Petříček chce odzbrojit svět. Do Prahy plánuje přivést Putina a Trumpa

  19:50aktualizováno  19:50
Ministr zahraničí Tomáš Petříček přichází s překvapivou iniciativou. Chtěl by v Praze uspořádat konferenci o odzbrojování, na kterou by rád dostal amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a pokud možno i jejich čínský protějšek Si Ťin-pchinga.

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel (8. října 2018) | foto: MAFRA

Ačkoli premiér Andrej Babiš MF DNES sdělil, že o tom nic neví a bude se na to chtít ministra zahraničí zeptat, Petříček už věc řešil minulý týden ve Spojených státech se špičkami americké administrativy.

Při návštěvě Spojených států jste se kromě jiných setkal s národním poradcem pro bezpečnost Johnem Boltonem či ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Co jste řešili?
Bavili jsme se o celé řadě bezpečnostních otázek. Jedním z témat, která jsem nastínil, bylo, že po ukončení platnosti smlouvy INF a smlouvy o raketách krátkého a středního doletu by země jako Česká republika měly zájem na hledání nějakého globálního režimu, který by omezoval některé typy zbraní. V tomto směru bychom rádi vyvinuli diplomatickou snahu taková jednání zprostředkovat. 

Praha má v tomto smyslu tradici, v roce 2010 tu byla podepsána smlouva Start II mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem. Takže bychom Prahu mohli nabídnout jako místo pro takováto jednání. 

Je reálné něco takového zopakovat? 
Myslím, že je. Praha by se opět mohla stát místem, kde by byl takto zásadní krok v oblasti odzbrojování učiněn. Budu rád, když naše diplomacie bude pracovat se společně smýšlejícími státy, jako je například Norsko nebo některé státy v jihovýchodní Asii. 

Co na váš návrh řekli pánové Bolton a Pompeo? Nepohlíželi na vás trochu jako na blázna, že jim takovou schůzku nabízíte zrovna vy, ačkoli je pro ni nutná hlavně dohoda s Ruskem a zřejmě i Čínou?
Pro nás by samozřejmě byl nejlepší nějaký globální režim, který by některé typy zbraní zakázal či omezil jejich zařazení do výzbroje. I americká strana naznačila snahu některé typy zbraní a kontrolní mechanismy zbrojení dojednávat. 

Česká republika by mohla být místem, kde by některá jednání mohla proběhnout. Řešil jsem to především s panem Boltonem. Nebylo to tak, že by na mě koukal jako na blázna. Je to i součást naší dlouhodobé diplomatické snahy pomáhat při jednání o odzbrojovacích iniciativách. 

Budete toto téma řešit s premiérem Andrejem Babišem před jeho cestou do Bílého domu, kde by to mohl navrhnout přímo Donaldu Trumpovi?
Ministerstvo zahraničních věcí bude pro pana premiéra připravovat podklady. Chtěl bych, abychom tam zahrnuli i téma kontroly zbrojení. Zatím nicméně nemám potvrzeno, že by to téma bylo na stole, budu o tom s panem premiérem ještě hovořit. 

Budete o svém námětu hovořit i s prezidentem Milošem Zemanem, který letí koncem dubna na pozvání tamního prezidenta Si Ťin-pchinga do Číny a má tam i v Rusku velký kredit?
Na poslední schůzce ústavních činitelů jsme o tom nehovořili. V tuto chvíli bych chtěl především dát dohromady informace o současném stavu odzbrojování tak, abychom jako zástupci České republiky měli společnou pozici. Samozřejmě budu rád, když budu moci panu prezidentovi některé náměty v tomto směru představit. 

Premiér Babiš letí do Bílého domu a řekl, že na tom ministerstvo zahraničí ani vy osobně nemáte žádné zásluhy, že si vše dojednal sám. Není tato vaše iniciativa spíš snaha ho teď trumfovat a strhnout na sebe pozornost návrhem, že chcete zařídit odzbrojení světa?
Není to snaha upoutat pozornost. Česká republika má sebevědomou zahraniční politiku a součástí našich diplomatických snah je přispívat k lepší bezpečnostní situaci ve světě. Samozřejmě vnímám, že tato iniciativa nemusí uspět. Přesto myslím, že bychom se o něco takového po vypovězení smlouvy INF mezi Spojenými státy a Ruskem měli pokusit. Chtěli bychom začít diskusí mezinárodních expertů na tuto tematiku a jednat o tom i s podobně smýšlejícími státy. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Přirovnání bylo asi přepjaté, uznal Klaus. Zvažuje založení nové strany

Václav Klaus ml. v Poslanecké sněmovně PČR (14. března 2019)

Na sobotní ideové konferenci měla ODS představit své další plány. Vše ale přebilo vyloučení Václava Klause mladšího ze...

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

Najdete na iDNES.cz