Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Haiti půl roku po ničivých otřesech: přibyly stany, pach mrtvých těl zůstal

  9:55
Na ulicích a v kempech stále žije 1,6 milionu lidí bez skutečného domova. Situace se výrazně nezlepšila ani půl roku po ničivém zemětřesení, při němž zahynulo podle odhadů vlády až 300 tisíc Haiťanů. Jak Haiti pomáhají Češi?
Provizorní přístřešky vznikají všude, v tomto případě mezi silničními pruhy na okraji Port-au-Prince.

Provizorní přístřešky vznikají všude, v tomto případě mezi silničními pruhy na okraji Port-au-Prince. | foto: Lucie Suchá, MF DNES

Jsou modré, černé, vzorované. Jsou šedé, modré. Jsou z plachet, plechů, ze dřeva, jsou z listů banánovníku. Jsou celtové. Jsou z hadrů. Jsou z lepenkových krabic. Jsou z koberců. Jsou z kusů oblečení. Jsou z igelitů. Jsou ze všeho a jsou všude.

Na silnicích, na chodnících, bývalých loukách, na zahradách, uprostřed polí i přímo před troskami prezidentského paláce. Stany, kterým zdejší lidé říkají domov. Lépe řečeno stany, které pro 1,6 milionu zdejších lidí domovem být musí.

Zemětřesení

Otřesy o síle 7 stupňů Richterovy škály přišly 12. ledna v 16:53 místního času. Zemřelo při nich podle různých odhadů 230 až 300 tisíc lidí. Dodnes žije 1,6 milionu lidí v provizorních přístřešcích a stanech. Někdejší americký prezident Bill Clinton, který je v čele výboru pro rekonstrukci Haiti včera v rozhovoru pro AP uvedl, že země, které se zavázaly poslat pomoc v celkové hodnotě 5,3 bilionu dolarů, zatím dostály svým závazkům jen z deseti procent. Týká se to i USA, které poskytly zatím 30 milionů místo slíbeného 1,15 bilionu. Tuto částku musí uvolnit Kongres (vše o zemětřesení na Haiti čtěte zde).

Pokud domovem můžete nazvat pár metrů čtverečních s matrací, na níž se v noci musí směstnat třeba i deset lidí. Tak vypadá Haiti půl roku po zemětřesení.

Haiti překvapilo a stále překvapuje. I odborníky. Přes miliardy dolarů, které sem proudí, přes statisíce lidí, kteří sem přijíždějí pomáhat, se tento stát jaksi zasekl ve fázi, kdy stále potřebuje akutní pomoc na zajištění základních potřeb.

Třeba na vodu nebo na stany. Tato fáze obyčejně přejde do tří měsíců. Jenže tohle je Haiti. Každý pokrok tu stojí tak nějak více peněz i času než v jiných zemích, které byly v minulosti stiženy katastrofou.

Proč? Protože Haiti je prostě jiné. Téměř 53 procent obyvatel starších patnácti let neumí číst a psát. Průměrný věk tu kvůli nemocem a pohromám dosahuje pouhých 20,5 roku (jen pro srovnání, v Česku je to 40,4 roku). Osmdesát procent obyvatel tu žije pod hranicí chudoby. Země nemá infrastrukturu. Stát dnes neplatí ani učitele či lékaře.

Haiti nyní zachraňují peníze z ciziny, mezi nimi i ty české. Ve sbírkách po katastrofě našetřili Češi téměř 130 milionů korun, celkem i s příspěvky magistrátů putovalo na Haiti necelých 160 milionů korun. V Americe v souvislosti s haitskou katastrofou zažily svou premiéru dárcovské SMS. - čtěte Amerika poslala Haiti přes SMS už tři miliony dolarů

Z českých peněz se zde staví klinika, ošetřují se nemocní, vznikla tu centra pro děti, platí se třeba i projekt Peníze za práci. V něm dostávají místní lidé pět dolarů za den za odklízení trosek či třeba za kopání příkopů u cest.

Ženy a děti přicházejí pro vodu na mytí, praní i pití k jedinému, byť znečištěnému zdroji. Nádrž nyní čeká za české peníze oprava. Během měsíce by měla být voda nezávadná.

Ženy a děti přicházejí pro vodu na mytí, praní i pití k jedinému, byť znečištěnému zdroji. Nádrž nyní čeká za české peníze oprava. Během měsíce by měla být voda nezávadná.

Češi tu mají dobré jméno. Obracejí se na ně i místní organizace s žádostmi o pomoc. I když by to mělo být logicky spíše naopak. Ti, kdo se spíše vyznají, by měli být místní. Tak například Marek Soos z české Adry hledal uprostřed noci umístění v sirotčinci pro dítě, které se objevilo ve městě Petit Goave a nevědělo, odkud je a kde má rodiče. Valérie Svobodová z Člověka v tísni zase pomáhala zajistit ošetření znásilněné holčičky.

Česká pomoc se většinou soustředí mimo hlavní město, kde působí nejvíce organizací z celého světa. A také na projekty, které by měly Haiťanům pomoci vyřešit nejen současnou situaci, ale pomoci i v budoucnu.

Ženy a děti přicházejí pro vodu na mytí, praní i pití k jedinému, byť znečištěnému zdroji. Nádrž nyní čeká za české peníze oprava. Během měsíce by měla být voda nezávadná.

Ženy a děti přicházejí pro vodu na mytí, praní i pití k jedinému, byť znečištěnému zdroji. Nádrž nyní čeká za české peníze oprava. Během měsíce by měla být voda nezávadná.

Třeba Robertě Berthideové. Z vesničky Pika přišla zrovna k trubce, z níž vytéká voda do blátivého koryta. Ve vodě stojí ženy a děti a odchytávají na první pohled čistou tekutinu do kbelíků, aby vypraly prádlo, nebo do kanystrů, aby ji donesly domů na vaření. Z podzemní nádrže vlastně vedou trubky tři. Dvě jsou však od zemětřesení nefunkční. Nádrž je porušená a voda uniká.

"To, že jí není dost, není jediný problém. Horší je, že víme, že není čistá. Máme z ní průjmy, problémy se žaludkem. Ale pořád je to jediný zdroj," říká Roberta. Uznává také, že to, že s ostatními ženami pere a koupe se nad nádrží, může vodu pod zemí znečistit.

Chudé Haiti:

Krvaví diktátoři, převraty či přírodní katastrofy

"Testy ukázaly, že počet bakterií v jejich vodě je pětinásobně větší, než je vůbec ta nejvyšší hygienická hranice," potvrzuje Marek Soos z Adry. Právě tato organizace bude ve vesnici nádrž rekonstruovat. A nově také instalovat úpravnu vody.

Jenže i přes obrovskou pomoc směřující na Haiti z celého světa vypadají ulice zasažených měst stejně jako pár týdnů po otřesech. Při okrajích silnic leží hromady sutin, trosky domů se většina majitelů ani nesnaží odklidit. To jen ti, kteří mají peníze na jejich rekonstrukci.

Děti a ženy chodí s kanystry pro vodu i ke zdrojům vzdáleným několik kilometrů.

Děti a ženy chodí s kanystry pro vodu i ke zdrojům vzdáleným několik kilometrů.

Jeden ze sirotků v College Pape Jean Paul II. ve městě Petit Goave, který přišel o rodiče během zemětřesení na Haiti.

Jeden ze sirotků v College Pape Jean Paul II. ve městě Petit Goave, který přišel o rodiče během zemětřesení na Haiti.

U takových domů se objevuje opět světlý písek, z nějž by se správně ani nemělo stavět, ale který je levnější než ten klasický. U takových domů se objevují postavy odhazující kamení ze zničených domů. A u takových domů se občas objeví kouř.

Tak jako právě teď v části Port-au-Prince, které se říká Canape Vert. Černý dým a podivný zápach linoucí se zpoza zdí zahrad lemujících hlavní ulici znamená jediné. Haiťané právě našli tělo některého ze svých příbuzných a pálí je.

Jak pomáhají Češi

Adra
veřejná sbírka: 15,6 mil.korun + státní peníze: 6 mil. korun
číslo účtu: 4028 4028/0300 - variabilní symbol 391
Adra působí především v regionu Petit Goave. Vedle humanitárního projektu má i zemědělský projekt, v němž učí farmáře, jak ochránit pole před hurikány a zemětřeseními. Zabývá se i rekonstrukcí zdrojů pitné vody.

Arcidiecézní charita Olomouc
veřejná sbírka: 61 mil. korun + státní peníze: 6,7 mil. korun
účet: 35-1868350237/0100 - variabilní symbol 99999 nebo DMS na číslo 877 77 ve formátu DMS HAITI Charita z každé DMS obdrží 27 Kč.
Arcidiecézní charita působí především v hlavním městě Port-au-Prince. V projektu Peníze za práci najímají místní lidi, kterým platí 5 dolarů denně za odklízení trosek. Češi pomáhají také ve škole a v sirotčinci.

Care
peníze od českých dárců: 51 000 eur (v přepočtu 1,3 mil. korun)
číslo konta: 219619502/0300 - var. symbol: 1006001234
Rakouská Care, která začíná působit i v ČR, se na Haiti zaměřuje na psychosociální pomoc dětem a rodičům zvládat psychické následky po zemětřesení.

Člověk v tísni
veřejná sbírka: 45 mil. korun + státní peníze: 5,4 mil. korun
příspěvek polské humanitární organizace 0,750 mil.
číslo konta: 4095 4095/0300
Člověk v tísni zajistil například provizorní přístřešky pro osmnáct škol, školí učitele. Provozuje dvě dětská centra, kde mohou děti, jež nemají peníze na školy nebo jsou sirotci, trávit den.

Hand for Help
veřejná sbírka: 1,8 mil. korun + státní peníze: 6,6 mil. korun
slevy a dodaný materiál 9 mil.
číslo konta: 233 948 441/0300
Liberecká organizace staví na Haiti kliniku za 30 milionů korun.

Lékaři bez hranic
veřejná sbírka: 3,68 mil. korun + státní peníze: 4 mil. korun
číslo účtu: 210 10 50 700/2700 - var. symbol pro Haiti je 111
Peníze byly použity na Haiti hned po katastrofě na hrazení mezinárodních týmů lékařů, kteří ošetřovali raněné. Nyní se soustředí na psychologickou podporu i pomoc obětem sexuálního násilí. Lékaři bez hranic také zřídili jediné oddělení na léčbu těžkých popálenin v zemi. V zemi působí ve 20 zdravotnických zařízeních a skrze 4 mobilní kliniky. Celkem zde provedli 7 677 operací a ošetřili 136 918 pacientů.

zdroj: humanitární a rozvojové organizace

Autor:

Proč se v řešení migrace neinspirujeme Austrálií? Jde o menší množství, říká expert

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....