Internetový gigant Google má své pobočky v šedesáti zemích světa a své služby nabízí v 130 jazycích. Nechybí samozřejmě ani ruština a ukrajinština. Ať se k ruské anexi Krymu postaví jakkoli, vždy bude někdo nespokojený, píše britský Guardian. Google se přesto snaží zavděčit všem.
Pokud navštívíte jeho ukrajinskou verzi (google.com.ua), uvidíte mapu poloostrova, jehož mořská hranice sice není zakreslená, ale jasně jsou vidět hranice autonomní republiky, která na Krymu existovala do letošního referenda o nezávislosti a připojení poloostrova k Rusku.
Tři verze krymské hranice |
Uživatelé ruské služby Googlu (google.ru) ovšem na severu poloostrova vidí jasnou státní hranici s Ukrajinou, Krym je tedy podle této mapy na Ukrajině nezávislý. Ostatní verze - mezi nimi i ta česká - volí kompromis. Krym je tu označený jako sporné území.
Není to poprvé, kdy se Google snaží vyjít vstříc všem stranám a ve svých lokálních mutacích ukazuje odlišné hranice, píše Guardian. Sporné území Aksai Čin, ležící severovýchodně od Kašmíru, například patří Indii nebo Číně, záleží, kde mapu otevřete.
Jiné internetové služby jako například Bing nebo OpenStreetMap prozatím letošní krymské události ignorují. Ruský vyhledávač Yandex ovšem Krym jasně ukazuje jako součást Ruska.