Do Ruska dál proudí polská jablka, převlékla se za běloruská

  21:32aktualizováno  21:32
Polské pěstitele jablek ruský zákaz dovozu potravin z Evropské unie nezasáhl. Na velice důležitý ruský trh, kam vyváží ovoce v obřím množství, si našli cestu přes Bělorusko. Východní soused Polska se totiž nepřipojil k ruské politice vůči Ukrajině a Západu a může na tom politicky i ekonomicky vydělat.
Pro Rusko může být reimport potravin přes Bělorusko záchranou tváře.(Ilustrační foto)

Pro Rusko může být reimport potravin přes Bělorusko záchranou tváře.(Ilustrační foto) | foto: Archiv

„Tiráky s jablky z okolí Lublinu pro ruské supermarkety dojedou do Běloruska, tam jsou jablka přeložena do neoznačených přepravek a za dva tři dny už jsou v obchodech v Petrohradu nebo Moskvě,“ uvedl Tomasz Molga z polského internetového serveru naTemat.pl.

„Běloruský kanál funguje, a to zcela legálně,“ doplnil Damian Wegrzyn z firmy Tomrol,exportující už mnoho let polské potravin do Ruska. „Jablko je jablko, a na jaké jabloni vyrostlo, už nikdo nezjistí,“ dodal.

Bělorusko, přestože má společně s Ruskem a Kazachstánem celní unii, se totiž k ruskému embargu na dovoz západních potravin nepřipojilo. „Minsk oficiálně prohlásil, že dovozu z EU nebudou činěny žádné problémy,“ řekl MF DNES český velvyslanec Milan Ekert.

Ruské sankce

Platí to nejen u jablek. Bělorusko tvrdí, že čistý reexport západních potravin do Ruska nebude povolovat. „Oficiálně se tu takový postup označuje běloruskými úřady jako velmi problematický,“ poznamenal západní diplomat působící v Minsku. „Ale neoficiálně...“

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko totiž dává najevo, že embargo vyhlášené Ruskem na dovoz ze Západu je „jeho problém“. „Je třeba si uvědomit, že oni uzavřeli svůj trh, ale my jsme závazek uzavřít vnitřní trh nepřijali. Můžeme dovážet věci z libovolného místa na planetě,“ prohlásil.

A hned přidal návod. „Je třeba dovézt, zpracovat a prodávat dál,“ vyzval. Současně ale varoval, že je třeba dávat si pozor, aby to nebilo příliš do očí a Rusové se nenaštvali, že se „chováme v rozporu s jejich politikou“.

V praxi to může znamenat, že v případě dlouhodobějšího trvání embarga na dovoz západních potravin se Bělorusko může stát jak reexportérem, tak zpracovatelem. Například když doveze americká kuřata, rozporcuje je, či jinak zpracuje a už s běloruským označením vyveze na ruský trh.

Ceny jablek se v Rusku zvýšily už o polovinu

Je však otázkou, zda to bude pro Rusko přijatelné. „Celní unie s Ruskem se v situaci, kdy ani Bělorusko, ani Kazachstán nesdílí ruské embargo na dovoz západních potravin, otřásá v základech,“ podotkla západní diplomat.

Lukašenko se navíc už od počátku ukrajinské krize chová velice nezávisle na Moskvě. Na rozdíl od Putina uznal „popřevratovou“ vládu v Kyjevu, nepodpořil ruskou anexi Krymu a snaží ve vystupovat jako prostředník nejen mezi Ruskem a Ukrajinou, ale i Ruskem a Západem.

Proto se Minsk nebrání ani přímým rozhovorům s Varšavou, ani dovozu a zpracování polských potravin určených původně pro ruský trh.

Ve čtvrtek dorazí do Minsku polský vicepremiér a ministr zemědělství Marek Sawicki. Oficiálně chce Bělorusům nabídnout „polské potraviny, ty nejlepší na světě“. Polský veřejnoprávní rozhlas však míní, že hlavním cílem je dohoda o tom, jak obcházet ruské sankce. „Je to šance pro polské zemědělce, protože nelze vyloučit reexport. My vyvezeme do Běloruska, oni to přebalí a pošlou do Ruska,“ popsala profesorka Katarzana Duczkowska.

Pro Rusko může být reimport potravin přes Bělorusko záchranou tváře. Embargem na západní potraviny se totiž „střelilo do vlastní nohy“. Velkou část potravin totiž dováží a například ceny jablek se kvůli zákazu dovozu ze Západu zvýšily už o polovinu. Kritická může být brzy situace například v kaliningradské enklávě Ruska, která dovážela polovinu potravin ze zahraničí, hlavně z Polska.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz