Hudebně-soutěžní revue Československé televize Dva z jednoho města

Hudebně-soutěžní revue Československé televize Dva z jednoho města | foto: archiv České televize

Dva z jednoho města: Vondráčková chtěla na rumy, Gott byl skromný

  • 163
Když se v únoru 1983 na televizních obrazovkách objevila soutěžní revue Dva z jednoho města, byla to v té době nevídaná novinka. Soutěžili místní zaměstnanci, fandili jim zpěváci a herci, a navíc šlo o přímý přenos.

Nápad dostat na televizní obrazovku pořad, který bude založen na obyčejných lidech, se zrodil v hlavě scenáristy a současně autora pořadu Pavla Lukeše († 77).

Abychom vám oživili paměť – ve vybraných městech vytipovali tvůrci dva podniky a soutěžící z těchto firem mezi sebou změřili síly v různých disciplínách. V západočeské metropoli, odkud se odvysílal první díl, se tak třeba utkal tým Plzeňského Prazdroje proti plzeňské Škodovce.

Jana Fořtová, Josef Dvořák a Marta Skarlandtová v pořadu Dva z jednoho města

Nic překombinovaného, ba naopak. Pořad Dva z jednoho města byl zářným důkazem, že v jednoduchosti tkví to největší kouzlo. Zaměstnanci brali účast v soutěži jako určitý bonus a projev důvěry od nadřízených, proto se tomu většina z nich nebránila. Jedna ze soutěžících se dokonce nechala slyšet, že pro ni bylo výhrou, že nemusí do práce a zároveň si smí ponechat plný počet dní dovolené.

Účastníci si navíc užili při natáčení i spoustu legrace. Na plzeňském zimním stadionu se například mezi disciplínami objevily i takové, při nichž se muselo na ledě tančit, jezdit na koloběžce či stavět sudy na sáňky.

Vondráčková chtěla rumy!

Nápad byl skvělý, ale koho obsadit do pozice moderátora? Scenárista Lukeš to věděl okamžitě: „Bylo mi hned jasné, koho chci, aby to uváděl!“ Miloval humor Josefa Dvořáka (81), ale nabídka herce velmi zaskočila.

„Zpočátku jsem nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak to odmítnout. Nikdy jsem nic takového nedělal a popravdě mě to ani nelákalo,“ přiznal Dvořák s tím, že za režisérem Jaromírem Vaštou († 64), pro něhož ‚ne‘ nebylo odpovědí, dokonce jezdil až domů a přesvědčoval ho, aby se poohlédl po někom jiném.

Co nás bavilo

Nakonec se domluvili na kompromisu. Herec se totiž jako čert kříže obával slovního doprovodu během jednotlivých soutěží. Režisér proto přišel s variantou, že tuto část za Josefa převezme scenárista.

Jak bývá u podobných pořadů dodnes zvykem, i revue Dva z jednoho města doprovázela hudební vystoupení. Neodmítla vlastně žádná z tehdejších velkých hvězd. Na pódiu se před kamerou objevily idoly jako Karel Gott, Jitka Zelenková, Josef Laufer, Heidi Janků, Stanislav Hložek nebo Helena Vondráčková.

Zmíněné star ale měly i jinou funkci než jen odzpívat své. Stávaly se kapitány jednotlivých týmů. A ke „svým“ soutěžícím se jejich slavní kolegové chovali velmi přátelsky. „Helenka mi na zimním stadionu řekla, abych přinesl pro celý tým rumy. Museli jsme se přece zahřát,“ prozradil se smíchem účastník plzeňského klání.

Skromný Gott

Nezapomenutelné zážitky se slavnými účinkujícími ale měli i lidé, kteří se s nimi setkali až po skončení pořadu. Například po odvysílání dílu natáčeném v Hradci Králové přijela na raut do tamního hotelu Černigov skupina umělců, mezi nimiž nechyběl ani Karel Gott.

„Tehdy jsem obsluhoval a do hledáčku se mi dostal právě Goťák. Zatímco se všichni klasicky vrhli na jídlo a pití zadarmo, Mistr byl skromný. Okamžitě se věnoval organizátorům a kolegům a se vší pokorou si dal malé pivo. Zhruba za hodinku odjel do Prahy, ani v hotelu nespal jako většina. Fascinovala mě jeho slušnost a lidskost,“ svěřil se týdeníku Nostalgie se svou vzpomínkou jeden z tehdejších číšníků.

I když se následně pořad Dva z jednoho města dočkal také několika parodií, třeba v pořadu Možná přijde i kouzelník, jedno se mu musí nechat – stal se nejúspěšnějším počinem tohoto formátu tehdejší doby.

„S odstupem času musím říct, že jsem za tu možnost moderování rád. Jinde bych takovou zkušenost nezískal,“ uzavřel nakonec vzpomínku na zábavnou revue s vděkem Josef Dvořák.

TRÁPÍ HO VÝČITKY SVĚDOMÍ

I když tomu bylo letos už čtyřicet let, co si pořad Dva z jednoho města odbyl svou premiéru, trápí dodnes Josefa Dvořáka selhání, kterého se dopustil v prvním dílu. Vše přitom běželo jako na drátkách až do okamžiku, kdy se měl moderátor s diváky rozloučit. „Místo toho, abych řekl ‚příjemný zbytek večera‘, přeřekl jsem se a vylítlo ze mě ‚příjemný zbetek večera‘. Sice jsem se hned opravil, ale dodnes si to vyčítám,“ tvrdí Dvořák.