Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záložní plán. Němci v případě nouze převezmou pacienty, potvrdil Petříček

  15:55aktualizováno  17:21
Česko jedná o záložním plánu, že by Německo v případě nouze nabídlo svá lůžka českým pacientům s koronavirem. Redakci iDNES.cz to potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle něj už taková dohoda existuje. Na pracovní úrovni pomoc přislíbilo Sasko i Bavorsko, česká vláda zatím o ni oficiálně nepožádala.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | foto: František VlčekMAFRA

„Dohoda s Německem skutečně existuje, je to pro nás v tuto chvíli záložní plán pro případ, že by bylo naše zdravotnictví přetíženo. Doufáme, že to nebude potřeba, ale chceme být připraveni na vše. Co se týká právní stránky věci, tak tu máme vyřešenu - např. jak bychom takovou péči zaplatili,“ sdělil portálu iDNES.cz český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„O přesných počtech lůžek jsme se zatím nebavili, když jsme podobnou variantu řešili na jaře, tak se jednalo o několik desítek lůžek. Každý týden máme jednání se Sasy, Bavory a také se zástupci spolkové vlády Německa, kde řešíme jak společný postup v boji s covidem, tak právě i tyto krizové možnosti,“ dodal.

Podle německého deníku Tag24 saský premiér Michael Kretschmer přislíbil, že v případě nouze Sasko přijme české pacienty. Kretschmer přitom v rozhovoru s deníkem Der Spiegel jmenoval navrátilce ze zahraničí, kteří jeli na dovolenou „do (rakouského) Ischglu nebo do České republiky“ jako hlavní zdroj šíření infekce v Sasku.

Podle serveru Tag24 ale Sasko zatím nevyvodilo ze zhoršené epidemiologické situace v sousední zemi žádné závěry a stále umožňuje obyvatelům Česka cestovat na dobu 24 hodin do spolkové země. „Jsme vysoce závislí na českých zaměstnancích,“ cituje server Kretschmera,

Pomoc hlavně nejpostiženějším zemím? Pro Česko nefér, vytkl Babiš EU

Premiér Andrej Babiš řekl novinářům před odletem do Bruselu, že kvůli očekávanému počtu nemocných hovořil „s bavorskou stranou“. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová potvrdila, že na pracovní úrovni existuje dohoda i s Bavorskem. Oficiálně česká vláda o pomoc zatím nepožádala.

“Bavorský premiér Markus Söder dnes na tiskové konferenci po zasedání bavorského kabinetu oznámil, že Bavorsko je v případě potřeby připraveno přijmout české pacienty s covid-19 z Česka,” řekl deníku MF DNES mluvčí bavorského kancléřství Volker Ellerkmann. 

Europoslanec Tomáš Zdechovský na svých stránkách uvedl, že s bavorskou a saskou vládou o žádné pomoci nikdo z čeké strany nejednal. „Nevím, kde pan europoslanec k takové informaci přišel,“ odmítla Zdechovského tvrzení Štíchová.

Saský premiér už dříve oznámil zdravotnickou pomoc Česku v boji s koronavirem. Sasko v květnu předalo Liberci 2 400 odběrových sad na testy na koronavirus a 5 000 respirátorů třídy FF 2

„Ohledně zdravotnické spolupráce teď v době covidu jsme na expertní úrovni v kontaktu s německou stranou, saskou i bavorskou, a hledáme cestu, jak v případě potřeby postupovat, a to na bázi reciprocity,“ uvedl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Evropská solidarita. Německé nemocnice přijímají pacienty z Itálie a Francie

Poukázal na to, že vzhledem k opakovaným změnám ve vývoji pandemie je nutné být připraven. „Rozhodování se budou dělat na úrovni ministerstva zdravotnictví, ale my můžeme konstatovat velkou ochotu na obou stranách nalézt v případě potřeby dobré řešení. Samozřejmě věříme, že k takové situaci nedojde a naše spolupráce zůstane na úrovni společného cvičení,“ dodal Kafka.

Premiér Babiš oznámil, že stát už tento víkend začne zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice kvůli koronavirové epidemii. V sobotu by měla začít výstavba lůžkových kapacit v areálu výstaviště Letňany. Lůžek bude 500, výstavbu zajistí armáda, oznámil šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček.

Ve středu přibylo v Česku rekordních 9 544 prokázaných případů covidu-19. Dosavadní maximum z minulého pátku bylo o 927 nižší. Během dne nemoci podlehlo 35 lidí, počet aktuálně infikovaných přesáhl 77 tisíc. V nemocnicích je hospitalizováno 2 678 pacientů, 518 z nich ve vážném stavu, vyplývá z aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví.

Autoři: ,

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...