Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident  Emmanuel Macron (10....

Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron (10. prosince 2021) | foto: Profimedia.cz

Mezi Paříží a Berlínem to skřípe kvůli energiím, zrušily jednání vlád

  • 14
Soukromá večeře v kancléřství na Den německé jednoty, procházka kolem Braniborské brány, zdvižené palce na schodech Elysejského paláce. Emmanuel Macron a Olaf Scholz neustále dávají najevo své přátelství. Jako by se chtěli odvrátit od váhavé spolupráce za éry Angely Merkelové. Teď však zrušili schůzku plánovanou na 26. října a veřejně tak odhalili své neshody.

S rozrůstajícím se seznamem neshod mezi Paříží a Berlínem a pod vlivem krize se během pár týdnů projevy solidarity změnily v jízlivost a zatrpklost. Zatím posledním důkazem nedůvěry mezi oběma zeměmi je zrušení každoročního setkání obou vlád, které se mělo konat poprvé od Scholzova nástupu do funkce, píše berlínský zpravodaj francouzského deníku Le Figaro.

Od založení tradice těchto schůzek v roce 2003 Jacquesem Chirakem je setkání zrušeno poprvé. Mezi Paříží a Berlínem to „pořádně skřípe“, řekl Le Figaru francouzský diplomat. Naopak francouzský ministr financí Bruno Le Maire se snaží snížit význam odvolání schůzky argumentem, že „je to problém v harmonogramu, který nemá absolutně žádnou souvislost s politickými obtížemi“.

V dlouhém seznamu vzájemných neshod představuje řešení energetické krize v rámci Evropské rady jen špičku ledovce. Je však dostatečně velká na to, aby tandem vykolejil. Macron a Scholz čelí výzvě, kterou představuje faktické zastavení dodávek ruského plynu, vytvořením „aliance egocentristů“, kritizuje státníky německý Der Spiegel ve svém úvodníku.

Ťuknutí pěstí a drahý Olaf. Macron se sešel s novým německým kancléřem

Týdeník vyčítá německé vládě, že využívá svého rozpočtového vlivu a vydává 200 miliard eur pouze ve prospěch svých občanů, aniž to konzultovala se svým partnerem, a riskuje tak destabilizaci vnitřního trhu Evropské unie.

„Nemůžeme lpět na národních politikách, protože by to rozklížilo evropský kontinent. Existuje solidarita Evropy vůči Německu a je normální, že tu bude i solidarita Německa vůči Evropě,“ řekl v úterý Macron francouzskému deníku Les Échos. Scholzova vláda přitom odmítá myšlenku společného financování energetiky, které by fungovalo na obdobném principu jako postpandemické plány, které zavedl Macron s Merkelovou.

„Na rozdíl od zdravotnické krize máme teď problém s nabídkou, ale ne s poptávkou, a náš problém je inflace. Nevidím žádný důvod pro nový evropský fiskální nástroj,“ řekl ve středu německý ministr financí Christian Lindner. Berlín nesouhlasí ani se stanovením horního limitu cen plynu.

Paříž nepotěšil ani výsledek víkendové diskuse německých Zelených o jaderné energetice, zejména proto, že ekologicky orientovaná strana byla donedávna považována za nejvíce proevropskou ve vládní koalici. Francie teď kvůli odstávce svých jaderných elektráren dostává elektřinu z Německa.

Elektřina výměnou za plyn. Německo a Francie si pomáhají v řešení krize

Berlín však za tříměsíční prodloužení těchto dodávek od Paříže očekává podporu prodloužení plynovodu MidCat ze Španělska do Francie, kterým by tekl plyn, a v budoucnu i vodík, až do Německa. Berlín v projektu vidí „evropskou energetickou spolupráci“ a Francouze má za pokrytce, kteří chrání své podniky.

Paříž projekt MidCat odmítá a vodík chce do sítě dodávat přes vlastní, již existující infrastrukturu. Španělský premiér Pedro Sánchez je na straně Berlína. Francouzské ministerstvo zahraničí nicméně tvrdí, že je německý přístup k projektu MidCat přinejmenším neobratný, ne-li zmatený.

Španělsko a Německo chtějí nový plynovod MidCat. Proti nim ale stojí Francie

Je to především příznačné pro německou horečnatou snahu nahradit dodávky plynu z Ruska nekoordinovaným hledáním alternativ, dodává. Je však potřeba přiznat, že Scholz svou návštěvou zemí Perského zálivu, zejména Kataru, největšího světového vývozce LNG, pouze kráčel ve stopách amerického prezidenta Joea Bidena a Macrona.

Na druhou stranu v době, kdy EU – a francouzsko-německý tandem – oficiálně považuje rozvoj takzvaného. zeleného vodíku za jednu ze svých priorit, uzavřel kancléř konkurenční partnerství se Saúdskou Arábií. Už koncem srpna tentýž Scholz podepsal s Kanadou mimoevropskou dohodu o spolupráci v oblasti zeleného vodíku. První dodávky zpoza Atlantiku do Německa jsou plánovány na rok 2025.

Zrušení francouzsko-německé rady ministrů, na níž se měly energetické otázky projednávat, je příznakem „nefunkčního dialogu“, míní šéf Komise pro studium francouzsko-německých vztahů (Cerfa) Éric-André Martin.

„Jakmile začnete rozmotávat klubko jejich vztahů, zjistíte, že mezi partnery je opravdu hodně dráždivých prvků,“ dodává Martin a zmiňuje zejména patovou situaci v diskusích o vojenské spolupráci. Na konci srpna se totiž Scholz ve svém projevu o plánované agendě EU ani slovem nezmínil o francouzsko-německých vojensko-průmyslových projektech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video