Seznam komodit, které se ocitnou na černé listině, schválil ruský premiér Dmitrij Medveděv. Embargo je odvetou za sankce EU a USA z minulého týdne.
Co Rusko zakázalo dovážet
Zdroj: ČTK, dekret ruského premiéra |
Zákaz dovozu se vztahuje na hovězí, vepřové a drůbeží maso, ryby, ovoce, zeleninu, sýry, mléko a mléčné výrobky. A platí pro Evropskou unii, Spojené státy, Kanadu, Norsko a Austrálii, tedy země, které se připojily k sankcím vůči Rusku.
Ruský trh budou zásobovat domácí výrobci, pěstitelé a chovatelé, řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Nepříjemnou pachuť mají sankce pro evropské zemědělce i výrobce potravin, kteří do Ruska exportují. Odbyt svého zboží budou muset hledat jinde, především v Evropské unii. Pro Českou republiku sice Rusko není tak důležitým partnerem (loni firmy vyvezly zboží za zhruba 2,4 miliardy Kč), ale nadbytek zboží v některých zemích EU může vést k poklesu cen i v Česku a vede k obavám ztráty konkurenceschopnosti tuzemských firem.
Kvůli embargu se příští týden mimořádně sejdou představitelé Evropské unie pro zemědělskou politiku, oznámil francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll. Francouzská diplomacie je podle něj již v kontaktu s vládami Německa a Polska, s nimiž jedná o společném postupu.
Kolik Rusko za lety inkasujeUzavření leteckého koridoru přes Sibiř by se výrazně dotklo i příjmů dopravce Aeroflot, kterého z 51% vlastní Ruská federace. Právě k Aeroflotu totiž míří poplatky za průlety zahraničních letadel. Ruský deník Vedomosti uvedl s odkazem na osobu "blízkou představenstvu Aeroflotu", že společnost ročně za poplatky inkasuje až 300 milionů dolarů, což v přepočtu činí asi 6,25 miliard korun. |
Rusko zvažuje i zákaz přeletů západních aerolinek
Rusko ve čtvrtek zároveň uvedlo, že zakáže přelety ukrajinských aerolinek přes své území. „Bylo to těžké rozhodnutí. I přes tyto podmínky jsem si jistý, že situaci využijeme ve svůj prospěch,“ uvedl premiér Medveděv po zasedání kabinetu.
Rusko prý navíc uvažuje i o zákazu přeletů aerolinek z EU a USA. Týká se to hlavně přeletů přes Sibiř do Asie a Pacifiku.
„České aerolinie nemají k dispozici žádnou oficiální zprávu o tom, že by byl jakýmkoli způsobem omezen provoz na letových tratích do Ruska. A to jak u letů, které ruské území jenom přelétají, nebo u spojů, které míří z či do některých destinací v Rusku,“ okomentoval situaci mluvčí Daniel Šabík.
Podle Šabíka nejsou v současnosti ohrožené žádné spoje a letecký provoz funguje standardně. Dodal, že společnost situaci pečlivě monitoruje a na případná omezení by adekvátně reagovala. „V této chvíli je však zcela předčasné o nich jakkoliv spekulovat," uzavřel mluvčí.
List Financial Times poznamenal, že sankce jsou rozsáhlejší než očekávali někteří experti a že pravděpodobně urychlí inflaci v Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi. Nyní byl zveřejněn seznam konkrétních výrobků, kterých se to týká.
Rusko je silně závislé na dovozu potravin, a to většinou právě ze Západu. Zejména to platí o velkých městech, jako je Moskva. Země Evropské unie loni do Ruska podle AP vyvezly potravinářské a zemědělské výrobky za 11,8 miliardy eur (téměř 330 miliard korun), USA pak za 1,3 miliardy dolarů (přes 27 miliard korun).