Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když USA naposledy zažily odvetu. Pan vajíčko neměl proti golfistovi Ikeovi šanci

  19:00
Už pár týdnů je to naprosto jasné. Nestane-li se něco mimořádného, v listopadu se o Bílý dům opět utká Joe Biden s Donaldem Trumpem. Jak se připomíná, je to poprvé od roku 1956, kdy si dva kandidáti souboj po čtyřech letech zopakují. Tehdy Dwight Eisenhower podruhé rozdrtil demokrata Adlaie Stevensona. I tenkrát do jejich soubojů promlouvaly zdravotní potíže nebo izolacionismus.
Z kampaně Dwighta Einsenhowera (1956)

Z kampaně Dwighta Einsenhowera (1956) | foto: ČTK

Amerika padesátých let. To jsou majestátní silniční koráby, opatrné rozvolňování mravů, počátky televize, mccarthismus, poválečná prosperita... a také dva prezidentské souboje seriózních plešatých pánů. Eisenhower vs. Stevenson.

Jejich odveta v roce 1956 byla sedmou v americké historii. A teprve druhým případem, kdy obě klání vyhrál stejný kandidát, po duelech McKinley – Bryan z let 1896 a 1900.

V obou případech šlo o jasnou záležitost. Eisenhowerova vítězství byla jedněmi z nejjasnějších v amerických dějinách. Přitom Stevenson nebyl žádné ořezávátko. Paul Johnson o něm ve svém opusu Dějiny amerického národa píše: „Byl to domýšlivec jako Roosevelt, ale navíc intelektuál. Byl slušný člověk a pravděpodobně by se stal nadprůměrným prezidentem. Dějiny mu ale v úctyhodném klání přidělily roli poraženého.“

Biden vs. Trump. Ameriku čeká stejný souboj, poprvé po téměř 70 letech

Eisenhower zvaný Ike byl prostě příliš velká persona. Přitom původně do politiky vůbec nechtěl a ty, kteří ho k tomu přemlouvali, od sebe odháněl pryč. Jenže popularita hrdiny druhé světové války a poptávka po něm byla taková, že se o něj přetahovaly obě strany. V roce 1948 ještě odolal, o čtyři roky později už ne. A nakonec se rozhodl kandidovat za republikány, kteří ho už předtím sami nominovali do primárek.

Jedním z důvodů, proč se Eisenhower rozhodl o prezidentství utkat, byl senátor za Ohio Robert A. Taft. Konzervativní syn obézního prezidenta Tafta z počátku století měl přezdívku Mr. Republican, byl známým izolacionistou a vyslovoval se proti NATO (ano, Trump není první), v němž Eisenhower působil jako první vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR). Úmysl kandidovat oznámil Taft s předstihem a v primárkách, jež se tehdy konaly ještě jen v několika státech, získal nejvíc hlasů. Eisenhower ho pak na republikánském nominačním sjezdu porazil jen těsně. Teprve tím měl cestu k prezidentství otevřenou.

Dwight Eisenhower (16. září 1956)

Guvernér Illinois Stevenson prezidentem také nejdříve být nechtěl. Demokraté, kteří si s sebou nesli břímě dvaceti let u moci a korupčních afér, kvůli nimž se Truman rozhodl podruhé nekandidovat, ale prostě nikoho lepšího neměli. Vystudovaný právník se zkušenostmi z federální vlády, který ve dvanácti omylem zastřelil kamaráda, pocházel ze zavedené rodiny. Bývá označován jako Adlai Stevenson II, protože jeho stejnojmenný dědeček byl viceprezidentem za vlády Grovera Clevelanda. Jeho syn Adlai Stevenson III se stal pro změnu senátorem.

Měl ho s psychicky vyšinutou Ellen, s níž v Chicagu rádi pořádali maškarní party. V roce 1949 se rozvedli, protože neschvalovala jeho politickou kariéru. Volný Stevenson se znovu neoženil a po zbytek života randil s množstvím prominentních dam. Byl také velkým oblíbencem Eleanor Rooseveltové, která mu politicky umetala cestičku.

Karikatury Dwighta Eisenhowera a Adlaie Stevensona

Na demokratickém sjezdu Stevenson vyhrál ve třetím kole a mohl naplno zahájit kampaň. Zatímco horní vrstvy jím byly oslněny a oceňovaly jeho styl a obratné vyjadřování, pro republikány a voliče demokratů z řad dělnictva byl odměřeným intoušským aristokratem. Soupeři o plešatém Stevensonovi začali šířit, že je egghead, a toto označení přechytralým sucharům už zůstalo. Začal ho používat i Nixon, kterého Stevenson z duše nenáviděl. „Je schopný pokácet sekvoji, a pak na pařezu mluvit o ochraně stromů,“ řekl o něm.

„Pan vejce“ se tedy snažil, ale bylo to marné. Eisenhower bodoval s geniálně jednoduchým sloganem „I Like Ike“, prvními předvolebními televizními spoty, strategií K1C2 cílící na hlavní problémy Trumanovy administrativy (válka v Koreji, komunismus, korupce) a prostě už jen svým charismatem.

„Také ‚Ike‘ byl plešatý, ale vypadal přátelsky a uměl se smát; měl jeden z nejkouzelnějších úsměvů. Byl populární, protože v něm lidé viděli vysloužilého válečného hrdinu. Byl nekontroverzní, nadstranický, nepolitický (alespoň tak vypadal) a nesektářský – jednoduše vyhovoval všem. Na druhé straně nebyl Ike nikdy tak jednoduchý, jak vypadal. ‚Nejnevyzpytatelnější muž, na kterého jsem v politice narazil,‘ zněl napůl obdivný úsudek Richarda Nixona,“ píše Johnson.

Adlai Stevenson s dírou v botě (1. září 1952)

Stevensonovi příliš nepomohlo to, že orodoval za konec povinné vojenské služby a jaderných testů, ani to, že ho vyfotili s dírou v podrážce (fotograf William M. Gallagher v roce 1953 za snímek dostal Pulitzera). Eisenhower ve volbách získal 55,2 procenta hlasů, 39 ze 48 států a drtivou většinu 442 volitelů. Vyhrál dokonce i ve Virginii, Tennessee, na Floridě a v Texasu, jižanských státech, které od éry rekonstrukce tradičně volily demokraty (šestý stranický systém se začal rýsovat až v 60. letech).

V roce 1956 byl opakovaný souboj obou předem očekávaný. Eisenhowerova pozice mezi republikány byla neotřesitelná, byť mu někteří vyčítali pasivitu. „Byl považován za dobromyslného, ale intelektuálně omezeného, nevýřečného, často slabošského a za všech okolností líného člověka,“ připomínal Johnson. „Zdá se mi, že se měl raději stát profesionálním hráčem golfu,“ poznamenal s úšklebkem jeho stranický rival Taft. Až tajné dokumenty s odstupem let ukázaly, že Ike pracoval mnohem víc, než se zdálo.

Prezident Eisenhower miloval golf a bude v jeho Síni slávy

Stevenson do toho šel také znovu a nominaci si tentokrát zajistil snadno. Do kampaně se opřel ještě více, tentokrát také i v televizi (obdoba dnešních videí Bidena na TikToku). Větší šanci vycítil poté, co Eisenhower (tehdy čtyřiašedesátiletý, Stevenson byl o deset let mladší) v září 1955 prodělal vážný infarkt a dalších šest týdnů se zotavoval. Lékaři ale později ujistili, že je schopen prezidentský úřad zastávat. Ekonomika navíc dále robustně rostla a prezidentovi, který například zavedl systém mezistátních dálnic, nahrálo i světové dění v podobě suezské krize a sovětské invaze do Maďarska. Američané neměli důvod hlavu státu měnit. Eisenhower vyhrál ještě výrazněji, když získal 57,4 procenta hlasů, 41 států a 457 volitelů.

Volby v roce 1956 vyhrál opět Dwight Eisenhower.

Nebýt 22. dodatku ústavy, který v roce 1951 omezil počet funkčních období prezidenta na dva, vyhrál by Eisenhower i potřetí, domníval se Johnson. Stevenson to ještě v roce 1960 zkoušel, to už ale u demokratů naplno začínala éra Kennedyů, se kterými měl dosti složité vztahy. Doufal, že z něj JFK udělá ministra zahraničí, místo toho ale musel vzít zavděk postem velvyslance při OSN. V tom zůstal až do své smrti v roce 1965 – velkého milovníka Anglie postihl infarkt během procházky v londýnském parku. Eisenhower dožíval v poklidu na farmě v Pensylvánii a v roce 1969 zemřel v nemocnici ve Washingtonu.

V alternativně-historickém sborníku Alternate Presidents napsal David Gerrold kapitolu, v níž oboje volby vyhrál Stevenson, protože Eisenhower si za kandidáta na viceprezidenta vybral místo Nixona McCarthyho, a později se stal obětí impeachmentu. Realita nakonec byla mnohem důstojnější, třebaže Stevenson dvakrát prohrál. Historici Arthur M. Schlesinger Jr. a David Halberstam se shodují, že Stevenson umně provedl Demokratickou stranu 50. lety a svým stylem umožnil nástup Kennedyho. O Eisenhowerově úspěších pak není třeba diskutovat. V žebříčcích nejlepších amerických prezidentů se zpravidla pohybuje kolem desátého místa.

Zbývá zjistit odpověď na jednu otázku. Napodobí ho Joe Biden a porazí dvakrát za sebou stejného soka? Nebo bude Donald Trump prvním prezidentem po Clevelandovi, který se do funkce vrátil poté, co už jedny volby prohrál? Jasno bude za sedm měsíců.

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  20:54

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Summit G7 zkritizoval agresi Ruska a praktiky Číny. Papež varoval před AI

14. června 2024  6:16,  aktualizováno  20:50

Lídři skupiny zemí G7 na své schůzce v jižní Itálii zdůraznili svou trvající podporu bránící se...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...