Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nový nepřítel Pentagonu. Chytré mobily vojáků v bojových operacích

  18:09
Celodenní mise kdesi uprostřed Afghánistánu končí. Talibanci se rozprchli, vesnice je čistá. Ještě společná fotka se spolubojovníky před nově vybudovaným opevněním na kopci hned za zatáčkou a šup s ní na internet. Ať kamarádi doma vidí, že se tady neflákám.

Snímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemi na serveru Picasa. | foto: natoaktual.cz

Zcela běžná situace a na první pohled ničím zvláštní. S mobilními telefony fotografují a natáčejí krátká videa miliony lidí, včetně vojáků v bojových operacích. Technika navíc pokročila tak daleko, že snímky lze rovnou z telefonu prakticky okamžitě vystavit na internetu, třeba v profilech tolik oblíbených sociálních sítí typu Facebook.

Geotagging

Jde o ukládání zeměpisných souřadnic například do fotografií. Je to přitom stále rozšířenější způsob jakéhosi podpisu autenticity. Ať už jsou snímky vytvořeny pomocí mobilních telefonů nebo fotoaparátů s GPS modulem. Autor takto označených snímků i divák si kdykoliv může ověřit, kde byly obrázky pořízeny. Fotografům slouží například pro jednoduchou katalogizaci nebo vyhledávání v archivech. Velmi populární je, se s takovými záběry třeba z dovolené pochlubit na webech podporujících geotagging, jako je například Flickr.

Jenže se ukazuje, že právě technický pokrok v podobě "chytrých" mobilních telefonů může zvláště v boji spíše uškodit. Právě chytré mobily v rukou vojáků v misích se staly trnem v oku americkému ministerstvu obrany.

Valná většina těchto přístrojů má totiž v sobě zabudovanou GPS navigaci a při fotografování mobil k snímku kromě celé řady informací o expozici, času nebo autorovi uloží také přesné zeměpisné souřadnice, takzvaný geotag nebo geocode, kde byl obrázek pořízen. A s následným vystavením na internetu, kde si snímky mohou prohlédnou doslova všichni, je rázem na světě bezpečnostní problém.

Zaútočíme podle Facebooku

"Pokaždé, když budete takový obrázek nebo natočené video sdílet se svými přáteli, předáte i souřadnice, kde jste ho pořídili. Když je pošlete na Facebook nebo Picasa, svět získá přístup na místa, kde jste ty záběry udělali," konstatoval operační důstojník expedičních sil americké námořní pěchoty Rocky Williams.

Něco tak jednoduchého a "nevinného", jako nahrání fotky z palandy v táboře uprostřed Afghánistánu na Flickr nebo jiný server pak podle něj může ohrozit celou jednotku i další operace. Konkrétně v Afghánistánu už totiž neplatí obecné konstatování, že povstalci Talibanu jsou jen vousáči v šátcích s protitankovými střelami na rameni. Dávno poznali sílu počítačů a internetu.

Snímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemiSnímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemi

Rizika jsou jasná. Z takových snímků může podle Pentagonu nepřítel snadno získat velmi citlivé informace. Například, kde jsou kontrolní stanoviště, kolik vojáků tam obvykle hlídá, kudy jezdí zásobovací konvoje nebo patroly a na nejlepší místo nastražit nálož. Voják, který s oblibou bude každý den přes svůj iPhone pořizovat a vystavovat snímky ze své afghánské mise, tak dá nepříteli celkem slušný návod na to, jak a kdy nejlépe zaútočit.

Nebezpečné služby

Právě jsem na záchodě a čtu noviny. I tak vypadají zápisky lidí z celého světa na sociálních sítích. Pokud máte iPhone, nebo telefon s prohlížečem, který podporuje geolokaci, můžete celému světu nebo třeba jen přátelům sdělit, kde zrovna jste. V popředí zájmu jsou takzvané geolokační hry přes mobilní telefony, jako je Foursquare nebo Gowalla. Aplikace Foursquare umožňuje uživatelům podělit se s přáteli o aktuální polohu. Kromě samotné aplikace Foursquare lze údaje sdílet i na Facebooku. Aplikace využívá data o poloze z GPS integrovaného do telefonu, nebo z mobilní sítě. Sdílení polohy nefunguje automaticky, ale uživatel musí vždy svoji polohu v aplikaci určit či potvrdit.

Navíc další služby a hry pro mobilní telefony jako Facebook Check-in, Foursquare, Gowalla a Loopt umožňují vysílat do světa údaje, kde se majitel chytrého přístroje právě nachází. Kdy chodí do práce, kde zrovna hlídkuje, kam se chodí bavit. A tyto údaje může snadno odhalit prakticky každý, včetně operativce al-Káidy.

"Věřit, že povstalci toho nejsou schopní, nebo že to pro ně někdo nedělá, by bylo v dnešní době špatné a krátkozraké," uvedl bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Podle něj je sice mobilní telefon naprostým fenoménem, ale do bojových misí, kde je utajení jednotky klíčovým faktorem pro úspěch celé mise, jednoduše k vojákovi nepatří. "Zakázal bych to. Pochybují, že je mobilní telefon důležitou součástí vojenské výstroje. Pochopitelně až na zvláštní operace, kde může sehrát různé role," řekl.

Vypnout! Doporučuje Pentagon

Během chvíle lze na internetu objevit stovky takových snímků pořízených chytrými telefony v Afghánistánu. Včetně fotografií třeba z operačních základen. "Až 75 procent těchto snímků má v sobě zakódovaný geotag. Krmí nepřítele informacemi," konstatoval Williams.

Konkrétní případy, zda a kdy ke skutečnému ohrožení došlo, americké ministerstvo obrany nezveřejnilo. Soudě podle kampaně, kterou před časem k tomu spustilo, nechce možné nebezpečí číhající ve virtuálním prostoru podcenit. Vydalo dokonce pro vojáky v misích seznam doporučení, jak s chytrými mobilními telefony v zájmu operační bezpečnosti zacházet.

Snímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemi

Se zdviženým prstem radí, aby vojáci během bojového nasazení na sociální sítě úplně zapomněli a hlavně, aby automatické přiřazování zeměpisných souřadnic v mobilech vypnuli. V řadě modelů je totiž přiřazování zeměpisných údajů ke snímkům nastaveno automaticky už od výrobce a majitelé často ani nevědí, že něco takového o sobě prozrazují.

Velení námořní pěchoty, která nese asi největší tíhu tvrdých bojů s povstalci, mariňáky v misích otevřeně varovalo, že v předpisech sice není zakotven postih za vyzrazení "citlivých" údajů prostřednictvím sociálních sítí, ale že velitelé mohou "velmi pružně" takové případy ohodnotit jako neuposlechnutí příkazu. "Není důležité, jakým způsobem citlivá informace unikla, ale že vůbec unikla," dodal Šándor.

Pozor na citlivá data

iPhone 4Podle IT analytika Jana Lodla z časopisu Chip by si lidé obecně měli uvědomovat, že mobilní telefony ukrývají řadu citlivých dat. A nejde jen o využívání sociálních sítí.

Telefony s integrovaným GPS přijímačem obvykle vkládají informace o poloze přímo do snímku. "Z ukradeného mobilního telefonu tak může zloděj získat řadu informací, které bychom možná sdílet s nikým nechtěli," říká Lodl.

Používání podobných aplikací s geotaggingem může být podle něj zvláště ve vojenském prostředí problematické. Může totiž informace o poloze vojáka (byť ne úplně přesné) zpřístupnit nejen přátelům, ale i protivníkovi.

"Zejména mladí lidé jsou dnes v ochraně soukromí poměrně benevolentní a často sdílení prostřednictvím sociálních sítí i data, která by měla zůstat soukromá. V běžném životě to může přispět například ke škodám na majetku, když všem v okolí oznámíme, že jsme na dovolené. Ve vojenském prostředí mohou být pochopitelně podobné informace velmi citlivé, zvlášť když si uvědomíme, že lehkovážně se obvykle nechová jediný voják," dodává Lodl.

Autoři: , natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...