Berlínská zeď v roce 1990

Berlínská zeď v roce 1990 | foto: Profimedia.cz

Německo je i po 30 letech rozdělené, mezi západem a východem je řada rozdílů

  • 159
V životech a postojích Němců na západě a na východě přetrvává řada rozdílů i třicet let po znovusjednocení. Dokládají to studie, podle kterých se mnoho lidí na východě země stále cítí jako občané druhé kategorie. Rostoucím problém východu Německa je podle odborníků také nárůst pravicového extremismu, jenž vláda dlouho nebrala dostatečně vážně.

„Doufal jsem, že třicet let po sjednocení Německa budeme mnohem dále, než jsme,“ prohlásil ve výroční zprávě vládní zmocněnec pro nové spolkové země Marco Wanderwitz. Řada rozdílů přetrvává podle Wanderwitze například ve mzdách, v péči o děti či v důvěře v politické vůdce a státní instituce.

K největším rozdílům mezi někdejším východem a západem patří práce. Ačkoli východní Němci získají s menší pravděpodobností vedoucí pozici, mají zároveň větší šanci na manažerskou funkci než jejich krajané ze západu.

Západoněmecké ženy vydělávají o 21 procent méně než muži, na východě je to jen 6 procent. Rok po sjednocení mělo placenou práci v Německu pouze 55 procent žen na západě ve srovnání s 67 procenty žen na východě.

V obou částech země jsou ženy odpovědné za většinu péče o děti a je mnohem pravděpodobnější, že budou pracovat na částečný úvazek než muži.

Wanderwitz podle listu The Guardian uvedl, že v mnoha ohledech se východ Německa výrazně přiblížil či dokonce srovnal s celoněmeckým průměrem. Například otázku výše mezd už nevidí jako problém nových spolkových zemí, protože strukturálně silné i slabé oblasti jsou také na severu a jihu.

Německo je v mnoha ohledech stále rozdělené

„Už to není čistě východoněmecké téma,“ řekl. Za pozitivní označil i to, že HDP se na východě od roku 1990 zečtyřnásobil, čímž nyní překonává mnohé evropské oblasti nejen na východě Evropské unie, ale také na západě.

Faktem však zůstává, že mzda východního Němce je stále pouze 88 procent platu západního Němce. Výkon ekonomiky nových spolkových zemí, tedy NDR, dosahuje nyní 79,1 procenta spolkového průměru. Podle loňské výroční zprávy o německé jednotě to bylo o čtyři procentní body méně.

Za svobodou. Jak východní Němci v roce 1989 mířili přes Prahu na Západ

Východní Německo má také více lidí bez práce, nižší ceny pozemků a nižší daňové příjmy.

„Německo v mnoha ohledech působí, že je stále rozděleno,“ uvedl v pondělí deník TAZ a dodal, že rozporuplná je i skutečnost, že Wanderwitz má i po třiceti letech od znovusjednocení titul „vládní zmocněnec pro nové spolkové země“. „Zní to, jako když je mentorem pro problémové žáky,“ napsal deník.

Růst pravicového extremismu se nedaří zastavit

Wanderwitz upozornil, že problémem, který se nedaří řešit, je růst pravicového extremismu na východě, což vnímá jako ohrožení demokracie. 

Zatímco podle průzkumů ve starých spolkových zemích považuje demokracii za nejlepší politické uspořádání státu 91 procent lidí, na východě jich je jen 78 procent. Rozdílný je na východě rovněž přístup k cizincům.

Podle Wanderwitze je nezbytné, aby se Berlín v této věci více východu věnoval, aby lépe naslouchal starostem a problémům tamních obyvatel a aby rozvojem občanského dialogu zabránil přenosu radikálních světonázorů na další generace.

Prokletí NDR. Na místa šéfů nemají Němci z východu šanci, volají po kvótách

„Navzdory všem úspěchům v procesu sjednocení se dřívější rozdělení stále projevuje v životech lidí na východě a západě,“ říká Susanne Dähnerová z Berlínského institutu pro populaci a rozvoj.

Podle Dähnerové se čtyři z deseti východních Němců v průzkumech cítili být považováni za občany druhé kategorie, nebo že jejich původ hrál v jejich životech větší roli než v životě západních Němců. „Dokonce i v generaci těch, kteří se narodili ve sjednoceném Německu,“ popsala.

Na západě pracuje čím dál víc matek s dětmi

Bilanci k 30. výročí znovusjednocení Německa vydal také institut DIW, který poukázal na to, že v minulosti vždy platilo, že východ se musí přizpůsobit západu. „Výzkumy ukazují, že obě strany se vzájemně přizpůsobily,“ uvedl šéf institutu Marcel Fratzscher. 

KOMENTÁŘ: Zeď v hlavě, nejen německé. Západ je zemí BMW, Východ škodovky

Příkladem je zvýšení počtu pracujících matek s malými dětmi na západě Německa, především v oblastech, kde se po sjednocení usadili Němci z východu. V takových regionech se tímto přistěhovalectvím změnily sociální a kulturní normy.

Velký rozdíl DIW vidí v nižších příjmech starších lidí, které jsou na východě oproti západu zhruba 80procentní. 

Rychlou změnu v tomto sektoru nelze podle institutu očekávat. I životní úroveň seniorů na západě Německa je obecně vyšší, neboť se na rozdíl od svých východních protějšků mohou opírat o větší zdroje díky soukromému důchodovému pojištění či příjmům z nemovitostí.

Připomeňte si historické okamžiky, když padala Berlínská zeď:

4. listopadu 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video