Babiš v USA navštíví i sídlo CIA, Trumpovi veze pozvání od Zemana

  9:09aktualizováno  13:07
O čem snil prezident Miloš Zeman od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, se splní premiérovi Andreji Babišovi. Šéf hnutí ANO v úterý odletí do Spojených států a ve čtvrtek bude Trumpovým hostem v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu. Probrat by měli mimo jiné otázky bezpečnosti. Babiš se také podívá do centrály CIA.

„Pro Českou republiku je to velmi důležitá návštěva. Už je to téměř osm let, co byl český premiér v Bílém domě, a i návštěva posledního amerického prezidenta v Praze už byla velice dávno. Myslím si, že je to velice symbolické,“ uvedl v úterý Babiš na tiskové konferenci před odletem a připomněl hned několik výročí, které se k České republice letos pojí. 

Fotogalerie

Zmínil třicet let od sametové revoluce a dvacet let od vstupu do NATO, ale také to, že se schůzka uskuteční v den narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Zdůraznil, že hlavními tématy jednání s Trumpem budou kybernetická i energetická bezpečnost, mezinárodní obchod, výdaje České republiky na obranu, migrace či česká zahraniční politika. 

„V Sýrii jsme jedinou unijní zemí, která tam má velvyslanectví, zastupujeme dokonce i Spojené státy,“ pokračoval premiér s tím, že se na cestu těší a že se na ni připravoval. Trumpovi chce přivézt grafy, které ukazují, že české výdaje na obranu rostou, ale i pozvání do Česka ze strany prezidenta Miloše Zemana a nabídku k uspořádání schůzky Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Česko navíc podle Babiše nechce zůstat jen „zemí příběhů“, ale i digitalizace, inovací a technologií. Americkému prezidentskému páru veze z Česka dárek, specifikovat jej však nechtěl.

Babiš před odletem do USA také řekl, že navštíví americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) v Langley ve Virginii. Dostal pozvání. Mluvit chce o mezinárodním terorismu.

„Návštěva je v programu,“ řekl Babiš na dotaz, zda může informace serveru Aktuálně.cz potvrdit. „Dostal jsem pozvání, víc k tomu nemám žádný komentář,“ dodal. Neuvedl přímo, zda se schůzka uskuteční ve středu.

V souvislosti se schůzkou řekl, že za největší problém planety považuje mezinárodní terorismus a že by všechny velmoci měly v tomto směru spolupracovat. „Je to největší hrozba, spolupráce by měla být větší,“ řekl. Poznamenal, že vztahy mezi USA a Ruskem nejsou ideální.

Server Aktuálně.cz uvedl, že bude Babiš jednat přímo s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou. Podle současných i bývalých českých diplomatů to je zřejmě vůbec poprvé, kdy nejvyšší představitel České republiky - prezident nebo premiér - bude přijat v centrále této zpravodajské služby.

Český premiér a prezident USA se mají setkat ve čtvrtek ve čtrnáct hodin. Trump si na Babiše vyhradil hodinu. Dvacet minut by setkání měly být přítomny i jejich manželky Melanie Trumpová s Monikou Babišovou, zbytek času mají jednat oba politici a členové jejich delegací.

Na americké straně to kromě Trumpa bude i viceprezident Michael Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo, ministr energetiky Rick Perry či Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.

Co přesně by mělo být předmětem jednání, zatím úplně jasné není. Podle předchozích Babišových vyjádření by mohlo být témat víc.

„Na řadu přijde určitě téma kybernetické bezpečnosti, o kterém jsem už jednal s izraelským premiérem, který tvrdí, že je jeho země schopna se bránit proti technologiím Huawei. Zajímá mě také postoj USA ke klimatické změně, vztah k Íránu, který je odlišný od toho evropského. Chci se zeptat na stahování amerických vojáků z Afghánistánu a ze Sýrie, vztahy s Ruskem,“ řekl Babiš po oznámení cesty do Spojených států Právu.

„Je dobré, že Česká republika dostala tento termín a že Spojené státy projevují větší zájem o středoevropský region. S prezidentem Trumpem nechci jednat jen o bilaterálních vztazích a o NATO, ale i o Evropě, kde státy V4 hrají svoji roli. V tomto kontextu je dobré, že USA mají zájem komunikovat s naším regionem,“ dodal Babiš a upřesnil, že na přetřes by mohla přijít i americká hrozba týkající se uvalení cel na evropská auta.

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

„Je důležité, abych slyšel argumenty přímo a případně na ně mohl reagovat. I když neprodáváme naše auta v USA, tak je Česko významným subdodavatelem součástí do evropského automobilového průmyslu, takže by se nás to týkalo,“ podotkl ministerský předseda.

Dalším z probíraných témat by mohla být i dostavba Temelína, o kterou mají Američané zájem.

Doprovázet by Andreje Babiše měli například místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, jenž se chce na jednáních zabývat tématem umělé inteligence, či náměstci resortů zahraničí a obrany Martin Povejšil s Jakubem Landovským, kteří chtějí hovořit o ekonomické spolupráci i spolupráci v rámci NATO.

Česká hvězda NBA naživo

Ve Washingtonu stráví Andrej Babiš čtyři dny. Kromě návštěvy Bílého domu či setkání s americkými investory má v plánu například návštěvu zápasu nejslavnější basketbalové soutěže na světě, NBA.

Za tamní celek Washington totiž hraje jediný český hráč v soutěži Tomáš Satoranský. Ve středu by měl nastoupit do zápasu s Dallas Mavericks, při rozcvičování by si měl krátce promluvit s českým premiérem.

Babiše čeká i návštěva Americké obchodní komory, jednání o umělé inteligenci a pracovní oběd na Marylandské univerzitě.

Cestu do Bílého domu oceňují i političtí oponenti šéfa ANO, ačkoli už kvůli ní vzniklo několik rozepří.

Šéf diplomacie Petříček se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

V již citovaném rozhovoru pro deník Právo se Babiš například tvrdě pustil do ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD a českého velvyslance ve Washingtonu Hynka Kmoníčka.

„Poprvé na ni (na cestu do Bílého domu – pozn. red.) přišla řeč loni v březnu během návštěvy tehdejšího předsedy Sněmovny reprezentantů Ryana. Tehdy jsme si říkali, že už dávno nebyl český premiér v Bílém domě a že by bylo dobré takovou návštěvu uskutečnit. Jednání probíhala mezi mnou a americkou ambasádou a ani ministerstvo zahraničí nebo naši diplomaté u toho nebyli.

Takže nyní s pobavením sleduji, jak se k mé návštěvě vyjadřují různí lidé, ať už náš velvyslanec ve Washingtonu Kmoníček, nebo ministr zahraničí Petříček, a mluví se o tom, kdo všechno se o ni zasloužil a proč a že to bylo kvůli kauze Huawei či jádru,“ uvedl premiér. Ani jeden ze zmíněných pánů jeho slova nekomentoval.

Naopak by podle ujišťování obou politiků Babišova cesta neměla mít vliv na jeho vztahy s prezidentem Milošem Zemanem, který o pozvánku dlouhodobě marně usiloval.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

V Botswaně znovu povolili lov slonů. Vláda volá i po prodeji slonoviny

Sloni z botswanské rezervace Mashatu si užívají jaro. (22. února 2019)

Botswanská vláda znovu povolila lov slonů. Argumentuje čím dál větším počtem konfliktů mezi chráněnými zvířaty a...

Británie s Johnsonem v čele opustí EU bez dohody, nikdo nechce ustoupit

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson na konferenci v Manchesteru....

Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to v pátek někdejší...

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz