Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dramatický osud afghánské vlajky. Po století změn ji Tálibán zase zavrhl

  11:16
Zatímco noví páni Afghánistánu po celé zemi vyvěšují bílou tálibánskou vlajku a pouliční prodavači jim v tom vydatně pomáhají, obyčejní Afghánci doma i v exilu si tu dosavadní zvolili jako symbol odporu. „Tradiční“ černo-červeno-zelená vlajka má přitom dramatickou historii. Za posledních sto let se změnila nejméně osmnáctkrát.
Afghánský chlapec prodává bílou vlajku Islámského emirátu Afghánistán, která s...

Afghánský chlapec prodává bílou vlajku Islámského emirátu Afghánistán, která s příchodem Tálibánu k moci nahrazuje původní afghánskou vlajku. (22. srpna 2021) | foto: Profimedia.cz

Černá připomíná temné časy, kterými si Afghánci prošli, červená zase krev prolitou během válek o nezávislost a zelená pak naději národa na lepší budoucnost. Uprostřed svítí bílý národní emblém. Ještě před několika málo týdny vlála právě tato vlajka po celém Afghánistánu.

Bude tu šaría a hotovo. Tálibán vyhlásil Islámský emirát Afghánistán

Také svět ji zná jako oficiální afghánský symbol. Nyní ji však vytlačuje úplně jiná vlajka. Bílý prapor s černými nápisy, který si s sebou přinesli tálibánci poté, co bleskově dobyli zemi a vyhlásili Islámský emirát Afghánistán. 

Původní trikolora se nyní stává symbolem odporu vůči Tálibánu. Zhusta se objevuje na demonstracích v Paříži, Londýně či Washingtonu, Afghánci i jejich příznivci ji sdílí na sociálních sítích a lidé si ji minulý týden vzali i na oslavy Dne nezávislosti Afghánistánu přímo v Kábulu – a islamisté začali střílet. 

Stejně jako o den dříve v Dželálábádu, kde se skupina Afghánců vzbouřila poté, co se tálibánci rozhodli „starou“ vlajku sundat. „Mé srdce bije pro tuto vlajku, nikdy ji neopustím. Zabijte nás, střílejte do nás, ale my se této vlajky nikdy nevzdáme,“ řekl jeden z protestujících.

Ani tato vlajka přitom na afghánských žerdích nevisí zas tak dlouho. Jen za posledních sto let se její podoba změnila nejméně osmnáctkrát, píše Al-Džazíra. Na počátku 20. století, kdy Afghánistán spravovali Britové, obsahovala jen dvě barvy, černou a bílou. 

Zavedl ji tehdejší emír Habibulláh Chán, když upravil symboly převzaté po svém otci a na černé pole umístil bílou mešitu nad dvěma meči. Vše obklopoval věnec, který však jako první padl za vlast a z vlajky nakrátko zmizel. Černý obdélník nicméně Afghánistánu vydržel i poté, co země v roce 1919 získala nezávislost, stala se samostatným emirátem a následně královstvím. Měnil se jen bílý emblém uprostřed.

Současnou černo-červeno-zelenou podobu vlajka začala získávat během turbulentních třicátých let, kdy se král Amanulláh přetahoval o moc se svými příbuznými a státní zřízení Afghánistánu se z království měnilo na emirát a zase zpátky. 

Právě Amanulláh byl tím, který dal barvám použitým v trikoloře zmíněný význam a údajně se inspiroval vlajkou Německa, když byl i se svou ženou na cestách po Evropě. Jenže přicházejí sedmdesátá léta, ze země se stává republika a je potřeba nová vlajka. 

Vlajka Afghánistánu (21. srpna 2021)

Směr pruhů se proto otáčí horizontálním směrem, zelená získává větší prostor a místo bílé mešity přilétá žlutý orel s islámským mihrábem (výklenkem v mešitě namířeným k Mekce) a snopy pšenice. Křídly však máchal jen čtyři roky. 

Po komunistickém převratu v roce 1978 se totiž vlajka zbarvuje do ruda a místo orla je v levém horním rohu žlutý emblém oslavující lid a úspěšný puč. Po dvou letech a sovětské invazi se Afghánistán vrací k černé, červené a zelené a komunistický už zůstává jen emblém s rudou hvězdou nad ozubeným kolem, pšenicí, mihrábem a otevřenou knihou. Ani tento znak na vlajce dlouho nevydržel.

Po odchodu Sovětů se opět svobodná islámská republika přihlásí k ostatním muslimským zemím a volí si nové národní barvy – světle zelenou, bílou a černou. Zlatý emblém se vrací k Amanulláhově mešitě, dvěma mečům a pšenici. Vše doplňuje šaháda neboli islámské vyznání víry v arabštině, které tvoří jeden z pěti pilířů islámu.

O čtyři roky později začíná Tálibán svou krutovládu a zavádí prapor, který vidíme i dnes. Na čistě bílém poli tkví pouze velkým černým písmem vyvedená šaháda ve znění „Není jiného boha než Alláha a Mohamed je poslem Božím“. Úplně původně byla navíc vlajka jen bílá. 

Tálibánci tím chtěli světu dát najevo „čistotu své víry i vlády“, podotýká server iNews. Nápis přibyl až posléze. Šahádu přitom na své vlajky po Tálibánu převzali i další radikálové včetně Islámského státu. Ten má ovšem místo bílé na pozadí černou barvu, která odkazuje na „pravou“ vlajku z časů proroka Mohameda.

Když Američané afghánské islamisty v roce 2001 svrhli a správou země pověřili prezidenta Hamída Karzáího, státní vlajka se zase změnila a přes období s variantou z devadesátých let posetou modrými nápisy v paštunštině a dárí se vrátila k „původním“ barvám. Černou, červenou a tmavě zelenou tehdy doplnily bílá mešita, pšenice a šaháda. 

S mírnými úpravami pak tato vlajka vydržela až do léta 2021, kdy nad Afghánistánem znovu zavlál bílo-černý prapor radikálů z Tálibánu. Oficiálně se noví páni země k tématu státních symbolů ještě nevyjádřili, podotýká agentura AFP. Nejrychleji tak zareagovali pouliční prodejci. 

„Naším cílem je rozšířit vlajku Islámského emirátu napříč Afghánistánem místo trikolory,“ potvrzuje prodavač a univerzitní student ekonomie Ahmad Šakib. „Hlavně v Kábulu, kde na ni lidé nejsou zvyklí a příliš ji neznají. Tato vlajka bude vlát po celém světě, dá-li Bůh,“ dodává.

Tálibánci údajně zesměšnili slavný válečný snímek Američanů vztyčujících svou vlajku po bitvě o japonskou Iwodžimu. Na upravené fotce drží místo americké tálibánskou vlajku. Autor podvrhu nicméně není potvrzený:

Autor:

Proč se v řešení migrace neinspirujeme Austrálií? Jde o menší množství, říká expert

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....