Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Německo je i po 30 letech rozdělené, mezi západem a východem je řada rozdílů

  19:30
V životech a postojích Němců na západě a na východě přetrvává řada rozdílů i třicet let po znovusjednocení. Dokládají to studie, podle kterých se mnoho lidí na východě země stále cítí jako občané druhé kategorie. Rostoucím problém východu Německa je podle odborníků také nárůst pravicového extremismu, jenž vláda dlouho nebrala dostatečně vážně.

Berlínská zeď v roce 1990 | foto: Profimedia.cz

„Doufal jsem, že třicet let po sjednocení Německa budeme mnohem dále, než jsme,“ prohlásil ve výroční zprávě vládní zmocněnec pro nové spolkové země Marco Wanderwitz. Řada rozdílů přetrvává podle Wanderwitze například ve mzdách, v péči o děti či v důvěře v politické vůdce a státní instituce.

K největším rozdílům mezi někdejším východem a západem patří práce. Ačkoli východní Němci získají s menší pravděpodobností vedoucí pozici, mají zároveň větší šanci na manažerskou funkci než jejich krajané ze západu.

Západoněmecké ženy vydělávají o 21 procent méně než muži, na východě je to jen 6 procent. Rok po sjednocení mělo placenou práci v Německu pouze 55 procent žen na západě ve srovnání s 67 procenty žen na východě.

V obou částech země jsou ženy odpovědné za většinu péče o děti a je mnohem pravděpodobnější, že budou pracovat na částečný úvazek než muži.

Wanderwitz podle listu The Guardian uvedl, že v mnoha ohledech se východ Německa výrazně přiblížil či dokonce srovnal s celoněmeckým průměrem. Například otázku výše mezd už nevidí jako problém nových spolkových zemí, protože strukturálně silné i slabé oblasti jsou také na severu a jihu.

Německo je v mnoha ohledech stále rozdělené

„Už to není čistě východoněmecké téma,“ řekl. Za pozitivní označil i to, že HDP se na východě od roku 1990 zečtyřnásobil, čímž nyní překonává mnohé evropské oblasti nejen na východě Evropské unie, ale také na západě.

Faktem však zůstává, že mzda východního Němce je stále pouze 88 procent platu západního Němce. Výkon ekonomiky nových spolkových zemí, tedy NDR, dosahuje nyní 79,1 procenta spolkového průměru. Podle loňské výroční zprávy o německé jednotě to bylo o čtyři procentní body méně.

Za svobodou. Jak východní Němci v roce 1989 mířili přes Prahu na Západ

Východní Německo má také více lidí bez práce, nižší ceny pozemků a nižší daňové příjmy.

„Německo v mnoha ohledech působí, že je stále rozděleno,“ uvedl v pondělí deník TAZ a dodal, že rozporuplná je i skutečnost, že Wanderwitz má i po třiceti letech od znovusjednocení titul „vládní zmocněnec pro nové spolkové země“. „Zní to, jako když je mentorem pro problémové žáky,“ napsal deník.

Růst pravicového extremismu se nedaří zastavit

Wanderwitz upozornil, že problémem, který se nedaří řešit, je růst pravicového extremismu na východě, což vnímá jako ohrožení demokracie. 

Zatímco podle průzkumů ve starých spolkových zemích považuje demokracii za nejlepší politické uspořádání státu 91 procent lidí, na východě jich je jen 78 procent. Rozdílný je na východě rovněž přístup k cizincům.

Podle Wanderwitze je nezbytné, aby se Berlín v této věci více východu věnoval, aby lépe naslouchal starostem a problémům tamních obyvatel a aby rozvojem občanského dialogu zabránil přenosu radikálních světonázorů na další generace.

Prokletí NDR. Na místa šéfů nemají Němci z východu šanci, volají po kvótách

„Navzdory všem úspěchům v procesu sjednocení se dřívější rozdělení stále projevuje v životech lidí na východě a západě,“ říká Susanne Dähnerová z Berlínského institutu pro populaci a rozvoj.

Podle Dähnerové se čtyři z deseti východních Němců v průzkumech cítili být považováni za občany druhé kategorie, nebo že jejich původ hrál v jejich životech větší roli než v životě západních Němců. „Dokonce i v generaci těch, kteří se narodili ve sjednoceném Německu,“ popsala.

Na západě pracuje čím dál víc matek s dětmi

Bilanci k 30. výročí znovusjednocení Německa vydal také institut DIW, který poukázal na to, že v minulosti vždy platilo, že východ se musí přizpůsobit západu. „Výzkumy ukazují, že obě strany se vzájemně přizpůsobily,“ uvedl šéf institutu Marcel Fratzscher. 

KOMENTÁŘ: Zeď v hlavě, nejen německé. Západ je zemí BMW, Východ škodovky

Příkladem je zvýšení počtu pracujících matek s malými dětmi na západě Německa, především v oblastech, kde se po sjednocení usadili Němci z východu. V takových regionech se tímto přistěhovalectvím změnily sociální a kulturní normy.

Velký rozdíl DIW vidí v nižších příjmech starších lidí, které jsou na východě oproti západu zhruba 80procentní. 

Rychlou změnu v tomto sektoru nelze podle institutu očekávat. I životní úroveň seniorů na západě Německa je obecně vyšší, neboť se na rozdíl od svých východních protějšků mohou opírat o větší zdroje díky soukromému důchodovému pojištění či příjmům z nemovitostí.

Připomeňte si historické okamžiky, když padala Berlínská zeď:

4. listopadu 2014

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Pryč s Pinochetovým dědictvím. Chilané v referendu podpořili přepsání ústavy

Obyvatelé Chile se v nedělním referendu jasně vyslovili pro vytvoření nové ústavy, která by měla nahradit současnou...

Macron dráždí muslimy, zuří Pákistán a žádá zákaz islamofobie na Facebooku

Pákistán si v pondělí předvolal francouzského velvyslance, aby mu sdělil svou nespokojenost s šířením nenávisti proti...

Místopředseda Bundestagu Oppermann náhle zemřel při natáčení pro televizi

Místopředseda německého Spolkového sněmu a dlouholetý sociálnědemokratický poslanec Thomas Oppermann zemřel v neděli po...

Ženy se na letišti musely svléct donaha. Prohlíželi je, jestli neporodily

Australské úřady se zabývají incidentem, který se odehrál před letem z Dauhá do Sydney. Těsně před odletem musely...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Mohlo by vás zajímat