Budiž ti Mars lehký, Phoenixi

  3:02aktualizováno  3:02
Vodu Phoenix našel, to byl průlom. Náznak, že na Marsu mohl být život, však nezískal. I tak ovšem vstoupí tato sonda do dějin, dokázala přepsat učebnice astronomie. V těchto dnech odešla na věčnost – NASA oznámila, že podle očekávání ztratila se sondou kontakt a že to znamená konec její úspěšné mise.

Phoenix na konci svého života

"Po více než pěti měsících se přerušilo spojení," uvedla NASA na svých stránkách. "Další týdny budeme pečlivě naslouchat, zda nezavolá domů. Naši experti to ovšem nepovažují za pravděpodobné."

Byl to konec plánovaný – sonda byla vůbec první, která přistála v polárních oblastech Marsu a kvůli tomu se nyní dostává do pozice, kdy nejsou solární panely schopny vyrábět dostatek elektrické energie pro další fungování jednotlivých komponent. Vše navíc komplikují prachové bouře.

Co skrývají poslaná data? Možná nové objevy

Sonda končí, vědci však opakují, že její objevitelská mise stále nekončí – nyní experty čeká zpracování obrovského množství zaslaných dat.

"Phoenix nám již připravil několik překvapení a jsem si jist, že z dat, která nám poskytl, se nám v příštích letech podaří vydolovat ještě další poklady," citovala NASA Petera Smithe, jednoho z šéfů projektu.

A jaký poklad by to mohl být? Vědci především stále nevzdávají naději, že z interpretací zaslaných dat mohlo přece jen vyplynout, že Mars mohl být místem vhodným pro živé organismy. To se zatím nepodařilo, odborníci dosud nemají důkaz, že by na této planetě existovala vhodná kombinace látek, z nichž by za příhodných okolností mohl život vzniknout.

"Stále ale nemůžeme s určitostí říct, že jsme organické látky nenašli. Data stále zpracováváme, a dokud to nedoděláme, nedá se říct, že nic nemáme," prohlásil Peter Smith. "Nevzdávám se naděje."

"Bylo to vše nádherné dobrodružství"

Potvrzení, že pod povrchem planety skutečně existuje zmrzlá voda, je však samo o sobě naprosto zásadní objev. A nikdo v tom sondě nemůže upřít prvenství, i když již dříve vědci s existencí vody počítali na základě informací pořízených z oběžné dráhy.

Jak uvedli šéfové programu, "bylo to vše nádherné dobrodružství" a i díky tomu se Phoenix stal velkou hvězdou. Stačí na stránkách NASA zběžně pohlédnout na sekci s texty o jednotlivých fázích projektu:

"Phoenix bojuje o život, úspěšně zápolí s prachem a větrem, přečkal prachovou bouři, začal sondovat Mars, sledoval padající sníh, odvalil kámen, aby mohl pod něj, atp., atp."

V jednom detailu však přece neuspěl: technikům se nepodařilo zprovoznit jeho mikrofon, který měl Zemi poskytnout další unikátní zážitek – záznam toho, co je slyšet na povrchu Marsu.

Phoenix a Mars

Phoenix byla už šestou sondou, kterou se NASA podařilo úspěšně dostat na povrch Marsu. Má však dvě prvenství: byla první, která přistála v polární oblasti této planety. A její mise po letech dohadů prokázala existenci vody pod povrchem.

Na Marsu přistála letos v květnu, a ač se původně počítalo, že bude fungovat zhruba tři měsíce, vědcům nakonec poskytovala cenné informace o dva měsíce dále, až do počátku listopadu.

Sonda váží zhruba 350 kilogramů, s roztaženými solárním panely měří přes pět metrů. Vysoká je 2,2 metru. Pro přenos dat je důležitá její komunikace s dalšími sondami kroužícími kolem planety, přes něž míří data na Zemi. Pro napájení Phoenixu byly klíčové dva systémy solárních panelů, každý s plochou kolem 3 m2.

Phoenix byl svébytnou vědeckou laboratoří zkoumající po přistání mnoho parametrů: od složení podloží po počasí na povrchu planety. Kromě toho vyslal k Zemi na 25 000 obrázků. Mnohá data ještě nyní čekají na vyhodnocení.

Ač sonda bývá spojována především s NASA, na celém programu se podílela i řada dalších vědeckých pracovišť v USA, Kanadě, Británii či Německu. Hlavním dodavatelem technologií byla firma Lockheed Martin.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Klause vyloučili z ODS, zaniklo mu i členství v poslaneckém klubu

Václav Klaus mladší na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

Poslanec Václav Klaus mladší už není členem ODS ani jejího poslaneckého klubu. „Václav Klaus mladší svým jednáním a...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

Hoch z Egypta zachránil děti z uneseného autobusu. Itálie mu dá občanství

Rami Shehata, který pomohl zavolat policii z uneseného školního autobusu v...

Itálie plánuje udělit občanství školákovi původem z Egypta, který přispěl k záchraně 51 dětí z uneseného autobusu v...

Londýnem pochodovaly statisíce odpůrců brexitu za druhé referendum

Odpůrci brexitu demonstrují v Londýně s vozíkem parodujícím britskou premiérku...

Pochodu za uspořádání nového referenda o členství Británie v Evropské unii se v centru Londýna zúčastnily statisíce...

Azylové právo drhne, Afričané migrují kvůli přelidnění, zuří německý soudce

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Německá ani evropská azylová legislativa nefunguje. Úřady nespolupracují, řízení se vlečou a jejich závěry včetně...

Adecco spol. s r.o.
PRACOVNÍK NA BODOVÉ SVÁŘENÍ, 2 směny

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 19 000 - 21 000 Kč

Najdete na iDNES.cz