Navrhněte nové vozidlo pro americkou armádu, šanci má každý

  16:35aktualizováno  16:35
Vytvořte nové vozidlo pro vojáky v misích, vyzývá veřejnost americká agentura DARPA. Navrhnout jeho podobu může prakticky každý. Na vývoji novinky se mohou podílet profesionálové, ryzí nadšenci i fandové z celého světa. Vítěz získá 7 500 dolarů.

Navrhněte vůz pro americkou armádu - Nový vůz bude na podvozku z ocelových trubek společnosti Local Motors. | foto: Local Motors, DARPA

Americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), která pro americké ozbrojené síly navrhuje špičkové technologické novinky, spustila unikátní soutěž o podobu nového armádního vozidla s označením XC2V. Podle vítězného návrhu nechá agentura postavit funkční prototyp.

"Ponořte se do prostředí, vžijte se do kůže vojáků, kteří jsou nasazení v různých operacích a vytvořte dokonalý prostředek pro tyto mise," vyzývá agentura konstruktéry, designéry i ryzí nadšence. Soutěž začala 10. února a skončí 10. března. Návrhy však lze posílat jen do 3. března.

Základem vozidla XC2V bude jednoduchý, ale velmi odolný podvozek z ocelových trubek. Podle modelu nazvaného Rally Fighter ho vyrobila firma Local Motors, proslulá stavbou speciálů. Soutěžní návrh bojového vozu musí odpovídat parametrům připravené platformy.

Na stránkách Local Motors jsou všechny parametry, které by měl vůz mít. Zájemci také na webu najdou podmínky, které musí splnit, pokud by se chtějí soutěže zúčastnit. Po registraci je tam pak ke stažení speciální designérský balíček.

Do vozidla by se podle zadání mělo vejít maximálně pět osob, včetně řidiče. Jejich rozmístění ve voze, případně uložení zraněných v sanitní verzi, je téměř libovolné. Jen by se neměla měnit pozice řidiče a spolujezdce.

Sloganem "Rychlost je život, rychlost je bezpečí" agentura napovídá, že nechce těžký obrněný kolos, ale rychlé a obratné vozidlo s výbornými manévrovacími schopnostmi a ovládáním. Řidič by se měl spolehnout, že projede jakýmkoli terénem a v případě ohrožení rychle a bezpečně zmizet.

Pod kapotu proto dostane vůz výkonný motor LS3 V8 od General Motors. Vše ostatní vzejde z návrhů soutěžících.

Od nového přístupu si DARPA slibuje hlavně zrychlení vývoje novinky. Ten by totiž klasickou cestou od konceptu, přes testování až po nasazení v reálných misích trval roky. Agentura si chce také ověřit, zda bude možné takto postupovat i v budoucnu.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo

Letoun F-18 španělských vzdušných sil se připravuje ke startu ze základny v...

Pohotovostní letoun NATO se nad Baltem pokusil přiblížit k letadlu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, tvrdí ruská...

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz