Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Dokument BBC představí divákům souboj dvou druhů lidí

  14:18
Seriál BBC Putování s pravěkými lidmi nás tentokrát zavádí do východní Afriky do doby před dvěma miliony let. Tehdy se předkové člověka ocitli na křižovatce. Vyskytovalo se zde více druhů hominidů, to znamená příslušníků skupiny, do které patří i dnešní lidé.

Jedním z druhů hominidů byl i Australopithecus (Parantropus) boisei, dvounohý tvor, který se díky mocným čelistem mohl na zdejších savanách dobře živit kořínky trávy a dalších rostlin. Stoličky, jimiž svou tuhou potravu drtil, byly čtyřikrát větší, než mají moderní lidé. Vědci, kteří první našli neobyčejně masivní čelisti a zuby tohoto tvora, mu proto dali přezdívku Louskáček.

Dalším důležitým dvounožcem, který žil na zdejších pláních, byl Homo habilis. Seriál BBC nám ho představuje jako hlučné stvoření měřící o něco více než metr, které společně se svými soudruhy neustále slídí ve stepi po něčem k snědku. Oblíbenou potravou jsou mršiny zvířat, které tito pralidé dovedli najít podle koncentrace supů kroužících nad místem s uhynulým tvorem.

Kromě toho se zde ve stejné době vyskytoval i o něco větší Homo rudolfensis, který "habilisům" konkuroval. O tomto druhu však dosud mnoho nevíme. Před dvěma miliony let na východě Afriky pravděpodobně žili i další druhy australopiteků.

Proč se však v této době objevilo na jednom místě tolik druhů našich dvounohých příbuzných? Podle BBC za to dost možná může Slunce a oběžná dráha naší planety. Před třemi miliony let se začala narovnávat zemská osa, což mělo za následek ochlazení polárních oblastí. Začaly narůstat zdejší ledovce a Země  vysychala.

Místo lesa, který do té doby pokrýval většinu afrického kontinentu, se začaly objevovat savany a na nich tráva. S nimi se objevili i noví živočichové, kteří se travinami živili, a zároveň i noví dravci, kteří se na "pojídače trávy" specializovali.

Vědci každým rokem nacházejí v Africe i jinde na světě kosterní pozůstatky našich příbuzných. Každý nějakým způsobem rozšiřuje znalosti o vzniku člověka.

Byli pralidé chlupatí?

Mnoho důležitých věcí se však nezachovalo, například nevíme, jakou barvu kůže naši předkové měli a třeba i jakou měli srst. Otázku ochlupení u pralidí řešil již slavný antropolog Richard Leakey. V knize Lidé od jezera klade otázku: "Byl Homo habilis o něco méně chlupatý než starší australopitek? Třeba právě jen o tolik, aby se projevilo jeho lidské důstojenství?"

A odpovídá: "Všechny podoby našich předchůdců, které byly kdy namalovány, nás o tom zajisté přesvědčují. Ale protože žádný umělec nikdy neviděl dávného hominida živého a protože nemáme vůbec žádnou možnost zjistit, zda byl srstnatý nebo nahý, zůstane tato otázka navždy vděčným předmětem salonních rozhovorů a fantazií."

Tvůrci seriálu BBC se rozhodli toto dilema chlupatosti řešit tradičním způsobem. Louskáček, který patřil do vývojové řady rodu Australopithecus, byl proto podle představy odborníků z BBC porostlý hustou rezavou srstí. Jako vzor pro jeho rodinný život posloužili dnešní gorily.

Ne náhodou. Nalezené kosti louskáčků mají velmi rozdílnou velikost. Odborníci se domnívají, že velké patří samcům, kteří byli dvakrát větší než samice. To je jako u goril. Vědci proto usuzují, že i jejich rodinné uspořádání bylo podobné: malý harém, kdy ve skupině žil vedoucí samec, několik samic a jejich mláďata. Vůdce si pak své samice před konkurenty tvrdě hájil.

Člověk zručný

Druh Homo habilis je v mnoha ohledech louskáčkův protiklad. Rozdíl ve velikosti pohlaví není tak dramatický, z čehož lze vyvozovat, že žili ve větších skupinách s několika samci a samicemi. Chrup neměl specializovaný a byl oportunista a všežravec.

Homo habilis je také pravděpodobně první, kdo vyráběl kamenné nástroje. Tato vlastnost inspirovala vědce, když mu před lety vybírali druhové jméno. Habilis totiž znamená zručný.

Nástroje přinesly více potravy, pomohly se dostat k novému zdroji kvalitních bílkovin a tuků - morku. Silné kosti ulovených zvířat totiž nedokázali velké kočkovité šelmy ani supi rozbít, a tak se pro člověka vyzbrojeného pazourkovými pěstními klíny stal morek poměrně snadno dostupnou potravinou.

Po takové kvalitní potravě se malým lidem zručným zvětšovaly nejen jejich svaly, ale především mozek. Ke konci svého vývoje ho měli o polovinu větší než jejich specializovaný bratranec Louskáček. Proto také nakonec přežili.

Unikátní dokument BBC V MF DNES

Další DVD z řady dokumentů BBC, které přináší MF DNES, vychází v úterý 25. listopadu. Po předložení kuponu z MF DNES ho získáte za 49 korun.

.

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

EU plánuje nákup vakcín druhé generace. Ty stávající už na mutace nestačí

Evropská unie se chystá zahájit jednání o objednávce 1,8 miliardy dávek vakcín druhé generace, které mají být ještě...

Německo, ale normální. Lídra AfD si volí řadoví straníci, nikoli delegáti

Strana Alternativa pro Německo známá pod zkratkou AfD jde do podzimních parlamentních voleb se sloganem „Německo, ale...

Francouzská policie rozehnala další večírek, bylo na něm přes sto lidí

Policie v centru Paříže odhalila tajnou hostinu, které se účastnilo přes sto lidí. Ve Francii nyní platí přísné...

Migrantům se nepodařilo překonat Lamanšský průliv, uvázli ve Francii

Vojenští námořníci spolu s francouzskou policií zachytili u pobřeží Francie 84 migrantů. Byli na čtyřech plavidlech,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...