008 - Sněmovna reprezentantů USA doporučila škrtnout přes polovinu z více než 700 milionů dolarů (na 11 miliard Kč), které vláda žádala na příští rok k financování protiraketového štítu.
23. května 2008 - Rusko a Čína odsoudily záměr USA vybudovat systém protiraketové obrany. Podle nich se tím naruší mezinárodní rovnováha.
24. května 2008 - 1 .června - Jednání se komplikují. USA říkají, že modernizaci armády by si z většiny mělo platit samo Polsku. Alternativou k umístění základny je prý Litva.
7. července 2008 - Polský ministr zahraničí Sikorski se ve Washingtonu nečekaně setkal s Condoleezzou Riceovou.
8. července 2008 - ČR a USA podepsali smlouvu o vybudování radarové základny v Brdech.
12. srpna 2008 - Tusk odvolal hlavního polského vyjednávače Waszczykowského. Jednání od teď vede šéf diplomacie Sikorski.
14. srpna 2008 - Dosažení dohody. USA slíbily Polákům větší vojenskou spolupráci při obraně země.
Zdroj: ČTK
|