Západní potraviny nepotřebujeme, nedostatek nás zocelí, míní Rusové

  18:59aktualizováno  18:59
Zákaz dovozu potravin ze Západu do Ruska se pomalu začíná projevovat i v praxi. Jen málo Rusů to však vnímá jako problém. Podle většiny se jedná o velkou příležitost, jak může Rusko ukázat svou sílu. Kvůli embargu však překvapivě hrozí nedostatek potravy pro zvířata v ruských zoo.

Západní potraviny nepotřebujeme, nedostatek nás zocelí, míní Rusové. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rusko před pár dny reagovalo na sankce Západu a minimálně na rok zakázalo dovoz potravinářských výrobků z USA, EU, Kanady, Austrálie a Norska. Z ruského trhu zmizí maso a masné výrobky, ryby, mléko a mléčné výrobky, ovoce a zelenina ze západních států, tedy prakticky vše kromě alkoholu (více o zavedených sankcích zde).

V některých obchodech se už sankce začínají pomalu ale jistě projevovat. Ruská novinářka Natalia Antonovová například na svém účtu na sociální síti Twitter sdílela několik obrázků prázdných regálů v obchodech, na kterých ještě před pár dny byly sýry ze zahraničí. „Jeden deštivý den v Moskvě a já jsem právě musela uklidňovat plačící dítě, které nechápe, proč jeho oblíbený sýr Džiugas (původem z Litvy, pozn. red.) musel zmizet z pultů obchodů,“ napsala Antonovová. Jedním dechem však ve svém blogovém příspěvku dodává, že takové problémy jsou tváří v tvář dění na Ukrajině, které uvalování sankcí odstartovalo, poměrně malicherné.

Někteří Rusové na sociálních sítích připomínají situaci po rozpadu Sovětského svazu, kdy se tamní ekonomika rozsypala a lidé museli stát dlouhé fronty i na ty nejzákladnější potraviny. Podobné fatalistické scénáře jsou však mnohdy terčem posměchu. Zejména chudší Rusové shodně tvrdí, že uvalení sankcí na dovoz potravin se beztak dotkne pouze „dekadentních vyšších tříd“, které přijdou o svůj oblíbený pršut a Camembert. Ruští blogeři pak internet zaplavili množstvím parodických obrázků ve stylu filmového hitu Hunger Games.

Rusy pohání národní hrdost

Mnozí Rusové vidí v současné situaci velkou příležitost, jak ukázat skutečnou sílu své vlasti a jak povzbudit národní hrdost, píše server RBTH. Ruští výrobci měli v uplynulých letech problémy s odbytem a nyní svou produkci mohou nabídnout domácím zákazníkům. „Cizí jablka dovážíme a vlastní vyhazujeme,“ sdělil šéf zemědělského výboru dolní parlamentní komory Vladimir Plotnikov. To se nyní minimálně na rok změní. Ne náhodou už se začala v některých ruských supermarketech objevovat cedulka s nápisem „Vypěstováno v Rusku“.

K samostatnosti a společné práci velí Rusové i na Facebooku. Julia Agapovová například napsala: „Tak si prostě vypěstujeme vlastní zeleninu, koupíme krávy a budeme sklízet.“ Její nadšení však o chvíli později sarkasticky zchladil Josh Meyer, který na ni reagoval: „Tak to abyste si pospíšili, pěstební sezona už je pomalu u konce.“

Reakce na sankce

Podle šéfa Českého centra v Moskvě Jiřího Podhola většina obyčejných Rusů uvalení sankcí na západní potraviny vítá. „Podle nich (Rusů) je to adekvátní krok a drtivá většina to opravdu schvaluje,“ uvedl pro iDNES.cz (rozhovor čtěte zde). Sankce tak podle něj kritizují hlavně podnikatelé.

Jiní jdou mnohem dále a odkazují na zarputilost Rusů v minulosti. „Tihle západní idioti nechápou, že Rusko dokázalo přežít v nejdrsnější podmínkách na zemi tisíce let. Rusko bylo soběstačné po dlouhé roky a nyní bude znovu. Nepotřebujeme vaše produkty(...) moc rádi budeme jíst i trávu, pokud budeme muset,“ napsal jeden z diskutujících.

Jelena Muromovová si pak dokonce myslí, že masivní dovoz potravin do Ruska, který započal v 90. letech, byl jen propracovanou strategií, jak zničit ruské zemědělství a vytvořit podmínky pro závislost na Západu. „Nyní se ruské zemědělství znovu rozvine, a to velmi rychle. Pokud vám to nesedí, podívejte se na mapu. Nejenom, že je Rusko velké a má mnoho nerostných zdrojů, má také zkušenosti s izolací. Žijí v něm pozoruhodní lidé,“ myslí si.

Ničení západní techniky a zvířata bez jídla

Národní hrdost mnohých Rusů dobře, i když poměrně netradičně, ilustruje krátké video postaršího muže, který v reakci na sankce USA rozmlátil svůj iPhone a iPad, píše server The Moscow Times. Video z destrukce umístil na internet a uvedl, že ho věnuje Baracku Obamovi. Krátký záznam se stal hitem sociálních sítích a dosud ho vidělo na 315 tisíc lidí.

Zákaz dovozu potravin ze Západu však nedopadne jen na lidi. Velké problémy napáchá i v ruských zoo. Bojí se zejména největší zoologická zahrada v Moskvě, ve které žije na šest tisíc zvířat. Lachtani si zde totiž až dosud pochutnávali na korýších z Norska, jeřábi pojídali sledě z Lotyšska a orangutani si dopřávali každodenní porci paprik z Nizozemska.

Nyní musí pracovníci zahrady najít jiné, politicky přijatelné náhražky. S domácí produkcí však bude velký problém. „Prostě jim (zvířatům) ruské jídlo nechutná. Jsou extrémně zvyklí na to, co mají rádi,“ vysvětlila reportérů The Washington Post mluvčí moskevské zoo Anna Kačurovskaja.

Hledání nových dodavatelů bude složité a pochopitelně také nákladné. Lachtaní potrava bude muset přicházet až z dalekého Islandu. Jablka pro žirafy může poskytnout samotné Rusko, které však produkuje dražší ovoce a může mít problémy s pravidelností dodávek. Zelenina pak může do Ruska teoreticky směřovat z Egypta a Turecka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Máme zlost a stydíme se. Polovina Rusů rozpad SSSR stále nerozdýchala

Na Rudém náměstí v Moskvě se konala slavnostní přehlídka v historických...

Téměř každý druhý Rus cítí zlost a stud kvůli rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let minulého století. Za výsledky...

Pořadatelé neofašistického koncertu na památku Palacha přišli o další místo

Student mělnického gymnázia Jan Palach v roce 1966

Italský zábavní park, kde se měl v sobotu večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl...

Italům nastaly zlaté časy. Kdo si neumí vydělat, dostane 20 000 Kč měsíčně

Radost

Italská vláda schválila své dva hlavní volební sliby - základní příjem pro chudé Italy, kteří si hledají práci, a...

Najdete na iDNES.cz