Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sociální experiment století. Dánsko vystěhuje lidi z ghett, přemístí je jinam

  20:00
Dánsko spustilo ambiciózní plán na likvidaci ghett, obývaných převážně lidmi cizího původu. Část obyvatel ghett, kteří žijí v obecních bytech, se bude muset odstěhovat. Vláda chce uvolněná obydlí privatizovat. Lidé z ghett ji obviňují z rasismu.
Ačkoli některá „alternativní média“ hovoří o tom, že čtvrtí s velkou...

Ačkoli některá „alternativní média“ hovoří o tom, že čtvrtí s velkou koncentrací muslimských přistěhovalců se obávají dokonce i policisté, po sídlišti Gellerup se dá bez obav pohybovat. Rozdílné kulturní návyky a občasné potíže s pochopením běžných zvyků Evropanů však ukazují drobné detaily - třeba všudypřítomné nákupní vozíky. | foto: Michal Bělka, iDNES.cz

„Největší sociální experiment století.“ Tak dánská média nazvala akční plán, jehož cílem je eliminace ghett do roku 2030. Ačkoliv s návrhem zákona, přijatého v červenci 2019, přišla v roce 2018 tehdejší pravicová vláda, v jeho naplnění pokračuje i právě vládnoucí levice. 

Dánsko definuje ghetto jako oblast s vyšší než průměrnou mírou zločinnosti a nezaměstnanosti a nižší než průměrnou mírou vzdělání, uvádí server The Guardian. Největší kontroverze vzbuzuje vládní charakteristika ghetta jako oblasti, kde je více jak 50 % obyvatel „nezápadního původu“. Kromě běžného ghetta Dánsko rozeznává ještě těžké ghetto, kde tyto podmínky trvají čtyři a více let.

Podle vlády vytváří ghetta paralelní společnost, která zabraňuje inkluzi obyvatel se zahraničním původem do dánské společnosti. „Souhlasím s rozhodnutím ohledně konce paralelní společnosti, protože (tyto) iniciativy zajistí, že budeme mít smíšená města v Dánsku,“ řekl stanici CNN ministr pro bydlení Kaare Dybvad Bek s tím, že smíšená města poskytují „stejné podmínky a příležitosti pro všechny“. 

Vláda chce do roku 2030 zredukovat podíl veřejných bytových fondů v těžkých ghettech na maximálně 40 %. Jedná se o 15 sídlišť.

Uvolněné byty chce privatizovat. Vláda doufá, že tím vyřeší problém s nedostatkem cenově dostupných bytů v Dánsku, přitáhne do sousedství podnikatele, změní třídní a etnickou strukturu oblastí a posílí integraci imigrantů. Podle kritiků ale privatizace bytů jen povede k zvýšení nájmů. 

Obyvatelé ghett si stěžují, že stále není jasné, kam přesně se musí vystěhovat ani kolik za nové ubytování budou platit. Vláda slibuje, že jim nabídne alternativní ubytování. Ti, kdo odmítnou své stávající obydlí opustit, budou vystěhováni.

Žaloba z těžkého ghetta

Část obyvatel kodaňské čtvrti Mjolnerparken, která splňuje všechny čtyři kritéria ghetta podle dánské definice, podala na dánskou vládu žalobu. Argumentuje, že plán na vysídlení obyvatel ghett je podle práva Evropské unie a Evropské úmluvy o lidských právech nezákonný.

Právník zastupující obyvatele Mjolnerparkenu Eddie Omar Rosenberg Khawaja poukazuje na podle něj diskriminační charakter dánské definice ghetta odkazem na čtvrť Byparken ve švédském Svendborgu, které má podobné socioekonomické problémy jako Mjolnerparken. Většina obyvatel zde jsou ale bílí Dánové. 

Dánové se rozhodli eliminovat ghetta, imigranti nervózně vyčkávají

„Kritéria legislativy týkající se ghett jsou založená na rase a proto diskriminační,“ je přesvědčen právní zástupce. Podle obyvatel Mjolnerparkenu s nimi stát zachází hůře než s lidmi z podobných oblastí, které nejsou klasifikovány jako „tvrdé ghetto“.

Dánsko bojuje s paralelní společností i dalšími způsoby. Ve vybraných lokalitách jsou zavedeny dvojnásobné tresty za krádeže či vandalismus. Celým rodinám hrozí vyloučení, pokud některý jejich člen spáchá trestný čin. Pro majitele je snadnější vypovědět nájemní smlouvu odsouzeným lidem.

Předškolní děti migrantů musí strávit alespoň 25 hodin týdně ve státních mateřských školách. V jedné jich nesmí být více než 30 %. Děti též musí splnit jazykové testy, jinak jejich rodinám budou odejmuty sociální benefity.

Postoj dánské vlády k imigrantům se v posledních letech silně zpřísnil, zvláště pak v kontextu migrační krize v roce 2015, která do nejvyšších míst dánské politiky vynesla protiimigrační Dánskou lidovou stranu.

Autor:

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...