Petříček chce odzbrojit svět. Do Prahy plánuje přivést Putina a Trumpa

  19:50aktualizováno  19:50
Ministr zahraničí Tomáš Petříček přichází s překvapivou iniciativou. Chtěl by v Praze uspořádat konferenci o odzbrojování, na kterou by rád dostal amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a pokud možno i jejich čínský protějšek Si Ťin-pchinga.

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel (8. října 2018) | foto: MAFRA

Ačkoli premiér Andrej Babiš MF DNES sdělil, že o tom nic neví a bude se na to chtít ministra zahraničí zeptat, Petříček už věc řešil minulý týden ve Spojených státech se špičkami americké administrativy.

Při návštěvě Spojených států jste se kromě jiných setkal s národním poradcem pro bezpečnost Johnem Boltonem či ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Co jste řešili?
Bavili jsme se o celé řadě bezpečnostních otázek. Jedním z témat, která jsem nastínil, bylo, že po ukončení platnosti smlouvy INF a smlouvy o raketách krátkého a středního doletu by země jako Česká republika měly zájem na hledání nějakého globálního režimu, který by omezoval některé typy zbraní. V tomto směru bychom rádi vyvinuli diplomatickou snahu taková jednání zprostředkovat. 

Praha má v tomto smyslu tradici, v roce 2010 tu byla podepsána smlouva Start II mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem. Takže bychom Prahu mohli nabídnout jako místo pro takováto jednání. 

Je reálné něco takového zopakovat? 
Myslím, že je. Praha by se opět mohla stát místem, kde by byl takto zásadní krok v oblasti odzbrojování učiněn. Budu rád, když naše diplomacie bude pracovat se společně smýšlejícími státy, jako je například Norsko nebo některé státy v jihovýchodní Asii. 

Co na váš návrh řekli pánové Bolton a Pompeo? Nepohlíželi na vás trochu jako na blázna, že jim takovou schůzku nabízíte zrovna vy, ačkoli je pro ni nutná hlavně dohoda s Ruskem a zřejmě i Čínou?
Pro nás by samozřejmě byl nejlepší nějaký globální režim, který by některé typy zbraní zakázal či omezil jejich zařazení do výzbroje. I americká strana naznačila snahu některé typy zbraní a kontrolní mechanismy zbrojení dojednávat. 

Česká republika by mohla být místem, kde by některá jednání mohla proběhnout. Řešil jsem to především s panem Boltonem. Nebylo to tak, že by na mě koukal jako na blázna. Je to i součást naší dlouhodobé diplomatické snahy pomáhat při jednání o odzbrojovacích iniciativách. 

Budete toto téma řešit s premiérem Andrejem Babišem před jeho cestou do Bílého domu, kde by to mohl navrhnout přímo Donaldu Trumpovi?
Ministerstvo zahraničních věcí bude pro pana premiéra připravovat podklady. Chtěl bych, abychom tam zahrnuli i téma kontroly zbrojení. Zatím nicméně nemám potvrzeno, že by to téma bylo na stole, budu o tom s panem premiérem ještě hovořit. 

Budete o svém námětu hovořit i s prezidentem Milošem Zemanem, který letí koncem dubna na pozvání tamního prezidenta Si Ťin-pchinga do Číny a má tam i v Rusku velký kredit?
Na poslední schůzce ústavních činitelů jsme o tom nehovořili. V tuto chvíli bych chtěl především dát dohromady informace o současném stavu odzbrojování tak, abychom jako zástupci České republiky měli společnou pozici. Samozřejmě budu rád, když budu moci panu prezidentovi některé náměty v tomto směru představit. 

Premiér Babiš letí do Bílého domu a řekl, že na tom ministerstvo zahraničí ani vy osobně nemáte žádné zásluhy, že si vše dojednal sám. Není tato vaše iniciativa spíš snaha ho teď trumfovat a strhnout na sebe pozornost návrhem, že chcete zařídit odzbrojení světa?
Není to snaha upoutat pozornost. Česká republika má sebevědomou zahraniční politiku a součástí našich diplomatických snah je přispívat k lepší bezpečnostní situaci ve světě. Samozřejmě vnímám, že tato iniciativa nemusí uspět. Přesto myslím, že bychom se o něco takového po vypovězení smlouvy INF mezi Spojenými státy a Ruskem měli pokusit. Chtěli bychom začít diskusí mezinárodních expertů na tuto tematiku a jednat o tom i s podobně smýšlejícími státy. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Šéfka Čapkova památníku oznámila rezignaci. O funkci se chce ucházet znovu

Karel Čapek

Ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše Alice Seidlová v pondělí odpoledne oznámila svou rezignaci. Z postu...

Vláda přijala návrh zákona, který má bojovat proti dvojí kvalitě potravin

Pokuty za dvojí kvalitu budou platit obchodníci, uvedl ministr Toman

Pokud bude mít výrobek odlišnou kvalitu, bude muset mít také rozdílný obal a bude to muset být na první pohled patrné....

Vláda dá víc peněz na vědu. Návrh počítá s navýšením o jednu miliardu

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministra průmyslu a obchodu Karla...

Rozpočet určený pro výzkum, vývoj a inovace vzroste v příštím roce o jednu miliardu na celkových 37 miliard korun. Na...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz