Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vlna uprchlíků dorazila do Maďarska, další cesta vede i přes Česko

  20:08
Středozemní moře se stalo pro uprchlíky velkým pohřebištěm. Syřané a Afghánci proto na útěku před válkou hledají nové cesty, jak se dostat na Západ. Tisíce z nich nyní volí cestu přes Maďarsko a situace na tamních hranicích začíná být neúnosná.
Ilegální imigranti se u srbské Subotice zabydleli v opuštěné továrně na cihly...

Ilegální imigranti se u srbské Subotice zabydleli v opuštěné továrně na cihly (15. prosince 2014) | foto: AP

Uprchlíci z Afghánistánu, Sýrie, Kosova i Albánie se pomalu ale jistě stávají noční můrou pro obyvatele příhraničních oblastí Maďarska. Stačí se podívat na statistiky - jen za rok 2013 v Maďarsku o azyl požádalo na 35 tisíc uprchlíků. O rok dříve jich přitom bylo 18 900. Obrovský nárůst je patrný i v rámci jednotlivých měsíců.

„Ano, Maďaři zaznamenali v druhé polovině roku 2014 dramatický nárůst žádostí o azyl. V jediném měsíci září 2014 to bylo dokonce 4 895 žádostí, což je mimochodem více než celkový počet žadatelů o azyl v ČR za posledních pět let,“ uvedl pro iDNES.cz Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Co za takto obrovským nárůstem stojí?

Přijetí syrských uprchlíků

Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) počátkem prosince na setkání v Ženevě 28 zemí uvedlo, že jsou připraveny přijmout přes sto tisíc syrských uprchlíků, kteří jsou dnes v zemích sousedících se Sýrií (více o možném přijetí Syřanů zde). Bez ohledu na výzvy UNHCR je dosud v Evropě a v ostatním světě počet přijatých imigrantů velmi nízký. Podle údajů této instituce z konce října požádalo od roku 2011 v celé Evropské unii o azyl 144 632 Syřanů a o něco nižší počet azyl získal.

V Evropě projevují větší iniciativu zejména Německo a Švédsko. Německo se snaží hrát ve světovém společenství roli jakéhosi motoru: podle údajů německého ministerstva zahraničí z loňského listopadu do země v posledních letech přijelo na 70 tisíc Syřanů. Ve Švédsku tvoří Syřané hlavní skupinu žadatelů o azyl.

Česká republika uprchlíky ze Sýrie přijmout odmítla. Česká republika nebude souhlasit ani se stanovením žádné kvóty, kolik syrských uprchlíků by která země Evropské unie měla přijmout (více zde). Za přijetí uprchlíků se postavila většina českých neziskových organizací. Na internetu také běží několik peticí na podporu syrských běženců.

Odpověď je jednoduchá – zprávy o potopených uprchlických plavidlech ve Středozemním moři (více o nich zde) a přísná imigrační politika Řecka a Bulharska. To dokonce na hranicích s Tureckem postavilo obrovský plot s ostnatým drátem. Má přes 33 kilometrů. Uprchlíci proto přes tyto země rychle projedou a nechají se chytit až v Maďarsku, které bylo v tomto ohledu nepřipravené.

„Spousta lidí sem přijde a chce, abychom je zadrželi. Požádají o azyl a jsou posláni do uprchlických center. Mnoho z nich pak zmizí kdesi v západní Evropě,“ popisuje situaci Kitty McKinseyová, mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pro střední Evropu.

Pro maďarské město Ásotthalom ležící u hranic se Srbskem jsou uprchlíci každodenním problémem. „Letos je situace v podstatě neúnosná,“ řekl agentuře AP starosta města Laszlo Toroczkai.

Letos v létě zorganizoval skupinu dobrovolníků, která pátrá po okolí města a uprchlíky odvádí na policii. V podstatě se jim pouze snaží zabránit, aby se potulovali po okolí a urychlí tak jejich přesun do uprchlických center.

Uprchlíci z Kosova i Sýrie

Asi polovina uprchlíků pochází z Kosova. „Odešla jsem, protože jsem se chtěla postavit na vlastní nohy,“ svěřila se 22letá Albana Šabání, která z Kosova odjela spolu se svým manželem. Ani jeden z nich nemohl ve své vlasti najít práci. Autobusem se nejprve dostali do srbské Subotice na hranici s Maďarskem. Pak s pomocí GPS v mobilním telefonu překročili hranice, a nechali se zadržet dobrovolníky z Ásotthalomu.

Druhou největší skupinou, která při cestě za novým životem zvolila „maďarskou trasu“, jsou Afghánci. Minulý rok jich maďarskou hranici překročilo asi 7 400. V těsném závěsu jsou Syřané  - Maďaři jich loni napočítali 6 600.

Jeden z uprchlíků, který se představil pouze jako „Palestinec ze Sýrie“ reportérům AP tvrdil, že celou cestu z Damašku až do Maďarska absolvoval po svých. Podle maďarských úřadů však uprchlíci většinou využívají služeb pašeráků, kteří jim za velké sumy pomohou překonat turecké hranice a dopraví je přes celý Balkán.

Uprchlíci mají jen výjimečně platné doklady. Po zadržení je čeká lékařská prohlídka, sejmutí otisků prstů a ubytování v uprchlických centrech. Zde dostanou vlastní lůžko a pravidelnou stravu.

V Maďarsku však většina z nich nezůstane. „Podle odhadů kolegů z Maďarského helsinského výboru více než 70 % žadatelů nechce v Maďarsku zůstat a nejčastěji volí cestu vlakem nebo auty dále na západ,“ uvedl Rozumek. Vysněnou destinací je Rakousko, Německo, řada z nich se touží dostat do Velké Británie.

„Spousta lidí se chce shledat se svými rodinami, jiní by však v Maďarsku rádi zůstali, pokud by zde byly lepší programy integrace,“ myslí si Kitty McKinseyová a apeluje na maďarskou vládu, aby se zasadila o pomoc pro ty uprchlíky, kteří zde chtějí začít nový život.

Apel je to však zřejmě zbytečný. Premiér Viktor Orbán se nechal slyšet, že je striktně proti „liberálním uprchlickým zákonům“. Uprchlíky to však podle všeho neodradí, obyvatelé Ásotthalomu se prý od svých známých z Kosova dozvěděli, že některé tamní vesnice se téměř celé rozhodly odejít do Maďarska.

Podívejte se do utečeneckého tábora v Libanonu

5. ledna 2015

Vlak do Hamburku

Uprchlíci se Sýrie a Afghánistánu v loňském roce v některých případech skončili také v Česku. Policisté na jižní Moravě do konce listopadu loňského roku zadrželi 255 cizinců. Mezi zadrženými byly i celé rodiny (více se dočtete zde). „Jezdí hojně i přes Slovensko a Českou republiku, nejčastěji vlakem Budapešť - Bratislava - Brno - Praha - Berlín - Hamburg,“ potvrzuje Rozumek.

„Česká policie je chytá, zpravidla až před Děčínem, pak je umísťujeme do detence v Bělé - Jezové a následně jsou podle Dublinského nařízení EU transferováni zpět do Maďarska,“ dodává.

Podle Rozumka nikdo ze zadržených uprchlíků nechce zůstat ani u nás, ani na Slovensku. „Po transferu zpět do Maďarska to zkouší znovu a znovu na Západ. Bylo by velmi zajímavé zjistit, kolik nás tento ping pong podle EU pravidel stojí na ubytování v Bělé a na letenkách zpět do Maďarska,“ ptá se Rozumek.

Ideální řešení neexistuje, míní experti

Podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové ideální postup, jak otázku uprchlíků vyřešit, neexistuje.

„Jsem přesvědčená o tom, že Evropa musí pomoci a uprchlíky, kteří přicházejí, přijímat. Na ochraně života a pomoci v nouzi a trpícím stojí naše civilizace a demokracie. Jsou to lidé, kteří utíkají ze strachu o život a neměli jinou volbu než odejít ze svého domova. Osobně jsem přesvědčená o tom, že Evropa má zdroje na to, aby uprchlíky přijímala. Bude to zřejmě znamenat, že se všichni budeme muset uskromnit a budeme o něco chudší,“ uvedla pro iDNES.cz.

Podle Rozumka by bylo ideální vytvořit v EU unifikovaný systém posuzování žádostí o azyl a umožnit tak příchod uprchlíků legálním způsobem. Následně by bylo nutné vytvořit také klíč pro přerozdělení úspěšných žádostí o azyl mezi jednotlivé členské státy EU.

„Tomu se ČR usilovně brání, protože k nám nikdo nechodí, jsme pozoruhodně islamofobní, přestože u nás muslimové téměř nežijí a také z této obavy nechceme nikomu z uprchlíků u nás pomáhat. A stejné je to na Slovensku. Jako vždy vyžíráme výhody členství v Unii - například volný pohyb osob pro nás a transfery uprchlíků  - a nechceme se na ničem finančně ani dobrovolným přijetím podílet,“ myslí si Rozumek.

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze Sýrie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 10. ledna 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 19865
Ano
Ano 2146
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....