Měla to být nudná tiskovka, omyl aparátčíka však zbořil Berlínskou zeď

  8:01aktualizováno  8:01
Přesně před 25 lety vyslal Volker Warkentin do světa zprávu, která změnila svět. Východní Němci mohou s okamžitou platností vycestovat, vzkázal klientům agentury Reuters. Informace rychle doputovala k tisícům Berlíňanů a symbol studené války jejich nápor neustál. Stála za tím chyba tiskového mluvčího.

Nestává se často, aby oznámení historického významu padlo vlastně omylem, jako přídavek jinak ubíjející a nudně úřední tiskové konference.

Pád Berlínské zdi

Komunistická vláda Východního Německa ale třaskavou informaci o otevření hraničních přechodů do Západního Berlína zveřejnila právě takto. Zprávě vedoucí k pádu Berlínské zdi tak naslouchala jen hrstka unavených novinářů, zavzpomínal na 25 let staré události tehdejší reportér.

Tisková konference člena politbyra a mluvčího vládnoucí Jednotné socialistické strany Německa Güntera Schabowského 9. listopadu 1989 měla být zcela rutinní záležitostí. Politik celou hodinu četl zápis o výsledku stranického jednání.

Dusnou místnost bez oken v prvním patře mezinárodního tiskového střediska proto řada novinářů postupně opustila. Někteří odešli domů, jiní zašli do restaurace, kde pohyb zahraničních korespondentů standardně monitorovala tajná policie skrytými kamerami.

Ačkoli vláda Východního Německa už několik měsíců čelila tlaku, aby svým občanům dala možnost volně cestovat, nic z průběhu konference nenaznačovalo, že by se v této ostře sledované záležitosti cokoli podstatného změnilo. Když ovšem novináři dostali prostor pro dotazy, ozval se reportér italské agentury ANSA Riccardo Ehrman.

Fotogalerie

Na Schabowského se obrátil právě s otázkou na cestování občanů NDR do zahraničí. A na to, co přišlo, nebyl nikdo připravený. „Tedy... dnes jsme rozhodli... přijmout nařízení, které dovoluje každému občanovi NDR... opustit Východní Německo přes jakýkoli hraniční přechod,“ řekl poněkud dezorientovaný Schabowski, který jako by ani nevěřil vlastním slovům. Všichni novináři oněměli úžasem a nevěřícně na sebe zírali. 

Východní Němci měli čekat do rána. Ale nikdo jim to neřekl

Na otázku, kdy nařízení vstoupí v platnost, pak politik odpověděl: „Podle mých informací... je to ihned, neprodleně,“ a zoufale se přitom probíral papíry, které ležely před ním, jako by hledal více informací. 

Němci prchali i přes ambasády

Pádu Berlínské zdi předcházel hromadný úprk východních Němců do Polska, Maďarska i Československa.

Desítky tisíc lidí se v září 1989 tísnily na ambasádách Západního Německa, kde čekali na povolení k odchodu na druhou stranu „opony“.

30. září vystoupil na balkón Lobkovického paláce tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Genscher a pronesl památnou větu o tom, že „odchod je možný.“

Své čekání na svobodu si někdejší uprchlíci letos připomněli přímo v Praze (o setkání čtěte zde).

Později se ukázalo, že Schabowski u schvalování nařízení o otevření hranic nebyl a nevěděl, že se zveřejněním se mělo čekat až do brzkého rána dalšího dne. Lidem se měla zdůraznit potřeba zažádat u příslušných úřadů o víza a otevření hranic mělo probíhat v poklidu. To se však nakonec nestalo.

„Vyběhl jsem tři patra do své kanceláře a vzrušeně napsal nejdůležitější zprávu své kariéry,“ vzpomíná bývalý reportér Volker Warkentin. Už v 19:02, šest minut poté, co Schabowski osudnou větu vyřkl, vyslal do světa osudovou „fleš“ - tedy stručné avízo, které novináře po celém světě upozorňuje, že se právě stalo něco důležitého a mají počkat na další zprávy.

„Východní Němci mohou s okamžitou platností odejít do Západního Německa, říká Schabowski,“ zněla první zpráva, která se rozletěla éterem. A strhla v něm doslova lavinu. Už o hodinu později před hraničními přechody čekaly stovky obyvatel východního Berlína.

Pohraničníci, kteří měli zákaz používat zbraně, přílivu euforického davu nakonec podlehli. Jako první byl otevřen přechod v ulici Bornholmer Strasse a dvě minuty po půlnoci hlásila východoněmecká policie: „Všechny přechody otevřeny. Zeď padla.“

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Pokud vyšetřování potvrdí zodpovědnost Íránu, Saúdská Arábie zareaguje

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na...

Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz