Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Věřím, že co zaseji, to si také v životě sklidím, říká Filip Tomsa

Seriál
Herec Filip Tomsa (35) chtěl být odjakživa pilotem. Na divadelních prknech ho živí hlavně zájezdové komedie divadla Háta a nyní také nový seriál Slunečná. Svůj dětský sen si ovšem plní formou koníčku. Prozradil, že by se rád posunul k letecké akrobacii, kterou si zatím vyzkoušel jen jako pasažér.

Filip Tomsa | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Vaše láska k létání je všeobecně známá. Prožíváte při turbulencích v letadle to samé, co každý smrtelník?
Právě že ne. Když letím normálním dopravním letadlem a něco takového začne, mám radost, že se konečně něco děje. Jinak totiž ani pořádně nepoznám, že letím. Podobné je to, i když pilotuji sám. Vím totiž, že jde jen o obyčejnou termiku, která se děje hlavně okolo poledne, a náležitě si ty hupance užívám. (smích) Ono to není zase tak jednoduché, aby letadlo jen tak spadlo, dokonce i když mu chcípne motor.

Fotogalerie

Proč se podle vás tolik lidí bojí létání?
Možná je to pocit nekomfortu, přeci jen nejsme ptáci a vzdušný prostor není pro lidi přirozený, stejně jako nejsou mořské hlubiny. Navíc jakákoli letecká katastrofa je obrovsky medializovaná hlavně z toho důvodu, že při ní často zahyne velký počet lidí najednou. Kdyby média měla takto informovat o každé dopravní nehodě na silnici, nepsala by zřejmě o ničem jiném. Lidé se bojí lecčeho, do katastrofických scénářů jsou schopní projektovat si hlavně to, co mají uložené hluboko v sobě. Každý takový člověk by měl spíš pracovat na tom, aby svůj primární strach odboural. Přestat se bát je velká úleva.

Čeho se bojíte vy?
Rozhodně ne pádu letadla. Navíc věřím v to, že co se má stát, se stane. Takže i kdybych strachy nevycházel pomalu z domu, aby mě nepotkalo neštěstí, může se klidně stát, že mi letadlo prostě spadne na ten dům. Ale teď vážně, můj strach se týká mých dcer. Tento rozměr jsem do té doby neznal, strach z emocionální bolesti, ze ztráty svých nejbližších.

Vaše dcery mají pro strach uděláno, v letadle se s vámi evidentně nebojí.
Přeci jen je statisticky dokázáno, že je to nejbezpečnější způsob dopravy. Když jsem starší Rozárku bral do letadla poprvé, bylo zrovna kolem poledne, kdy je největší pravděpodobnost turbulencí. Dal jsem si docela velkou práci s přípravou, vše jsem jí pečlivě vysvětlil, aby ji ve vzduchu nic nepřekvapilo, na což ona jen kývla, že „dobře“. 

Když to s námi pak při letu začalo lehce házet, byla naprosto v klidu a já viděl, že se vůbec nebojí. Došlo mi, že to malé děti mají jinak než dospělí. Strach z tragédie v nich ještě není zasetý a oni prostě žádný katastrofický scénář nevnímají. Jednou jsem jí dokonce na chvíli do ručiček půjčil knipl a nádherný byl její úžas, když s ním lehce otočila a sama viděla, jak na její pohyb letadlo hned reaguje.

Seriály pod lupou

Herci vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Všechny moje lásky:
Karel Heřmánek mladší
Monika Zoubková
Václav Jílek

Přístav:
Petr Čtvrtníček

Zahradnictví:
Ondřej Sokol
Anna Fialová
Gabriela Míčová

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová
Jakub Štáfek

Slunečná:
Roman Tomeš

Na co nejčastěji myslíte, když jste v oblacích?
Vesměs na nic. Tam nahoře panuje obrovský klid a doslovný nadhled nad vším, co se děje dole. Jako bych toto nějak vždy do sebe nasál, což pak vnímám při návratu domů, kdy dám v autě převodovku na automat a jedu si jen tak lážo plážo, žádný spěch. Když má moje manželka pocit, že už jezdím na silnici moc rychle, vždycky mi říká, ať se jdu proletět, protože ví, jak mě to obrovsky zklidní.

Máte nějaký svůj letecký sen?
Tím je pro mne letecká akrobacie. Rád bych se tímto směrem někdy posunul už i proto, že bych se stal lepším pilotem. Zvládat akrobacii znamená umět letadlo hodně dobře ovládat. Díky mé manželce a jejímu narozeninovému dárku jsem měl možnost proletět se s Martinem Šonkou v jeho letadle, samozřejmě se všemi kousky, které umí, což pro mne byl neskutečný zážitek. Nevím, jestli se mi tento můj sen někdy splní, letecká akrobacie je totiž hodně drahý sport i koníček. Musel bych kvůli němu natočit ještě hodně seriálů a ideálně v zahraničních produkcích. (smích)

Máte se zahraničími produkcemi dobrou zkušenost?
Měl jsem možnost pracovat pro americkou produkci, dokonce díky tomu, že jsem měl ve scénáři pár vět, dostal jsem vlastní karavan i člověka, který se o mě staral, což mě neskutečně pobavilo. Dokonce jsem na plac nemusel dřív než na ostré klapky, zasvícení za mě podstupoval takzvaný „standin“, což je u nás něco nevídaného.

Chcete říct, že český herec musí u nás na place oddřít všechno sám?
Samozřejmě. Úloha českého herce je čekat až nastane chvíle, kdy bude moct zahrát to své a doufat, že mu všechny okolnosti budou nakloněné natolik, že bude třeba chvilka času na zopakování. O tom, že by se jedna scéna točila třeba celý den, jako jsem zažil s Američany, si můžeme u nás nechat jen zdát.

Jak se má vůbec váš poručík Sedláček ze seriálu Modrava?
Poručík Sedláček je teď u ledu a čeká, až se dopíše další série, která by se snad měla točit příští rok. Ale to je pro mne hodně daleká budoucnost. Kdoví, co do té doby bude.

Momentálně natáčíte pro Primu seriál Slunečná. Jak se vám líbí vaše postava?
Můj Roman Maxa je takový bezcharakterní floutek, představitel zlaté mládeže, prostě klasický záporák, které, jak známo, my herci přímo milujeme hrát.

Co nějaká historka z natáčení?
Teď jsem se pobavil! (smích) Obecně všechny kolegy, kteří nějaké ty historky z natáčení sypou z rukávu, podezřívám, že si je vymýšlejí. Já při natáčení nezažívám nic mimořádného ani vtipného.

Tak zkuste nějakou historku ze studií, nebo vzpomínku na Radovana Lukavského.
S ním jsem seděl v jedné šatně, když jsem ještě coby student konzervatoře hostoval v Národním divadle. Naše diskuse se týkaly hlavně herecké metody podle Stanislavského, jejíž byl pan Lukavský velkým zastáncem, dokonce byl i autorem knihy o Stanislavském. Zrovna v té době jsme totiž onu metodu na škole probírali. Jiné téma jsme moc neměli, přeci jen nás od sebe dělilo několik generací.

Vrátil jste se od té doby ještě někdy do Národního divadla?
Jako herec už ne, možná jen jako divák, kdysi. Moderní pojetí klasických her, které teď Národní divadlo často produkuje, není můj šálek kávy. V tomto jsem asi staromilec. Shakespeara bych rád viděl v dobových kostýmech i kulisách. Někdy mám pocit, že se extravagantní výpravou jen odvádí pozornost od kvality práce. Jakoby se tím chtěla zakrýt jakási nejistota, ať už režisérova, nebo dalších zúčastněných tvůrců.

Filip Tomsa

Co je váš oblíbený divadelní žánr?
Jezdím zájezdová představení s divadlem Háta, což jsou komedie, takže by se dalo říct, že se živím hlavně komedií. Rád mám ale všechny žánry, pokud se ctí tradiční forma i originální text. Nemůžu však úplně soudit jiné divadelní produkce. Mám hodně práce, a když už je volný čas, chci ho trávit s rodinou, takže coby divák se do divadel moc nedostanu. 

To už spíš doma sleduji zahraniční televizní seriály, jako třeba momentálně Narcos na Netflixu, což je pro mne neskutečná podívaná. Každý jeden díl tohoto seriálu je po všech stránkách lepší než jakýkoli celovečerní film současné české produkce, který jsem v poslední době viděl. Tedy přiznávám, neviděl jsem všechno, ale ten propastný rozdíl mezi tvorbou u nás a v Americe mi připadá hodně smutný.

Máte nějaké životní motto nebo krédo?
Věřím, že co zaseji, to také sklidím. Takže se podle toho snažím žít.

Autor:
  • Nejčtenější

Jágr narazil do tramvaje. Zachránil mě Bůh a moje auto, řekl

Hokejista Jaromír Jágr ve středu havaroval v Plzeňské ulici v Praze. Se svým elektromobilem Kia se srazil s tramvají....

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dagmar Patrasová opět bourala, dechovou zkoušku odmítla

Zpěvačka a herečka Dagmar Patrasová (66) nabourala do zaparkovaného auta a betonových zábran nedaleko svého domu. Podle...

Skočil nám pod kola, říká o nehodě Jelínkova žena. Zpěvák Luneticu nadýchal

Člen skupiny Lunetic Václav Jelínek srazil v sobotu v noci nedaleko Mladé Boleslavi čtyřicetiletého muže přecházejícího...

Mateřská byla ubíjející a monotónní. Pak jsme se rozvedli, říká Duchoslav

S manželkou Klárou strávil Jan Antonín Duchoslav šest let. V létě roku 2016 se rozvedli. Podle herce, který se...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Náš film je prošpikovaný tygřím afrodiziakem, říkají Kozub s Čubou

Premium Dokázali svým úspěchem dalece překročit hranice Ostravy, kterou neopustili. A ani ji nechtějí opouštět. Svými...

Chodí mi absurdní zamilované zprávy, ale neprožívám to, říká Haďák ze Zoo

Šimon Bilina (26) je herec, ale také zpívá, dělá modeling a natáčí reklamy. On sám ovšem nemá rád škatulky a říká, že v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

MMA zápasník Attila Végh prozradil, jak dokáže rychle drasticky zhubnout

Slovenský MMA zápasník Attila Végh (36) proslul mimo jiné tím, že v jednom zápase před třemi lety knokautoval po dvou...

Komunisti na schůzi řešili, že jsem neměla podprsenku, vzpomíná Petra Janů

Zpěvačka Petra Janů (69) zavzpomínala na své potíže s policií. V primáckém pořadu 7 pádů Honzy Dědka přiznala, že jich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...