Smrt v ponorce Nautilus. Moře vydalo torzo ženy, Dánové viní kapitána

  14:08aktualizováno  14:08
Takovou zápletkou by nevymysleli ani ti nejdůmyslnější autoři skandinávských detektivek. Záhada zmizení novinářky Kim Wallové z ponorky dánského dobrodruha Petera Madsena už téměř dva týdny vzrušuje Dánsko i celý svět. Nyní se zdá, že kodaňská mordparta je blízko jejího vyřešení.

Třicetiletou švédskou novinářku viděli naposledy živou ve čtvrtek 10. srpna na palubě ponorky Nautilus dánského vynálezce Petera Madsena. Wallová se s ním vydala na projížďku kolem Kodaně, aby o něm a jeho osmnáctimetrovém stroji napsala článek pro magazín Wired.

Fotogalerie

O den později se Madsenova ponorka ztratila. Oproti původním plánům se nevrátila do Kodaně a přestala odpovídat na radiové volání. Do pátrání se zapojily dvě helikoptéry a tři lodě dánského námořnictva, úřady požádaly o pomoc i soukromé lodě vybavené sonarem.

Jedna z nich potopený čtyřicetitunový stroj o pár hodin později objevila v zátoce Køge jižně od Kodaně. Na palubě však byl jen Madsen. Na policii vypověděl, že Wallovou v noci vysadil v odlehlé části kodaňského přístavu.

Jenže žurnalistka, která psala i pro The New York Times, The Guardian či magazín Time, byla stále nezvěstná. Pátrací týmy pročesávaly moře kolem Kodaně v naději, že najdou její tělo. Madsen zpočátku popíral, že by v jejím zmizení hrál nějakou roli.

Posléze však svoji výpověď změnil. Prohlásil, že Wallová zemřela při nehodě na palubě plavidla a on její tělo pohřbil do moře. Tato skutečnost vyšla najevo až toto pondělí, kdy obhajoba i žalobce dali souhlas k zveřejnění Madsenovy výpovědi z 12. srpna. Do té doby to odmítali s ohledem na stav vyšetřování a rodinu švédské novinářky.

Bezhlavé torzo

V pondělí odpoledne nastal další zvrat: obyvatel ostrova Amager, na kterém leží jižní část dánské metropole, ohlásil hrůzný nález. „Je to torzo bez hlavy, rukou a nohou,“ řekl novinářům šéf kodaňské mordparty Jens Moller. „Ještě je velmi brzy na to, abychom mohli říci, že to je Kim Wallová. Nevíme, jestli je to ona,“ dodal Moller s tím, že torzo putovalo na pitvu a testy DNA.

Madsen byl minulý týden obviněn ze zabití z nedbalosti, a na tom se zatím nic nezměnilo. „Říká, že zemřela v ponorce a my mu věříme,“ poznamenal dánský policejní ředitel Steen Hansen. Jestli detektivové věří i tomu, že Wallová zemřela při nehodě, nechtěl komentovat. Madsenova advokátka uvedla, že její klient spolupracuje s policií a trvá na tom, že je nevinný.

Šestačtyřicetiletý Peter Madsen má v Dánsku postavení celebrity. Nesmlouvavý vynálezce postavil celkem tři ponorky a snil o tom, že se stane prvním amtérským astronautem v dějinách lidstva. Podařilo se mu shromáždit širkou komunitu fanoušků, s řadou lidí se ale kvůli své prudké povaze rozešel ve zlém.

„Pohádal se i se mnou. Ale tak to je asi s každým člověkem, kterého žene jeho vášeň,“ líčí Madsenův životopisec Thomas Djursing.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Bojovníci Islámského státu jsou v úzkých, střílí na vlastní rodiny na útěku

Baghúz opustily stovky žen a dětí. (11. února 2019)

Bojovníci Islámského státu (IS) začínají v Sýrii ztrácet poslední naději na výhru a střílí na členy svých vlastních...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Najdete na iDNES.cz